Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Profesor: Luca Irina

Institutia de învățământ: Ștefan cel Mare

Data:

Disciplina: Limba și literatura română

Clasa: a VIII-a

Timpul: 45 min.

Subiectul: Sara pe deal de Mihai Eminescu. Studiul textului.

Tipul lecției: Lecție mixtă

Competențe: 8. Lectura, audierea și interpretarea textelor literare și nonliterare, în limita


standardelor de conținut.

9. Operaționalizarea terminologiei lingvistice și literare în limita standardelor de conținut.

Subcompetențe: 8.2. Comentarea textului liric.

9.2. Aplicarea instrumentarului de interpretare a textului.

Obiective operaționale:

La finele lecției elevul va fi capabil :

O1 Să distingă principalele caracteristici ale unei opere lirice în baza sarcinilor realizate pe
parcursul lecției.

O2 Să interpreteze semnificațiile titlului în raport cu opera din textul propus.

O3 Să identifice principalele elemente de compoziţie a textului.

O4 Să interpreteze faptele esențiale din textul propus.

O5 Să-si exprime propriile interpretări, propriile impresii in legătură cu textul studiat.

Metode și procedee: Microfonul fierbinte;

Audiția muzicală;

Lucru în grup;

Conversația;

Scrierea liberă.
Bibliografie:
Curriculum școlar pentru disciplina Limba și literatura română, clasele a V-a –a IX-a,
Chișinău, 2010.

Tatiana Cartaleanu, Mircea Ciobanu, Olga Cosovan, Limba și literatura română –manual pentru
clasa a VIII-a, Știința, Chișinău, 2013.

https://www.youtube.com/watch?v=f4QXsq7hcvk
Anexa 1

Gr. I

1. Ce ilustrează titlul poeziei? Determinați rolul acestuia în ansamblul poeziei.

2. Precizați structura, rima și măsura versurilor în poezie.

Gr. II

1. Propuneți formele actuale pentru următoarele forme arhaice: sara, turmele-l urc,
izvorând în fântâne, împle.

2. Depistați în text: 4 epitete, 5 personificări, 1 metaforă și o comparație.

Gr. III

1. Formulați tema și motivele poeziei.

2. Care este semnificația simbolului salcâm.

Gr. IV

1. Selectați din text componentele care alcătuiesc imaginea satului.

2. Selectați din text elemente care definesc cele două medii: cerestru și terestru.

Gr. V

1. Găsiți atributele din strofa a II-a și înlocuiți-le cu sinonime contextuale.

2. Observați evoluția formelor( timpurilor) verbale, utilizate în textul poetic. În câte


secvențe temporale poate fi împărțită poezia?

Gr. VI

1. Împărțiți elementele lexicale din registrul erotic în cele care:

a) Creează un cadru erotic;

b) Evoca chipul iubitei;

c) Expun sentimentele de dragoste, vis, împlinire.

2. Numiți alte poezii de M. Eminescu unde regăsiți aceleași motive: natura și dragostea.

3
Etapele lecției Obiect Activități de învățare: Tehnologii Evaluare Timp
ive exerciții, sarcini didactice
operați
onale
1. Evocarea Profesorul salută elevii și le propune un joc Microfonul Microfonul Se evaluează 10 min.
fierbinte. Elevii trebuie să spună cât mai multe informații fierbinte cunoștințele
despre Mihai Eminescu, transmițând microfonul generale despre
O1 colegului. Profesorul anunță tema lecției: Sara pe deal de autor din clasele
M. Eminescu. Le propune elevilor să citească poezia, apoi anterioare.
captarea atenţiei se realizează prin audiţia unui fragment
al romanţei Sara pe deal... cântată de Adela Popescu, Audiția muzicală
oferind elevilor posibilitatea de a compara impresiile de
lectură cu cele generate de audiţia muzicală.
Elevii sunt anunţaţi că în această oră vor interpreta
semnificaţiile textului, urmărind să identifice
particularităţile de structură şi compoziţie.

