Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Înțelepciunea-arta sufletului

PROFESOR: Luca Irina

DATA: 10. 12. 2021

CLASA: a VI -a

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Folclor literar (CDS)

SUBIECTUL LECŢIEI: Proverbe, zicători şi ghicitori.

TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIV CADRU: dezvoltarea iniţiativei comunicative şi a gustului estetic al elevilor; formarea


unor calităţi moral – civice: cinstea, hărnicia, răbdarea, dragostea de oameni, de muncă şi de ţară,
atitudinea justă faţă de colegi, respectul faţă de cei mari, modestia.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 : sǎ comunice oral, formulând propoziţii corecte;
O2: să înţeleagă valorile morale specifice românilor: înţelepciunea, omenia, dreptatea,
modestia, verticalitatea, generozitatea, curajul care reies din proverbe , ghicitori şi zicători;
O3: să descopere în aceste creaţii populare modele pozitive de comportament;
O4: să alcătuiască o scurtă compunere, pornind de la un proverb dat;
O5: să dezlege corect cât mai multe ghicitori;
O6: să explice cu cuvinte proprii înţelesul proverbelor;
O7: să răspundă corespunzător cerinţelor de pe bileţelele din „trăistuţa fermecată”.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, jocul de rol, problematizarea, explicaţia, activitatea


independentă, activitatea în echipă;

MIJLOACE DE INVĂŢĂMÂNT: trăistuţa cu bileţele, obiecte cu specific ţărănesc, costume


populare;

FORME DE ORGANIZARE: activitate pe echipe, frontală, individuală;

BIBLIOGRAFIE:
 Antologia literaturii populare româneşti, ed. Donaris, 2005;
 Cojocaru, N: Cântece, obiceiuri şi tradiţii populare româneşti, ed. Minerva, 1984;
 Zărnescu, C: Proverbele românilor: antologie esenţială, vol. I-II, ed. Dacia, 2006;
 Proverbe şi ghicitori – Antologie şi prefaţă de V. Adăscăliţei, ed. Ion Creangă, Bucureşti,
1973;

DURATA: 45 minute.
SCENARIU DIDACTIC

Etapele instruirii Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluare


Op

1. Organizarea - Organizarea colectivului de - Se pregătesc pentru - conversaţia


activităţii (1-2 min) elevi activitate.
- Notarea absenţelor.

2. Reactualizarea - Verificare temei pentru acasă - Elevii îşi prezintă tema; - conversaţia - observarea
cunoştinţelor (7-8 şi a cunoştinţelor dobândite în - Răspund la întrebări; sistematică
min) lecţia anterioară Proverbele, zicătorile,
- adresez elevilor următoarele ghicitorile transmit cât mai
întrebări: multe învăţături,
Ce sunt proverbele? îmbogăţesc experienţa
Ce sunt zicătorile? generaţiilor noi cu aceea a
Ce sunt ghicitorile ? generaţiilor vechi.
Ce rol au proverbele, Zicătorile sunt prescurtări
zicătorile, ghicitorile în viaţa ale proverbelor, fiind
noastră ? întrebuinţate de popor în
vorbirea curentă.

3. Anunţarea - Anunţ subiectul lecţiei şi - Ascultă cu atenţie;


subiectului, a scriu titlul acesteia pe tablă, - îşi notează titlul lecţiei în
scopului şi a prezentând, de asemenea, caiete
obiectivelor obiectivele operaţionale ale
operaţionale (5 min) lecţiei.

4. Fixarea şi - Propun elevilor spre - Se vor scoate pe rând - explicaţia - observarea


consolidarea rezolvare exerciţiul-joc bileţele din “trăistuţa sistematică
cunoştinţelor (25 “Trăistuţa fermecată”. Aceasta fermecată şi elevii vor
min) conţine atâtea bileţele câţi elevi spune ghicitori, frământări - conversaţia
sunt în clasă. Fiecare bilet de limbă, proverbe, dar şi
conţine o cerinţă. De exemplu: bileţele cu mesaje cheie,
Spune o ghicitoare! Spune un unele dintre ele constituind
proverb despre prietenie! semnalul pentru începerea
Spune un proverb despre unui cântec - jocul de rol
adevăr! Spune repede şi bine: (ex. “Drag mi-e jocul
“Bucuroaia se bucură de românesc”)
bucuria lui Bucurel de la - Dacă unul dintre elevi nu
Bucureşti.” Explică cunoaşte răspunsul, se va
proverbul... etc adresa clasei spunând: “Eu - observarea
nu ştiu să răspund, poate sistematică
- insist asupra explicării unor ştiţi voi!”
proverbe şi zicale foarte - pe măsură ce fiecare elev
cunoscute şi des folosite. răspunde cerinţei de pe
bilet, răspunsurile vor fi
scrise la tablă şi în caietele
elevilor.

5. Obţinerea - propun elevilor un concurs de - se pregătesc pentru - problematizarea - observarea


performanţei (7-8 ghicitori. Împart colectivul de concursul de ghicitori; sistematică
min) elevi în trei echipe. - fiecare echipă îşi
- solicit elevilor să-şi desemnează un
desemneze un reprezentant reprezentant care va nota
care va nota punctele primite punctele primite în urma
în urma răspunsurilor corecte. răspunsurilor corecte.

6. Asigurarea -Apreciez activitatea elevilor. - îşi notează în caiete - conversaţia


retenţiei şi a - Scriu pe tablă trei proverbe şi proverbele, urmând să frontală
transferului (1-2 fiecare elev trebuie să îşi folosească numai unul în
min) aleagă unul ce îi va servi ca redactarea compunerii
punct de plecare în alcătuirea
unei compuneri.
Ghici!
Spune-ne un proverb despre adevăr.  Eu am foi, dar nu-s copac,
Gură n-am, dar nici nu tac
Ştiu să spun povestiri multe
Cui ar vrea să mă asculte.

Spune-ne un proverb despre bunătate. Spune-ne un proverb despre prietenie.

Spune-ne un proverb despre cinste. Spune-ne un proverb despre hărnicie.

Spune-ne un proverb despre asemănarea copiilor cu părinţii. Spune repede şi bine: « Bucuroaia se bucură de bucuria lui
Bucurel de la Bucureşti. »

Spune-ne un proverb despre învăţătură. Hai să cântăm împreună !


Drag mi-e jocul românesc...

Ghici!
• Am o domnişoarǎ cu rochiţa roşioarǎ. Când începe a Ghici!
se dezbrǎca, toţi încep a lǎcrima. Am cămăşi nenumărate,
Le port pe toate îmbrăcate.
Ghici!
 Unul spune, doi privesc şi doi ascultǎ. Ce înseamnă: “Are o gură cât o şură?”

Ghici! Ce înseamnă : “Îi merge ca racul?”


 Becu-acesta uriaş
Pare puţin mai poznaş,
Nu se arde niciodată,
Luminând în lumea toată.

Ghici! Ce înseamnă: “A ieşi basma curată?”


 Cutiuţă, cutioară
Încotro e nordu-n ţară ?

Ghici! Spune-ne un proverb despre lene.


 Urechi are, dar n-aude
E micuţ şi tot împunge.

S-ar putea să vă placă și