Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 27.04.2019

CLASA: a IV-a C

UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnaziala “Mihai Eminescu”

PROPUNĂTOR: Constantina Mioara

ARIA CURICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba şi literatura română

SUBIECTUL LECŢIEI: “Părţi de propoziţie”

TIPUL LECŢIEI: Recapitulare şi sistematizare

SCOPUL LECŢIEI:
- consolidarea cunoştinţelor dobândite anterior

COMPETENŢE SPECIFICE:
2.4. Iniţierea şi menţinerea unei interacţiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup

3.5. Sesizarea abaterilor din textele citite în vederea corectării acestora

4.3. Redactarea unei descrieri tip portret

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:

O1 – să identifice părţile de propoziţie după reperele date;

O2 – să redacteze o descriere respectând indicaţiile date;

O3 – să construiască propoziţii şi scheme ale unor propoziţii;

O4 – să compare schemele unor propoziţii a căror topică a fost schimbată;

O5 – să asocieze propoziţiile cu schemele corespunzătoare;

O6 - să analizeze cuvintele din punct de vedere sintactic şi morfologic;

1
STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee didactice : conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, jocul didactic.

Mijloace didactice: foaie de flipchart, minge, cub, fişe cu sarcini de lucru, jetoane cu
schema propoziţiei
Forme de organizare: frontal, individual, în grup;

RESURSE UMANE: 25 elevi


RESURSE TEMPORALE: 50 minute

BIBLIOGRAFIE:

 Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 5003 / 02.12.2014


MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE - Programa școlară pentru disciplina LIMBA
ȘI LITERATURA ROMÂNĂ, Clasa a IV-a București, 2014;
 Vasile Molan, Metodica predării limbii române în clasele primare, Editura Miniped,
Bucureşti, 2014.

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

OB. CONŢINUT INSTRUCTIV –EDUCATIV STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE


SECVENŢELE OP. METODE ŞI MIJLOACE FORME DE
LECŢIEI PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
DIDACTICE
Moment  Asigurarea condiţiilor optime pentru Conversaţia Materiale Frontal
organizatoric desfăşurarea lecţiei; necesare lecţiei
1 min.
Captarea  Joc de cunoaştere şi de spart gheaţa Conversaţia Minge Frontal Observarea
atenţiei elevilor Informez copiii că vom realiza un joc în sistematică
5 min. vederea cunoaşterii reciproce. Explicaţia
Regula jocului spune că fiecare trebuie să îşi
folosească numele ca subiect într-o Exerciţiul
propoziţie pentru a spune ceva despre el.
Jocul începe cu mine, urmând ca mingea să Jocul didactic
meargă din mână în mână până ajunge la toţi
elevii.

Anunţarea  Anunţarea subiectului lecţiei se va realiza cu Conversaţia Foaia de Frontal Se evaluează


