Sunteți pe pagina 1din 8

1

UNIVERSITATEA DIN BUCUREȘTI

FACULTATEA DE PSIHOLOGIE ȘI ȘTIINȚELE EDUCAȚIEI

DIDACTICA DOMENIULUI „LIMBĂ ȘI COMUNICARE”


(învățământ preșcolar)

Student: Popa (Voicila) Laura


2

PROIECT DIDACTIC

Propunătoare: Popa (Voicila) Laura


Grupa/Nivelul: mijlocie, nivel I
Domeniul experienţial: Domeniul limbă și comunicare (DLC)
Tema: Audierea unui text
Subiectul: Textul „Cei trei purceluși”
Mijlocul de realizare: Lectura educatoarei
Tipul activităţii: Predare-învăţare

Scopul: familiarizarea copiilor cu exprimarea verbală corectă și cu elementele de conținut și


formă a textului narativ

Obiectivele operaţionale – pe parcursul activităţii, copiii vor fi capabili:


O1 – să despartă în silabe cuvintele necunoscute;
O2 – să formuleze răspunsuri la întrebările primite;
O3 – să alcătuiască propoziții simple cu cuvintele din text.
3

Metode, procedee, tehnici: conversația, expunerea, explicația, demonstrația

Mijloace de învăţământ: textul „Cei trei purceluși”, imagini cu purcelușii și materialele din care
și-au construit căsuțele, ghicitoare, plic, buline.

Forme de organizare a activităţii: frontal, individual

Resurse:

temporale: 30 de minute
umane: 13 de preșcolari
4

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Nr. Etapele lecţiei Ob Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
crt op Metode, Mijloace de Forme de
procedee, învăţământ organizare a
tehnici activității
1. Momentul Mă asigur că totul este pregătit pentru desfăşurarea Conversația Frontal
organizatoric activităţii: aranjarea scăunelelor în semicerc;
pregătirea materialelor necesare; intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă și aranjarea acestora pe
scăunele. Îi salut și le spun să adopte o poziție
corectă a corpului.

2. Captarea atenției Captarea atenției se va realiza prin prezentarea unei Expunerea Ghicitoare Frontal
surprize copiilor: un plic cu textul „Cei trei Explicația Imagini
purceluși”, imagini care au legătură cu conținutul
textului, buline și o ghicitoare:
În noroi se tăvălește/Cu porumb el se hrănește/Are
coadă covrigel/Și la rât are inel

-porcul

Explic copiilor ce înseamnă cuvântul rât.

3. Reactualizarea Le voi adresa copiilor întrebări despre ce alte Conversația Imagini Frontal
cunoștințelor povești mai cunosc ei care, le-au fost citite de către
părinți. Și îi voi ruga să recunoască elementele din
imagini (lemnul, fânul, cărămida) .
5

4. Anunțarea Le voi spune copiilor următoarele: „Astăzi vă voi Explicația Frontal


obiectivelor și a citi povestea Cei trei purceluși. Voi trebuie să fiți
temei abordate foarte atenți pentru a putea reține textul și cuvintele
necunoscute până la sfârşitul activităţii.”

5. Prezentarea Printr-o scurtă povestire am să prezint copiilor


conținutului conținutul lecturii folosindu-mă de imaginile cu
personajele și cu materialele din care și-au construit
casuțele: „În acest text este vorba despre 3 purceluși Expunerea Imagini
care, și-au construit pe rând câte o casă, dar două Explicația Textul Frontal
dintre ele nu au rezistat și s-au dărâmat, dar trebuie
să fiți atenți la mine să vedem împreună de ce s-a
întâmplat acest lucru.”

6. Dirijarea O1 Le voi citi titlul textului încă o dată și voi începe Demonstrația Imagini Frontal Evaluez
învățării lectura. Voi citi textul clar, respectând intonația, Textul capacitatea
pauzele, folosind mimica adecvată și mă voi opri copiilor de a
după fiecare paragraf să mă asigur că aceștia au despărți
înțeles textul. Voi numi 1-2 copii să repete cuvintele în
întâmplarea din paragraful ce tocmai l-am citit. Explicația silabe
De asemenea, le voi explica cuvintele necunoscute
punându-i pe aceștia să repete după mine, în cor,
silabisind.
Ne vom folosi și de imagini cu purceluși, fân, lemn,
cărămidă (din care sunt făcute căsuțele, pentru a
înțelege copiii diferența dintre acestea), dar după
lecturarea poveștii. După lecturarea poveștii de 2-3
ori, repetarea cuvintelor necunoscute, îi voi întreba
ce le-au atras atenția, cine participă la acțiune
(enumerarea personajelor).
6

7. Obținerea O să invit câțiva copii în fața grupei să ne amintim Conversația Individual


performanței împreună ce au făcut cei 3 purceluși. Voi ruga 3 Frontal
copii să își asume rolul unui purceluș. Fiecare va
spune ce a făcut purcelușul îl interpretează. Copiii
sunt încurajaţi şi apreciaţi într-un climat de bucurie.

