Sunteți pe pagina 1din 11

ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ ,,CONSTANTIN PĂUNESCU” IAȘI

PROIECT DIDACTIC
DATA: 03.11. 2022
CLASA: Pregătitoare A
PROPUNĂTOR: studenta Olteanu Silvia-Georgiana
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Abilități de comunicare și limbaj
UNITATEA TEMATICĂ: Salutare, primăvară!
SUBIECTUL LECȚIEI: ,,Propoziție simplă”
CONȚINUTURI:
 Propoziție simplă și dezvoltată (vorbire reflectată/independent)
TIPUL LECȚIEI: Lecție de formare de priceperi și deprinderi
SCOPUL LECȚIEI:
 Formarea capacității de a recepta și transmite mesaje orale prin limbaj expresiv și/sau prin limbaj
corporal
COMPETENȚE GENERALE:
1. Receptarea și transmiterea de mesaje simple orale și/sau prin metode alternative și augmentative de
comunicare în contexte familiare
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Perceperea, identificarea și discriminarea de sunete cunoscute din mediul înconjurător și localizarea
surselor sonore;
I.3. Înțelegerea și transmiterea de mesaje simple prin limbaj expresiv sau corporal în mediul familiar;
I.4. Emiterea de sunete, silabe și pronunțarea de cuvinte uzuale cu rol comunicațional.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a) Cognitive:
O1 – să denumească obiectul de pe cartonaș;
O2 - să realizeze asocierea cuvânt-imagine;
O3 - să redea conținutul cartonașului cu unul sau două elemente componente;
O4 - să asocieze propoziția cu imaginea corespunzătoare;
b) Afective:
O5 - să participe cu interes la toate etapele lecției;
O6 - să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor stabilite;
c) Psihomotorii:
O7 – să încercuiască imaginea corespunzătoare cuvântului spus de profesor;
O8 - să extragă un cartonaș din cutia cu surprise;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode și procedee didactice: conversația, explicația, demonstrația, observarea, exercițiul,
exercițiul motric, imitația, jocul didactic;
b) Mijloace de învățământ: ,,cutia cu surprize”, fișe, cartonașe, stickere motivaționale.
c) Forme de realizare: frontal, individual
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
RESURSE UMANE: 5 elevi nivel DMS și 2 elevi nivel DMS+TSA
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
 Condrea,M., Farzikhorsoushahi, C.,Serea:, A., (2011), Terapie educațională complexă și integrată-ghid
metodic pentru profesorii-educatori din școlile speciale, Ed. Spiru haret, Iași;
 Cristea, C., Farcaș, G., Cristea, I, Dima, L., (2007), Proiecte didactice pentru învățământul primar, Ed.
Sf. Mina, Iași;
 Gherguț, A., Frumos, L., Raus, G., (2016), Educația specială – Ghid metodologic, Ed. Polirom, Iași;
 Gurzău, S., (2012), Joc-în-cioc Comunicare în limba română - Clasa pregătitoare, Clasa I, Ed.
Carminis, Pitești.
DEMERSUL DIDACTIC
Ob. Timp Strategii didactice
Etapele lecției Op. Conținutul instructiv-educativ Metode si Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învățământ organizare
I. Moment 1 min Se asigură condiţiile optime desfășurării lecției: Conversația Mobilierul Frontal -apreciez capacita-
organizatoric - aerisirea sălii de clasă; clasei tea elevilor de a-și
- pregătirea materialului didactic; Individual identifica banca și
- plasarea organizată a elevilor în spatiul educațional de a se așeza la
amenajat sugestiv. locul potrivit

O1  Joc: ,,Cutia cu surprize” -apreciez capacita-


II. Captarea 5 min Jocul didactic Elementul Frontal
Fiecare elev va extrage câte un cartonaș și va trebui tea elevilor de a
atenției O5 Observarea surpriză – pronunța cuvintele
O6 să pronunțe cuvântul mono-, bisilabic prin vorbire Explicația cutia cu -Observarea siste-
O8 reflectată și/sau pe bază de suport gestual și motric. Exercițiul cartonașe matică a comporta-
(Anexa 1) Imitația Individual mentului elevilor
Elevii care întâmpină dificultăți în a pronunța
cuvintele, vor fi ajutați de către colegi sau profesor. -Aprecieri verbale
*Profesorul va corecta eventualele dificultăți de
pronunție.

