Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

„Inimioare, inimioare”

Profesor învățământ preșcolar: Giubegan Eugenia Adriana


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:10.03.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Grădinița cu Program Prelungit „Mihai Eminescu”
TEMA DE STUDIU ANUALĂ:„Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC:„Bucuriile primăverii”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:„Mama mea, comoara mea”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL:Limbă și comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE:Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII:„Inimioare, inimioare” de Sarina Cassvan
TIPUL ACTIVITĂȚII:Formarea de priceperi și deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE:Povestirea educatoarei

SCOPUL ACTIVITĂȚII
 Dezvoltarea capacității preșcolarului de a asculta cu atenție un text și de
a se concentra asupra acțiunii prezentate în poveste .

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

COGNITIVE
 Să asculte cu atenție povestea;
 Să își îmbogățească vocabularul cu cuvinte noi;
 Să înțeleagă conținutul poveștii;
 Să se exprime corect în propoziții simple și dezvoltate corecte din punct
de vedere gramatical;

AFECTIVE
 Să se implice conștient și activ în desfășurarea activității;
 Să participe cu interes la activitate;
 Să stabilească relații de intercomunicare, de cooperare cu membrii
grupului;

PSIHOMOTORII
 Să adopte o poziție corectă a corpului la activitate;
 Să manipuleze corespunzător materialele didactice.

STRATEGIA DIDACTICĂ

 Metode și procedee:Observația, conversația, explicația,povestirea,


JOCUL;
 Mijloace didactice:Imagini cu secvențe din poveste , felicitări cu
inimioare;
 Forme de organizare:Frontal, individual;
 Forme și tehnici de evaluare: Formativă/ continuă, observarea
comportamentului copiilor, analiza acțiunilor și a răspunsurilor,
evaluarea orală, aprecieri.

DURATA: 30 de minute
LOC DE DESFĂȘURARE: Sala de grupă
Eveniment didactic Conținut științific Strategia Didactică Evaluare

Metode și Mijloace Forme de


procedee didactice organizare
Moment organizatoric Se asigură condițiile
optime deșfășurării
activității
-aranjarea mobilierului
-aranjarea materialului
didactic necesar
desfășurării activității
-organizarea
colectivului de
preșcolari
Captarea atenției Voi face captarea Conversația Zâna Frontal Observarea
atenției prin Inimilor comportamentului
prezentarea unei Scrisoare verbal și nonverbal
scrisori de la Zâna
Inimilor care dorește să
le prezinte o poveste
tare frumoasă despre
un băiat și mama sa
Enunțarea temei și a Voi anunța tema Conversația Frontal
obiectivelor activității și obiectivele
pe scurt, pe înțelesul
copiilor: „Astăzi la Observarea capacității de
activitatea de educarea concentrare și a
a limbajului vom interesului
descoperi împreună o
poveste frumoasă cu un
băiețel și mama sa-
Inimioare, inimioare-
Sarina Cassvan”
Dirijarea învățării Voi prezenta povestea Conversația, Imagini din Frontal Observarea sistematică a
„Inimioare, Povestirea poveste Individual comportamentului
inimioare”clar, accesibil Expunerea copiilor
și expresiv
Voi prezenta titlul
poveștii, urmat de
repetarea acestuia de Formativă
2-3 ori.
Explicarea cuvintelor o
voi face pe parcursul
lecției
A dezmierda=a alinta; Observarea capacității
Ispravă= de treabă/ de copilului de a asculta cu
cuvânt. atenție asupra acțiunii
Voi reda povestea clar, prezentate în povestire.
accesibil și expresiv
pentru a putea trezi
emoții și pentru a putea
asigura motivația
învățării după
următorul plan de idei:
1.A fostodată un băiețel
care s- a dus împreună
cu prietenii săi la bâlci. Observarea capacității
2. Acesta aude un copilului de a asculta cu
negustor care vindea atenție un text și de a-și
dulciuri. însuși conținutul
3. Se apropie de acesta povestirii
si zărește o inimioara
de turtă dulce pe care
decide să o cumpere
mamei sale care auzise Orală
ca s-a îmbolnăvit de
inimă rea.
4.Băiețelul întreabă cât
costă, dar din nefericire Observarea capacității de
nu avea atâția bani. exprimare orală, de
5.Negustorul îi dă înțelegere și utilizare
inimioara acestuia fără corectă a semnificațiilor
bani când aude că este structurilor verbale
pentru mama sa orale.
bolnavă.
6.Copilul îi oferă mamei
sale inimioara
spunându-i să o
înlocuiască cu cea „rea”
7.Mama copilului se
emoționează și îi oferă
jumătate din inima de
turtă dulce
8.După ceva timp
mama băiatului se
vindecă și merge
împreună cu acesta la
bâlci unde îl întâlnește
pe negustor.
9.Mama acestuia îi
mulțumește
negustorului pentru
inima de turtă dulce pe
care i-a oferit-o
băiatului său
10.Negustorul se
preface ca nu s-ar fi
întâmplat nimic,
zâmbind.
11.Aceasta mulțumește
și pleacă împreună cu
băiețelul, fericiti că
totul este bine.
Obținerea Fixarea poveștii Conversația Flipchart Frontal Observarea capacității de
performanței Voi iniția jocul Continuă Problematizarea Imagini din Individual analiză și verbalizare
povestea Jocul poveste
Copiii vor veni la
flipchart unde vor
trebui să povestească Conversația de verificare
povestea pe baza unor
imagini afișate pe
panou, cu ajutorul mi
multor întrebări
„Unde se ducea
băiețelul?”
„Cu cine se întâlnește la
bâlci?”
„Ce cumpără de la
negustor?”
„De ce a cumpărat acea
inimă de turtă dulce?”
„S-a bucurat mama
acestuia la primirea
inimioarei?”
Încheierea activității Voi fixa titlul poveștii Conversația Recompense Frontal Aprecieri verbale
și voi evidenția valoarea Individual
educativă.
La finalul activității voi
face aprecieri
individuale, colective și
voi oferi recompense.

S-ar putea să vă placă și