8. Fixarea noului O2 Se va realiza printr-o serie de întrebări adresate Conversația Frontal Evaluez
conținut copiilor: Explicația Individual capacitatea de
„Care este tilul poveștii noastre de astăzi? Din ce și- a formula
au construit cei 3 purceluși căsuțele? Cine a venit și răspunsuri la
le-au stricat căsuțele? întrebări
Ce trebuie să știm noi după toată această poveste?
(că trebuie să fim harnici și întotdeauna să ne
construim ceva care să ne țină, nu să facem ceva
repede și mai puțin bun)

9. Evaluarea O3 Voi alege 4-5 copii și îi voi ruga să alcătuiască Conversația Frontal Evaluez
activității câteva propoziții cu cuvintele din text. Apoi alți Individual capacitatea de
copii să formuleze câteva idei ale textului. a alcătui
propoziții
simple
10. Încheierea Voi face aprecieri individuale și colective referitoare la Conversația
activității întreaga activitate. Și voi numi 4-5 copii să vină în față și
să numească la rândul lor un coleg care, din punctul lor
de vedere, merită premiat pentru că a fost cel mai atent
și îi va lipi o bulină. (Aplauze) Apoi strâng materialele și
aranjez sala.
7
8

ANEXA 1

Cei trei purceluși

Au fost odată ca niciodată trei purceluși care, s-au săturat să locuiască cu părinții și, au
plecat în lume. Toată vara ei au hoinărit, au cântat, s-au jucat şi s-au distrat. Dar, când a venit
toamna şi a început să bată vântul şi să plouă purceluşii au început să-şi facă griji, dându-şi
seama că au mare nevoie de o casă care să-i apere de vremea rea şi de lupul cel rău.
Primul purceluş, care era tare leneş, se gândi să-şi facă o casă din paie. "Va fi gata într-o
zi!", le spuse el fraţilor săi. Curând, lupul veni la casuţă şi îi strigă purceluşului: " Ieşi imediat
afară! Vreau să vorbesc cu tine!" Pentru că purceluşul nu a vrut să iasă, lupul trase adânc aer în
piept, suflă puternic şi dărâmă casa din paie. Purceluşul, tare speriat, o luă la fugă.
Cel de-al doilea purceluş, leneş şi el, îşi construi o casă din lemn, crezând ca va fi mai
rezistentă. Îşi primi frăţiorul speriat înăuntru, spunându-i : "Să sperăm că va rezista mai mult
decât cealaltă..." Lupul veni şi le ceru purceluşilor să iasă afară. Înfricoşaţi, aceştia refuză să iasă.
Atunci lupul trase aer în piept, suflă din nou tare, tare, şi dărâmă şi casa din lemn.

Al treilea purceluş, căruia îi plăcea munca şi era foarte harnic, îşi construi o casă din
cărămizi și ciment, mai rezistentă şi mai sigură. Îşi chemă cei doi frăţiori în casă şi le spuse:
"Această casă nu se va dărâma!" Lupul apăru iaraşi, suflă odată, suflă de doua ori, dar...nu se
întâmplă nimic! Casa de cărămidă, bine făcută, rezistă şi nu se dărâmă! Atunci lupul se hotărî să
urce pe acoperiş şi să coboare prin horn în casă, pentru a-i surprinde pe cei trei purceluşi. Văzând
ce face fiara, purceluţii, isteţi, aprinseră repede focul în şemineu. Lupul căzu în foc şi-şi arse
coada! Urlând, o lua la fugă şi de atunci nu mai fu văzut! De a doua zi, fraţii purceluşului isteţ şi
harnic începură să muncească şi să-şi construiască propriile căsuţe din cărămidă. Acum erau toţi
în siguranţă. Atunci purceluşul cel isteţ îşi chemă fraţiorii şi le spuse: "Gata cu munca! Haideţi să
mergem să ne jucăm şi să ne distrăm!

S-ar putea să vă placă și