Sunteți pe pagina 1din 10

Grădinița cu P.N.

OSOI

COMUNA COMARNA, JUDEȚUL IASI

PROIECT DIDACTIC

DATA : 19.02.2020

Prof. înv. Preșcolar : BARBU DIANA LOREDANA


GRUPA : MARE

Tema anuală de studiu : ,,Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”

Tema săptămânală independentă : ,,ANIMALE DOMESTICE ”

Tema activitatii intrgrate :” LA FERMA”

DOMENIUL DE ACTIVITATE: DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE

TIPUL DE ACTIVITATE :Transmiterea și însușire de noi cunoștințe

TEMA: “MUZICIENII DIN BREMEN” de Frații Grimm

MIJLOC DE REALIZARE : povestea educatoarei

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute.

COMPORTAMENTE VIZATE: 1.1.Exersarea, cu sprijin a ascultării active a unui mesaj pentru înțelegerea și
receptarea lui (comunicare receptivă)

1.2.Demonstrarea înțelegerii unui mesaj oral prin valorificarea ideilor, emoțiilor, semnificațiilor
etc.(comunicare expresivă)

2.1. Demonstrează comunicarea clară a unor idei, nevoi, acțiuni,emoții proprii;

2.2. Respectă regulile de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare;

2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului.


SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderii de a asculta cu atenție textul lecturii, îmbogățirea vocabularului cu
expresii și cuvinte noi.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 - să asculte cu atenție povestirea educatoarei pentru a sesiza succesiunea momentelor acțiunii ;

O2 - să raspundă la întrebările adresate de către educatoare utilizând propoziții clare și corecte din punct de vedere
gramatical;

O3 - să urmărească succesiunea evenimentelor;

O4 - să precizeze titlul poveștii pe baza materialului concret;

O5 - să enumere personajele principale din acțiune valorificând planșele poveștii.

STRATEGII DIDACTICE

 METODE ȘI PROCEDEE: povestea educatoarei, conversația, explicația, expunerea, metoda explozia


stelară.
 MIJLOACE DIDACTICE: Fermierul Marinica, imagini sugestive, coșul ,steluțe.
 FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.
 RESURSE UMANE: 15 copii
 LOCUL DESFASURARII:sala de grupă
 DURATA : 35 minute

BIBLIOGRAFIE:

1.MINISTERUL EDUCATIEI ,CERCETARII SI TINERETULUI ,,Curriculum pentru educatie timpurie (nastere


-6\7 ani) ,Bucuresti ,2019

2.Silvia Breben,Mihaela Fulga ,,Metode interactive de grup’’,Editura Arives,2002

3.Maria Bizduna ,Alexandra Neagu ,Texte pentru educatia limbajului la prescolar’’,Bucuresti 1999

4.Revista ,,Invatamant prescolar 1-2,3-4’’ 2009


DESFASURAREA PROPRIU-ZISĂ A ACTIVITĂȚII
Nr. ETAPELE OB. TIMP STRATEGII DIDACTICE Evaluare
Crt. LECȚIEI OP. CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organi-
zare
1. MOMENT
ORGANIZAT Pentru ca activitatea să se desfașoare în
ORIC bune condiții, voi avea în vedere Conversația Observarea
1 min urmatoarele : Frontal sistematică a
-aranjarea mobilierului în semicerc; comportamentului
-pregatirea materialului didactic. copiilor

2. CAPTAREA
ATENȚIEI Conversatia
Se va realiza prin sosirea fermierului Sosirea
2 min Marinică care va aduce un coş cu surprize, Marinicai cu Frontal
materialele necesare desfăşurării cosul
activităţii. surpriză
În coşuleţ găsim ,,Povestea MUZICANȚII
DIN BREMEN ” din care vom afla de ce
animalele de la fermă traiesc în pace și
armonie.

3. ANUNȚARE Astazi, vă voi spune povestea adusă de Conversatia Frontal Capacitatea copiilor
A TEMEI ȘI Marinică, din care vom învața cât de de a reproduce
A O2 important este să fii bun și să ai prieteni. correct și coherent
OBIECTIVE- 2 min Voi repeta titlul poveștii cu 2-3 copii Explicatia titlul și autorul
LOR pentru fixare. poveștii
Trebuie să fiți atenți la poveste pentru că
Marinica vă va urmari, iar voi îi veți
spune ce ați înțeles.

DIRIJAREA Voi expune povestea clar, accesibil și Observarea


4. ÎNVĂȚĂRII expresiv pentru a putea trezi emoții și Lectura comportamentului
pentru a asigura motivația învațării. educatoarei verbal si nonverbal
15 min
POVESTIRE Expresivitatea expunerii o voi realiza prin al copiilor
A O1 modelarea vocii, schimbarea ritmului Explicatia
PROPRIU- vorbirii pe parcursul expunerii, pauze
ZISĂ logice, psihologice si dramaticale, Conversatia Capacitatea copiilor
accentuări și scăderi ale intensității vocii, Imagini Frontal de recepta conștient
repetiții, mimică și gestică. Expunerea conținutul poveștii

OBȚINEREA
5. PERFORMA
Conversația Planșe si Observarea
N-ȚELOR O2 Voi insista asupra prieteniei celor patru
10 min siluete de comportamentului
animale și modului de încurajare.
personaje verbal si nonverbal
Se va insista pe mesajul educativ al
al copiilor
O3 poveștii „ Unde-s mulți puterea crește”.
Explicatia
Individul
Cu ajutorul steluței curioase îi voi verifica
Capacitatea copiilor
dacă au înțeles povestea: Explozia
stelara de arăspunde corct la
O4 1.De ce a plecat măgarul de acasă ?
Steluțe- întrebări
2. Cu cine s-a întâlnit măgarul prima dată?
întrebari
3. De ce a plecat pisica de acasă?
4.Ce era să pățească cocoșul?
imagini
5.Cine dorea să-l împuște pe câine ?
Frontal
6.Unde au plecat cei patru prieteni?
Capacitatea copiilor
7.Ce au făcut ei pentru a locui în acea
de a povesti
casă? elementele actiunii
pe baza intrebarilor
8.De ce au rămas împreuna?
6. Asigurarea
Educatoarea va realiza evaluarea
retentiei si a O5 5 min Conversatia Aprecieri verbale
performantelor copiilor ,referindu –se la
transferului
capacitatea copiilor de a reține titlul și
autorul poveștii.
Doi-trei copii sunt invitați să-și spună
parerea despre personajul preferat.
7. Încheierea Conversatia Acordare de
activității În încheierea activității Marinică le-a mai recompense
pregatit copiilor câteva surprise.
ANEXA 1 METODA EXPLOZIA STELARA

CAND?

CE ?
STELUTA
CURIOASA

S-ar putea să vă placă și