Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul limba si comunicare


TEMA ANUALA: Cand, cum si de ce se intampla?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Din lumea celor care nu cuvanta”
SUBTEMA: ,,In ogradă la bunici”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
MIJLOC DE REALIZARE: memorizare
SUBIECTUL: ,,In ogradă la bunici”
TIPUL ACTIVITATII: predare-invatare
SCOPUL ACTIVITATII:
 Formarea deprinderii de a memora si reproduce voluntar si logic poezia;
 Formarea deprinderii da a o reda logic,nuantat si expresiv.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, copiii vor fi capabili:


O1 – sa memoreze poezia pe unitati logice;
O2 – sa recite corect, expresiv, respectand (pe cat posibil) intonatia, ritmul si pauzele;
O3 – sa-si insuseasca sensul cuvintelor si expresiilor: „sa cresc voinic”, „ograda”,”
gherute”;
O4 – să alcătuiască propoziţii cu cuvintele noi învăţate;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: demonstratia , conversatia , explicatia , exercitiul , surpriza brainstorming-ul;
Material didactic: macheta cu ambianta in care se petrece actiunea din cadrul poeziei,planse
reprezentand momentele principale ale poeziei.
Durata: 30-35 min

Material bibliografic:
 ,,Curriculum pentru invatamantul prescolar” , Bucuresti: Didactica Publishing
House, 2009;
 Magdalena Dumitrana ,,Educarea limbajului in invatamantul prescolar” Editura
Compania 1999
 Revista “Invatamantul prescolar”, Editura Arlequin, 3-4 /2011.

DESFASURAREA ACTIVITATII
Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
Captarea Se realizeaza prin prezentarea sub - surpriza Observarea
atenţiei forma de surpriză a machetei care - conversaţia comportamentului
surprinde ambianta in care se -problematizarea copiilor
petrece acţiunea din poezia „In
ograda la bunici”. Mă voi folosi de
ghicitoarea:
„Cine stie si ghiceste,
Omul pe cine-ngrijeste,
Pentru lapte,pentru pui
Crescuti langa casa lui?”

Reactualizarea Vom purta cateva discutii pe


cunostinţelor si marginea machetei. -conversaţia Observarea
familiarizarea Le voi spune o scurta povestire, -frontal comportamentului verbal
cu continutul care de fapt va fi conţinutul -explicaţia a copiilor
poeziei poeziei.
Prin aceasta povestire voi
introduce cuvintele noi pe care le
voi explica „ograda”=curte; „sa
cresc voinic”=sa cresc mare,etc.

Observarea
Anunţarea Voi anunţa titlul poeziei: -explicaţia comportamentului verbal
temei „In ograda la bunici” - conversaţia si nonverbal a copiilor
Le voi cere să-mi repete titlu

Voi recita poezia în întregime


Prezentarea folosind mimica şi gestica -demonstraţia Observarea
noului conţinut corespunzătoare. Concomitent cu comportamentului
recitarea poeziei voi arăta şi la copiilor
machetă:

„In ograda la bunici”

În ogradă la bunici,
Am prieteni mari şi mici:
O văcuţă cu lăptic
Ca să beau să cresc voinic!

Doi cai eleganţi ,frumoşi,


Ce mă plimbă bucuroşi.
Mai sunt şi vreo trei căţei
Mai mereu mă joc cu ei!
Şi sunt patru pisicuţe
Cu blăniţă şi gheruţe.
Toţi sunt prietenii mei
Şi am mare grijă de ei!

- corectitudinea
Învăţarea Voi recita prima strofa a poeziei, exprimării
poeziei pe după care le voi cere copiilor să exercitiu - observarea modului de
fragmente recite şi ei acesta strofa (2,3 recitare a poeziei
copii). La fel voi proceda şi cu
celelalte doua strofe ale poeziei.
- observarea modului de
recitare a poeziei
Le voi cere copiilor să recite
- observarea modului de
poezia integral şi mai apoi pe baza
Obţinerea interpretare a sfarşitului
tablourilor prezentate.
performanţei poeziei
Îi voi intreba pe copii „Ce alte
exerciţiul
animale domestice mai cunosc si
care sunt foloasele aduse?”

- observarea modului de
Asigurarea brainstorming realizare a fişei şi
Se realizează pe baza unor fişe de
retenţiei problematizarea îndeplinire a sarcinei
desenat cu imagini din poezie.

Încheierea -aprecieri verbale


Voi face aprecieri generale si
activităţii -exerciţiu -acordare de recompense
individuale în functie de modul în
care au participat la activitate
-conversaţia

S-ar putea să vă placă și