Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 31.01.2024

Categoria activității de învățare: Activitate pe domenii experiențiale


Domeniile experiențiale: Domeniul Limba și Comunicare
Mijloacele de realizare: memorizare
Tema activității: ,,Cumătra Vulpe’’- memorizare
Tipul activității: Consolidare de priceperi, cunoștințe și deprinderi
Scopul: :Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical, sintactic

Obiectivele operaționale:

– să-şi consolideze cunoştinţele referitoare la animalele sălbatice din pădure;(obiectivul se considera realizat daca toti copiii isi
consolideaza cunostintele referitoare la animalele salbatice din padure)

– să recunoască anumite caracteristici şi/sau curiozităţi ale unor animale sălbatice;(obiectivul se considera realizat daca toti copiii recunosc
anumite caracteristici sau curiozitati ale unor animale salbatice

-să audieze cu atenție textul poeziei; (obiectivul se considera realizat daca toti copiii audiaza cu atentie textul poeziei)

-să-și îmbogățească vocabularul cu unele cuvinte și expresii din textul poeziei; (obiectivul se considera realizat daca toti copiii isi
imbogatesc vocabularul cu unele cuvinte si expresii din textul poeziei)

-să recite corect, logic expresiv versurile poeziei; ( obiectivul se considera realizat daca toti copiii recita logic, expresiv versurile poeziei)
- să formuleze enunţuri corecte din punct de vedere gramatical; (obiectivul se considera realizat daca toti copiii formuleaza enunturi
corecte din punct de vedere gramatical)

Strategiile didactice:.
Metode și procedee: memorizarea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, turul galeriei
Mijloace didactice: imagini reprezentând cuvinte din poezie,imagini ppt

Locul desfășurării: sala de grupă


Durata: 35 min
Bibliografie:
”Curriculm pentru educație timpurie”, Ministerul Educației Naționale, 2019;
”Educație timpurie nivel preșcolar - Repere metodologice pentru consolidarea achizițiilor din anul școlar 2019-2020”, Centrul Național de Politici
și Evaluare în Educație, București, 2020;
”Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani” - Editura Didactică și Pedagogică, București, 2019;
”Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte cu care operează curriculum pentru educație timpurie”, 2019;
”Un an școlar altfel - Ghidul pentru unitățile de învățământ preșcolare”, Machetat la Editura Didactică și Pedagogică S.A., 2020;
Breben S., Gongea E., Ruiu G; Fulga M., “Metode interactive de grup” – ghid metodic, Editura Arves, 2002;
Preda, Viorica și colaboratorii, ”450 de jocuri educaționale - Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului”, Didactica
Publishing House, 2011.
SCENARIU DIDACTIC

Moment Strategii didactice


didactic Conținut Metode și Mijloace Evaluare
procedee didactice
1.Momentul Se asigură condiţiile unei bune desfăşurări a activităţii: Observare
organizatoric -pregătirea materialului didactic; curentă

-aranjarea mobilierului;
-aerisirea sălii de grupă;
-intrarea copiilor în sala de grupă;
2.Captarea -Se va realiza printr-o ghicitoare : Conversația Ghicitoarea -Evaluarea
atenției orală
Are coada înfoiata,
-Observarea
Este hoață și șireată, comporta-
Dar e vai de coada ei mentului
nonverbal
Când dă peste ea Grivei.
(Vulpea)

3.Anunțarea Voi anunta copii că vom desfăşura o activitate de educare a limbajului, Conversatia Imagini -Observarea
temei în care vor învăţa o poezie, care se numeşte ,,Cumatra Vulpe’’, scrisă de Explicația poezie comporta-
Otilia Cazimir. mentului și a
interesului
față de
mesajul
transmis
4.Dirijarea Recitarea model a poeziei de către educatoare Capacitatea
învățării Voi recita poezia rar, clar şi expresiv folosind un ton şi o mimică de
adecvată. -Explicatia concentrare
voluntară a
Familiarizarea copiilor cu conţinutul poeziei. atenţiei
Copiii vor fi rugaţi să descrie conţinutul poeziei, să numească
Demonstratia
animalele salbatice din poezie ,să denumească activităţile desfăşurate
de fiecare dintre acestea.Copiilor li se cere să precizeze locul unde se
desfaşoară acţiunile din poezie.

5.Obținerea Învăţarea propriu-zisă a poeziei de către copii


performanțelo
r Învăţarea poeziei se va face pe unităţi logice. -Exercitiul

Recit încă o dată poezia în întregime. Repet titlul şi autorul, după


care repet prima strofă.Numesc 2-3 copii să o repete după mine, după
care reiau prima şi a doua strofă. Câţiva copii vor repeta şi fragmentul
următor. Reiau poezia în întregime , apoi numesc 2-3 copii să recite cu
ajutorul meu . Voi urmări respectarea pauzelor logice pentru respiraţie,
o pronunţie clară, expresivă. Ajut copiii de fiecare dată când este
nevoie.

6.Asigurarea -Copii, cum se numeşte poezia învăţată astăzi? Conversatia Valorificarea


feed-back-ului -Despre ce este vorba în poezie? a unor
- Cum este numitӑ vulpea în poezie? cunoṣtinṭe cu
- De ce este numitӑ aṣa? privire la
- Ce a furat vulpea? animalul
- Comportamentul ei cum este? sӑ lbatic
vulpea
7.Incheierea În încheiere se vor face aprecieri generale asupra modului de Conversația
activitatii comportare şi participare al copiilor pe parcursul întregii activităţi. Aprecieri
verbale .

S-ar putea să vă placă și