2. Realizarea Elevii sunt repartizați în 6 grupuri prin numărare de la 1 Lucru în grup Se va evalua 20-25 min.
sensului la 6 și lucrează cu fișele. capacitatea de a
După expirarea timpului raportorul grupului prezintă Conversația folosi modalități de
sarcinile rezolvate, celelalte grupuri acordă întrebări, analiză tematică,
minim 2, fiecare grup. Anexa 1- fișe structurală şi
Gr. I stilistică în
O2 1. Ce ilustrează titlul poeziei? Determinați rolul receptarea textului;
acestuia în ansamblul poeziei. Precum și
Răspunsuri posibile: comprehensiunea şi
Titlul poeziei „Sara pe deal”ilustrează timpul „Sara” interpretarea
şi locul „pe deal”, care poeziei Sara pe
constituie cadrul natural în care urmează să se deal de Mihai
manifeste iubirea. Eminescu.
2. Precizați structura, rima și măsura versurilor în
poezie.
Răspunsuri posibile:
Poezia este alcătuită din şase strofe de câte patru
versuri. Rima împerecheată. Măsura versurilor 12
silabe
O3 Gr. II
1. Propuneți formele actuale pentru următoarele
forme arhaice: sara, turmele-l urc, izvorând în
fântâne, împle.
2. Depistați în text: 4 epitete, 5 personificări, 1
metaforă și o comparație.
Răspunsuri posibile:
Epitete: luna „sfântă şi clară”; „bolta senină”; „streşine
vechi”; „înaltul, vechiul
salcâm”.
Personificări: „buciumul sună cu jale”; „apele plâng”;
„norii curg”; „fluiere
murmură-n stână”; toaca şi clopotul „împle cu glasul
lui sara”;
„satul în vale-amuţeşte”.
Metafore: „stelele nasc umezi pe bolta senină”
Comparaţie: „sufletul meu arde-n iubire ca para”
Gr. III
1. Formulați tema și motivele poeziei.
Răspunsuri posibile:
Tema poeziei o constituie aspiraţia poetului pentru o
dragoste ideală, o poveste de dragoste ce se
imaginează într-un cadru natural rustic.
Motive: seara, noaptea, bolta, luna, stelele, geniul,
visul, iubirea, bucuria, nostalgia, sacrificiul,
dezamăgirea, tristeţea, regretul.
2. Care este semnificația simbolului salcâm.
Răspunsuri posibile:
Centrul cadrului natural terestru este Salcâmul ,
arborele sacru al iubirii, simbol al
vieţii în continuă evoluţie, simbol al ascensiunii spre
cer, simbol al regenerării şi care este o
axă a lumii, care uneşte cerul cu pământul.
Gr. IV
1. Selectați din text componentele care alcătuiesc
imaginea satului.
Răspunsuri posibile:
„deal”, „vale”, „câmp” „turme”, salcâm”, „streşine”,
„case”, „fântâna”, „stâna” „stâna” „luna”, „stelele”
„bolta ”, „nourii”
2. Selectați din text elemente care definesc cele
două medii: celest și terestru.
Răspunsuri posibile:
Cadrul natural terestru este descris prin elemente
tipice eminesciene ale cadrului
dragostei terestre, dealul, valea, câmpul, izvorul,
arborele, casele şi elementele simbolice ale
universului, ale cosmosului, luna, stelele, bolta,
norii,cerul.
Gr. V
1. Găsiți atributele din strofa a II-a și înlocuiți-le
cu sinonime contextuale.
Răspunsuri posibile:
Sfântă-divină
Clară-limpede, curată
Mari-adânci, aleși
Rară-ușoară, transparentă
Senină-albastră, limpede.
2. Observați evoluția formelor( timpurilor)
verbale, utilizate în textul poetic. În câte
secvențe temporale poate fi împărțită poezia?
Răspunsuri posibile:
În 2 secvențe: prezent și viitor.
În prima secvenţă verbele sunt la indicativ
prezent.
În secvenţa a doua se face trecerea la timpul
viitor,
prin cele două versuri exclamative de la începutul
strofei a V-a :
„Ah! în curând satul în vale-amuţeşte;
Ah! în curând pasu-mi spre tine grăbeşte;”
Formelor verbale de viitor plasează întâlnirea
îndrăgostiţilor în spaţiul visului.
Gr. VI
1. Împărțiți elementele lexicale din registrul
erotic în cele care:
a) Creează un cadru erotic;
b) Evoca chipul iubitei;
c) Expun sentimentele de dragoste, vis,
împlinire.
Răspunsuri posibile:
a) Lângă salcâm, noaptea întreagă, satu-n vale
amuțește.
b) Ochii tăi mari, fruntea de gânduri ți-e plină,
pieptul de dor.
c) Ochii tăi caută-n frunza cea rară, sufletul meu
arde-n iubire ca para, ore întregi spune-ți-voi cât
îmi ești dragă.
2. Numiți alte poezii de M. Eminescu unde
regăsiți aceleași motive: natura și dragostea.
Răspunsuri posibile:
Floare albastră, Călin.
d) Reflecția În poezie apar elemente simbolice: salcâmul, dealul, care Se va evalua 5 min
fac legătura dintre om si cosmos. Li se explica elevilor ce capacitatea elevilor
e simbolul. de a sintetiza
Simbolul reprezintă un procedeu expresiv prin care se informațiile.
O4 sugerează o idee sau o stare sufletească și care înlocuiește
o serie de reprezentări.
Elevii îşi notează în caiete ideile principale, obţinându-se,
în final, analiza textului în ansamblu.
Profesorul desenează la tablă o schemă prin care
demonstrează coeziunea celor două spații: terestru și
cosmic:
e) Extensiunea O5 Folosind metoda scriere liberă elevii realizează Se evaluează toți 10 min.
următoarea sarcină: descrieți un mediu urban ca presupus elevii și se notează
loc de întâlnire cu ființa dragă. Textul se va încheia cu cei care merită.
fraza: ,,În acest loc, cuprins de vraja visului, te așteptam
să vii…”
Profesorul apreciază elevii cu note.
Tema pentru acasă: Ex. 4 pag 36.

S-ar putea să vă placă și