Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic pentru susținerea lecției finale din cadrul examenului de certificare a competențelor profesionale în

învățământul preșcolar
Candidat: Beilic Bianca Maria, absolventă a Colegiului Pedagogic “Vasile Lupu” Iași, profil pedagogic, specializarea
învățător-educatoare
Sesiunea 2022
Profesor coordonator: Genoveva-Aurelia Farcaș
Profesor metodist: Robu Adriana
Profesor învățământ preșcolar: Haman Ana Maria
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit Nr.12, Iași
DATA:11.03.2022
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Limbă și comunicare
TEMA PROIECTULUI: Dragă mamă
SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: Poezia „Mamei”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
FORMA DE REALIZARE: Memorizare
TIPUL ACTIVITĂŢII: Transmitere de noi cunoștințe
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Îmbogățirea vocabularului activ și pasiv prin exersarea memoriei voluntare și a atenției.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – Să răspundă la întrebările despre conținutul și mesajul poeziei;
O2 – Să recite corect și cât mai expresiv poezia, respectând intonația, ritmul și pauzele;
O3 – Să respecte ordinea versurilor;
O4- Să denumească personajele din planșa prezentată.
Strategii didactice :

Metode și procedee: exercițiul, observația, explicația, conversația, expunerea, elemente de algoritmizare,

Materiale și mijloace didactice: planșe.

Mod de organizare: frontal, individual.

Durata: 30-35 de minute


Bibliografie: Hobjilă, Angelica: Elemente de didactică a activităților de educare a limbajului (etapa preșcolarității), editura
Institutul European, Iași, 2008

Nr. Ob Strategie didactică


Secvențele .
crt. activităţii Conținut instructiv-educativ Metode şi Mijloace Mod de Evaluare
didactice Op procedee didactice organizar
. e

Se asigură climatul necesar desfășurării în


condiții optime a activității:
Frontal
-aerisirea sălii de clasă;
Individual
Moment -pregătirea materialelor didactice necesare
1.
organizatoric activității;

-așezarea scăunelelor în formă de semicerc;

-pregătirea preșcolarilor din punct de vedere fizic


şi emoţional pentru activitate.

Autoevalua
Includera poeziei într-o serie de alte poezii rea
Observați Laptop,
învăţate, cât şi reamintirea unor învăţături cu (mijlocul
a CD, boxe
2. Captarea O1 trimitere spre acestea : Frontal de transport
atenției (2 Videoproie numit
Ce poezii aţi mai învăţat voi la gradiniţă? Individual corespunde
min.) ctor
Care v-a atras în mod deosebit atenţia? sau nu cu
Ce aţi reţinut voi din aceste poezii?
imaginea
Conversaț din
ia proiecție).

O voi realiza cu ajutorul unei planșe care Conversaț Planșă


ia
Introducerea O2 ilustreaza chipul mamei și al copilului. Se va Evaluez
în activitate purta o conversație pe baza acesteia: Observați capacitatea
Frontal
-Ce observați în imagine? a copiilor de
( 5 min.)
Individual a utiliza
-Despre cine credeți că este vorba? Explicația
3. expresii și
-Ce face copilul din imagine? Exercițiul cuvinte noi
- De ce îi dăruiește flori? în contexte
variate.
- Care este reacția mamei?

4. Prezentarea *Voi recita model poezia: tare, clar, rar și Evaluez


noului expresiv. capacitatea
Expunerea Planșă Frontal
conținut (4-5 copiilor de
(vezi ANEXA 1)
min.) Demonstr a asculta
Mă voi folosi de materialul didactic ația mesaje
O3
demonstrativ (planșa) pentru a ilustra și fixa orale,
Observaţi concomiten
mesajele transmise de poezie. a t cu
demonstrar
Voi adresa întrebări legate de conținutul ea lor.
poeziei și voi cere copiilor să răspundă în Evaluez
propoziții. deprinderea
de a se
exprima în
propoziții

5. Dirijarea
învățării Educatoarea recită model primele doua
versuri Frontal
și Obținerea -pe rând, recită cele două versuri: grupa de
performanței copii,copilul 1, copilul 2, copilul 3.
Individual Evaluez
(12-15 min.) Educatoarea recită model primele două
capacitatea
O4 versuri+apoi apoi următoarele două
versuri copiilor de
-pe rând, primele două versuri +următoarele Explicația a memora
două versuri: grupa de copii,copilul 4, voluntar și
copilul 5, copilul 6. Pe grupuri de a-și
Conversaț menține
Educatoarea recită model cele patru
ia atenția
versuri +următoarele două versuri
--pe rând, recită cele patru focusată.
Exercițiul
versuri+următoarele două versuri: grupa de
copii, copilul 7, copilul 8. Elemente
O5 Frontal
de
Educatoarea recită model cele șase
algoritmiz
versuri+următoarele două versuri Evaluez
--pe rând, recită cele șase are deprinderil
versuri+următoarele două versuri: grupa de e de a
copii,copilul 9, copilul 10. Individual transmite

Educatoarea recită model cele opt gânduri,


versuri+următoarele două versuri Conversaț idei, păreri
--pe rând, recită cele opt ia
versuri+următoarele două versuri: grupa de
copii, copilul 11, copilul 12
Educatoarea recită model cele zece Frontal
versuri+ultimele trei versuri.
--pe rând, recită cele opt Individual
versuri+următoarele două versuri: grupa de
copii, copilul 13, copilul 14. Exercițiul Pe grupuri

Obținerea performanței

*recitarea selectivă a poeziei


*recitarea în lanț a poeziei
*recitatea pe grupuri fete/băieți, copiii cu
ochi căprui/verzi/albaștri/negri, copiii cu păr
lung/scurt etc.

Copii, cum se numeşte poezia învăţată astăzi? Conversaț


ia
Asigurarea Despre ce este vorba în poezie? Aprecieri
retenției și a verbale
Individual
6. transferului Autoevalua
(3-4 min.) re

Se fac aprecieri finale (colective şi individuale)


Conversaț Frontal Aprecieri
cu privire la modul cum s-au comportat/implicat ia verbale
Încheierea
şi au răspuns copiii pe parcursul activităţii. În
activităţii
7. final li se va cere să recite şi părinţilor poezia Individual
(1-2 min.)
învăţată. Elevii vor primi câte un „soare”(simbol
al iubirii așa cum reiese din poezia prezentată),iar
fiecare copil îi va dărui mamei acest cadou.

S-ar putea să vă placă și