subiectului ajutorul “Mesajului orei de Limba şi flipchart capacitatea elevilor

3
lecţiei şi a literatura română”, mesaj care va fi expus pe Anexa 1 de a recepta un
obiectivelor tablă şi citit de către un elev. mesaj transmis oral
operaţionale  Se anunţă titlul lecţiei (“Recapitulare finală Tablă
3 min. – Părţi de propoziţie”) şi obiectivele
urmărite. Se notează titlul lecţiei pe tablă, iar
elevii vor nota în caiete. Specific că lecţia se
va desfăşura folosind lucrul pe grupe,
urmând ca în ora următoare să facă exerciţii
aplicative scrise.
Dirijarea  Reactualizarea cunoştinţelor teoretice sub Conversația Anexa 2 Frontal Se evaluează
recapitulării formă de joc Jetoane capacitatea elevilor
30 de min. O1 - Mesajul orei de Limba şi literatura Explicația de a identifica
română are ataşate patru ghicitori părţile de
referitoare la cele patru părţi de propoziţie după
propoziţiei pe care le-au învăţat: subiect, Exerciţiul reperele date
predicat, atribut şi complement;
- Patru copii sunt rugaţi să vină pe rând la Observare
tablă, să scoată din buzunarul ataşat câte Jocul didactic sistematică
o ghicitoare, să o citească cu voce tare şi
să numească un alt copil care să Aprecieri verbale
O2 răspundă;
- Se vor adresa câteva întrebări
suplimentare referitoare la cele patru
4
părţi de propoziţie.
 Se prezintă metoda „CUBUL” Frontal Capacitatea
- Copiii sunt împărţiti în 6 grupe; Conversația Cub elevilor de a
- Un elev din fiecare grupă va rostogoli colabora şi de a
cubul pentru a observa care sarcină de pe Explicația Frontal lucra într-o echipă
feţele cubului îi este atribuită echipei lui, Fişele cu
apoi selectează fişa corespunzătoare; sarcinile de Capacitatea
- Sarcini de lucru: lucru elevilor de a realiza
O3  DESCRIE Pe grupe o descriere cu
Descrie animalul preferat (maxim 7 propoziţii) în Conversația Anexa 3 cerinţe date
care să foloseşti: Aprecieri verbale
-un subiect exprimat prin substantiv comun Explicația
O4 -un predicat exprimate prin verb, persoana a III-a, Capacitatea
nr. singular Observaţia elevilor de a
O5 -trei atribute exprimate prin adjective observa că
-un complement exprimate prin substantiv comun Exerciţiul reaşezarea
cuvintelor în
O6  COMPARĂ Pe grupe propoziţie, schimbă

Realizaţi schemele celor două propoziţii, apoi Anexa 4 radical schema unei
Conversația
comparaţi cele două scheme. Ce observaţi? propoziţii
O7
Copacul bătrân a înflorit în grădină. Capacitatea de a
A înflorit în grădină copacul bătrân. realiza asocieri
Explicația

5
 ASOCIAZĂ corecte
O8 Asociază fiecare propoziţie cu schema Pe grupe Capacitatea
corespunzătoare.
Observaţia Anexa 5 elevilor de a
(Anexa) analiza corect
O9  ANALIZEAZĂ Exerciţiul Pe grupe cuvintele din punct
Anexa 6 de vedere sintactic
Analizaţi părţile de propoziţie subliniate
specificând părţile de vorbire prin care acestea şi morfologic
sunt exprimate. Conversația

Dimineaţa, ei vin bucuroşi la şcoală. Capacitatea

Caldura soarelui mângâie florile. elevilor de a aplica


Explicația cunoştinţele

 APLICĂ Pe grupe anterior dobândite

Alcătuiți propoziții după schemele următoare : Anexa 7


(Anexa) Observaţia Capacitatea

Construiţi schema propoziţiei următoare lipind elevilor de a aduce


jetoanele în mod corespunzător: ( Anexa) argumente pro sau
Exerciţiul contra care să le
Pe grupe susţină opinia
 ARGUMENTEAZĂ
Anexa 8
Argumentează dacă Ioana a indentificat corect Capacitatea
cuvintele. (Anexa)
elevilor de a
prezenta produsele

6
-fiecare grupă îşi alege un lider care să prezinte Conversația Frontal finale

Asigurarea O6  Feedback-ul se va realiza cu ajutorul Conversaţia Jetoane cu Se evaluează


retenţiei şi a metodei RAI adaptată. Pentru a scurta Demonstraţia imagini şi Frontal capacitatea elevilor
transferului timpul de realizare, se va păstra aşezarea Exerciţiul cuvinte În perechi de a formula
10 minute elevilor, combinându-se lucrul pe grupe cu (Anexa 2) întrebări şi de a da
cel în perechi. Fiecare pereche va primi un răspunsuri
jeton inscripţionat cu unul sau mai multe Aprecieri verbale
cuvinte. Membrii se vor pune de acord cu
formularea unei întrebări pe care o vor
adresa perechii vecine. Aceştia vor răspunde
şi la rândul lor vor adresa o întrebare.

Tema pentru  Se va comunica tema pentru acasă. Conversaţia Frontal Aprecieri verbale
acasa  Se fac aprecieri generale şi individuale.
1 minut

7
8

S-ar putea să vă placă și