III. Anunţarea 5 min Conversația Frontal


titlului şi Profesorul anunță titlul lecţiei şi precizează Problematiza- -apreciez capacita-
obiectivelor obiecti-vele şi planul succint al orei. rea tea elevilor de a
lecţiei Astăzi ne vom juca cu aceste fișe cu scopul de a recepta mesajul
înțelege comunicarea. Va trebui să fiți atenți la ce transmis
cuvânt spun, iar voi să încercuiți imaginea
corespunzătoare (Măr-Unde vezi măr?). Apoi, vă voi Explicația
arăta niște imagini și voi îmi veți spune ce observați
(Este o păpușă). Un alt exercițiu mai interesant care
necesită atenția și concentrarea voastră este alegerea
cartonașului în funcție de propoziția pe care o spun
(Fata merge. Care cartonaș arată acest lucru?).
O2 10 Imagini Frontal
Observarea -apreciez capacita-
IV.Dirijarea O5 min Cariocă Individual
Pe tabla din fața clasei, vor fi niste fișe. Profesorul
învățării O6 va spune un cuvânt, iar elevii vor încercui imaginea Explicația tea elevilor de a
O7 corespunzătoare cuvântului. (Anexa 2) Demonstrația încercui imaginea
Fiecare elev va veni pe rând în fața clasei, va fi Exercițiul corespunzătoare
atent la ce cuvânt spune profesorul, apoi va încercui Exercițiul cuvântului
imaginea corespunzătoare. motric -Observarea siste-
Elevii care întâmpină dificultăți în rezolvarea matică a comporta-
sarcinii vor fi ajutați/sprijiniți de profesor. mentului elevilor
-Aprecieri verbale
Profesorul va face aprecieri asupra modului de
10 rezolvare a sarcinii propuse. Cartonașe Frontal
O3 min Jocul didactic Individua -apreciez capacita-
 Joc - ,,Spune ce vezi!”
O7 Explicația tea elevilor de a
Pe masa din fața clasei sunt mai multe cartonașe,
O5 Demonstrația reda conținutul
dar cu fața în jos. (Anexa 3)
O6 Observarea unor ilustrații
Fiecare elev va extrage un cartonaș și va reda
Exercițiul simple cu unul sau
conținutul cartonașului cu unul sau două elemente
Exercițiul 2 elemente
componente (Este fată).
motric componente
Elevii care întâmpină dificultăți în rezolvarea sarci-
O4 -Aprecieri verbale
nii vor fi ajutați/sprijiniți de profesor.
O7 Profesorul va face aprecieri asupra modului de re-
O5 zolvare a sarcinii propuse.
O6 10 Imagini Frontal
V. Fixarea min Individual
priceperilor și Explicația -apreciez
deprinderilor În fața clasei, va fi pentru fiecare copil câte o fișă. Observarea capacitatea elevilor
Profesorul va spune o propoziție simplă, iar elevii Demonstrația de a realiza
vor trebui să încercuiască imaginea corespunzătoare corespondența a
propoziției spuse de profesor. (Anexa 4) unui enunț cu
Elevii care întâmpină dificultăți în rezolvarea suportul lingvistic
sarci-nii vor fi ajutați/sprijiniți de profesor. -Aprecieri verbale
Profesorul va face aprecieri asupra modului de re-
VI. Evaluarea 4 min Stickere Frontal
zolvare a sarcinii propuse.
motivaționale Individual
Conversația
Profesorul va face aprecieri generale asupra desfășu-
rării lecției.
Elevii vor primi stickere motivaționale pentru
implicarea lor la activități.
ANEXA 1.
ANEXA 2.
Farfurie

Masă

Leu
Cheie

Soare
ANEXA 3.
ANEXA 4.

Fata doarme.

Băiatul mănâncă.

Fata se joacă.
Tata conduce.

Mama gătește.

S-ar putea să vă placă și