Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data
Educatoare:
Grupa: mare
Domeniul experienţial: limba si comunicare
Categoria de activitate: educarea limbajului
Tipul de activitate: predare-învăţare
Mijloc de realizare: memorizare
Tema activităţii: Memorizarea unui text liric
Subiectul activităţii: „Să-nvăţăm de la furnici” de Florin Călinescu
Scopul activităţii: exersarea deprinderii de a memora integral un text liric şi de a-l recita expresiv;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfârşitul activităţii copii vor fi capabili:
O1 – să descrie imaginile prezentate familiarizându-se cu textul liric;
O2 – să memoreze integral poezia pe baza suportului intuitiv;
O3 – să recite corect şi expresiv poezia;
O4 – să identifice mesajul etic al poeziei;
O5 – să se exprime corect în propoziţii şi fraze scurte.

STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.

1
b) Mijloace de învăţământ: 3 imagini ilustrând conţinutul de idei al textului literar, planşă cu furnica, fişă de lucru - labirint.
c) Forme de organizare a activităţii: frontal, individual.
RESURSE:
a) Umane: copii, educatoarea;
b) Temporale: 35-40 minute
c) Bibliografice: Mitu, Florica, Antonovici, Stefania, Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţămantul preşcolar, Bucureşti, Editura
Humanitas, 2005.

2
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. ETAPELE Ob T. CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE


crt LECTIEI . Metode şi Mijloace Mode de EVALUARE
. Op procedee de organizar A
. învataman e
t
1. Moment 2’ Voi asigura condiţiile optime pentru buna
organizatori desfasurare a activităţii:
c - aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialului distributiv;
- pregătirea materialului demonstrativ;
- intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă.
2. Captarea O1 5’ Vă voi spune o ghicitoare cu ajutorul căreia vom Conversaţia Planşe Frontal Spiritului de
atenţiei afla despre ce personaj vom învăţa noi astăzi. atenţie al
„Ghici, ce gâză mititică preşcolarilor
Cară-ntruna şi ridică
Boabe de grâu, păpuşoi,
S-aibă iarna-n muşuroi?” (Furnica)
În drum spre gradiniţă, ghiciţi ce era să fac, era

3
să calc o furnică, una mică-mică. Furnicuţa mi-a
mulţumit, mi-a spus că o cheamă Maia şi că e
foarte grabită să ducă o firmitură în muşuroi ca
să-şi hrănească copilaşii. Am rugat-o să vină la
gradiniţă să ne povestească ce face ea toată
ziua, dar mi-a spus că nu poate veni căci are
multă treabă şi ne-a dat în schimb o fotografie
cu ea, alte trei fotografii pe care le-a facut în
drumeţia ei şi o poezie în care este scris tot ce
face ea cât e ziua de lungă.

3. Anunţarea 2’ Poezia pe care mi-a dat-o o vom învăţa şi noi Explicaţia Frontal Capacităţii de a
temei i a astăzi. Ea se numeşte „Să-nvăţăm de la furnici” şi reţine
obiectivelor a fost scris de Florin Călinescu. Vom învăţa să obiectivele
recităm corect şi expresiv poezia şi vom vedea propuse de
ce ar dori să ne înveţe furnica din învăţăturile ei. educatoare
4. Dirijarea O2 12 a)Familiarizarea cu textul liric Demonstraţi Plane Individual Deprinderii de
învăţării şi ’ Pe baza planşelor voi întreba: a a memora un
obţinerea - Ce insecte se trezesc la viaţă în text liric
performanţei O3 anotimpul de primăvară?
- Ce fac aceste insecte? Perechi Capacităţii
- De ce dau aceşti copii firmituri de pâine copiilor de a

4
pe jos? recita un text
- Ce cară furnicile în spate? liric în mod
- Cât este de mare hrana pe care o duc în expresiv
spate? (priviţi cât de mic este corpul ei şi
cât de mare e firmitura de pâine).
- Din altă poezie – Balada unui greier mic,
am aflat că furnica muncea de dimineaţă
până seara, doar greierele lenevea. Ce am
putea spune atunci despre furnici? Cum
sunt ele? (harnice)
Pe baza planşelor voi spune textul poeziei
oprindu-mă, acolo unde este cazul, pentru a
explica cuvintele şi expresiile noi: sfântă, cară,
pici, greutatea cât un bloc, nevoie mare.
b) recitarea model a poeziei
Recit poezia corect şi expresiv de 2 ori utilizând
mimica şi gestica adecvată, motivând copii
pentru învăţarea ei.
Învăţarea poeziei se va face fragmentar: prima
strofă, prima strofă cu a doua, prima strofă cu a
doua şi a treia. Acest lucru se va face la început
cu trei copii individual apoi grupe de câte doi

5
copii.
Urmăresc corectitudinea pronunării şi
expresivitatea reproducerii textului liric.
5. Asigurarea O4 10 Voi întreba copii:
retenţiei si a ’ - Ce credeţi că vor furnicile să ne înveţe
feedback- O5 din experienţa lor? Capacitatea de
ului - De ce furnicile cred că lecţia de hărnicie a identifica
este sfântă?Ce înseamnă sfânt? (trebuie să mesajul
respectăm munca, ea întotdeauna este educativ al
importantă) poeziei
- Ce s-ar întâmpla cu furnicile dacă nu ar
munci toată ziua? (nu vor mai avea hrană
pentru iarnă)
- De ce muncesc părinţii voştri?
- Voi ce fel de muncă faceţi? Pentru ce
învăţaţi?
- Ce alte munci mai fac copiii?
- Cum putem noi să îi ajutăm pe părinţi? Individual Capacităţii de
(să o ajutăm pe mama la bucătărie etc.) coordonare
Dragi copii, pentru a o ajuta pe Maia, furnica Exerciţiul Fişă de oculo-motrică
noastră, să ajungă mai repede la musuroi am lucru şi a spiritului
pregătit pentru fiecare dintre voi câte o fiă de

6
lucru cu un labirint, aşa încât fiecare dintre voi va de observaţie
trebui să traseze drumul corect până la muşuroi.
6. Încheierea 4’ a) fixarea temei Conversaţia Stimulente Frontal
activităţii b) voi face aprecieri generale şi individuale
asupra modului de desfăşurare a activităţii Individual
şi voi acorda stimulente

7
Să-nvăţăm de la furnici Greutatea cât un bloc,
de Florin Călinescu Dar nu zic nicicând: nu pot !
Aşa-s ele, muncitoare,
Să-nvăţăm de la furnici Harnice, nevoie mare!
De când suntem foarte mici Deci, cât suntem noi de „ pici ”
Cea mai sfântă să ne fie Să-nvăţăm de la furnici !
Lecţie de hărnicie !
Ghicitoare:
Le-aţi privit, dar nu în joacă
Să aflaţi ce pot să facă ? Ghici, ce gâză mititică
Toată ziua cât de mare, Cară-ntruna şi ridică
Cară hrană în spinare. Boabe de grâu, păpuşoi,
S-aibă iarna-n muşuroi? (Furnica)

S-ar putea să vă placă și