Sunteți pe pagina 1din 7

MINISTERUL EDUCAIEI NAIONALE

COALA GIMNAZIAL DOMNEASC GRIGORE GHICA-VOD


TG.NEAM
STR. TEFAN CEL MARE; NR.30
JUD. NEAM
TELEFON/FAX: 0233/790703
EMAIL: sc2tgnt@yahoo.com
NR.________DIN___________
PROIECT DIDACTIC
Data: 7.03.2017
Clasa: a II-a A
Propuntor: Prof. nv. primar ARSINE SIMONA ELENA
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Comunicare n limba romn
Unitatea de nvare: Despre mine, despre tine, despre noi. Despre sntatea noastr.
Subiectul: ,,Pasiunea pentru fotbal, dup Valentina Teclici (textul narativ)
Tipul leciei: predare- nvare
Scopul leciei: - nsuirea unor concepte specifice comunicrii n limba romn;
-nelegerea corect a textului narativ lecturat.
Competente specifice:
2.1. Formularea unor enunuri proprii n situaii concrete de comunicare;
2.4. Exprimarea expresiv a ideilor n contexte familiare manifestnd interes i ncredere
n sine ;
3.2. Identificarea mesajului unui text n care se relateaz ntmplri, fenomene din
universul cunoscut .
Obiective operaionale:
La sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1-s citeasc corect, fluent, constient, expresiv textul ,,Pasiunea pentru fotbal,
dup Valentina Teclici ;
O2 - s foloseasc expresiile i cuvintele noi n enunuri proprii;
O3-s desprind nvtura textului citit ;
O4-s rspund corect la ntrebrile referitoare la coninutul textului;
O5-s selecteze din text nsuiri pentru cuvinte date;
O6 s scrie corect i estetic , n ritm rapid ;
O7 s colaboreze pentru realizarea obiectivelor propuse .

Metode i procedee: conversaia, lectura explicativ, explicaia, exerciiul, observatia,


jocul didactic, metoda floare de lotus.
Material didactic: plane, fie de lucru, coli, caiete, manual.
Resurse umane: 34 elevi
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Bibliografie:
Programa colar pentru disciplina Comunicare n limba romn (clasa a II-a)
Manualul de Comunicare n limba romn pentru clasa a II-a, Editura Intuitext.
DESFURAREA ACTIVITII

Nr Etapele leciei Ob. op. Coninuturi i sarcini Strategii Evaluare


crt. didactice
Conversaia
1. Moment Se asigur un climat favorabil pentru desfurarea n
organizatoric bune condiii a leciei. Elevii i pregtesc lucrurile necesare
orei (caiete, instrumente de scris, manual).

Verific tema calitativ i cantitativ, apoi numesc civa


2. Actualizarea elevi care s o citeasc, ceilali elevi corectnd acolo unde Conversaia Ev. frontal i
cunotinelor O1 este cazul. individual
anterioare Pentru reactualizarea cunotinelor anterioare voi purta
cu elevii o discuie despre ,,Silaba i desprirea cuvintelor Explicaia
n silabe.
.
Se realizeaz cu ajutorul unui rebus didactic , din care Observarea
3. Captarea ateniei va reiei cuvntul ,,pasiune (ANEXA 1) sistematic a
O5 Port apoi o discuie cu elevii despre ceea ce nseamn Conversaia comportamentului
acest cuvnt pentru ei i i solicit s-mi enumere pasiunile elevilor
lor.
Le spun elevilor c textul pe care-l vom discuta astzi
4. Anunarea temei i a O5 se numete ,,Pasiunea pentru fotbal i c pe parcursul orei Ev. frontal
obiectivelor vor citi, vor nva cuvinte noi, vor alctui propoziii cu Conversaia
acestea, vor rezolva diferite exerciii pe marginea textului
citit.

Dup scrierea titlului i a autorului pe tabl i rog pe


5 Desfurarea O1 elevi s priveasc imaginea care nsoete textul nostru i
activitii s-mi spun ce anume reprezint aceast imagine. Conversaia Ev. frontal
O2 Realizez lectura model a textului i explic elevilor
cuvintele noi. Alctuim propoziii orale cu acestea.
O3 Dup citirea model, elevii citesc i ei textul n lan, apoi Explicaia
selectiv (primul alineat, ultimul alineat, alineatul n care
O4 autorul prezint ceea ce face personajul cu chifla sa). Exercitiul Ev. Individual
Urmeaz analiza textului narativ (nelegerea acestuia).
O5 Realizm aceast analiz cu ajutorul metodei ,,explozia
stelar, care are n componena sa ntrebrile necesare.
(ANEXA 2)

O3 CINE este personajul din textul citit? Demonstraia

O5
CUM artau pantofii CE sport practic
biatului dup terminarea biatul?
Meciului?

CND l-a apucat UNDE a srit chifla?


foamea pe biat?

Rezolvm apoi exerciiile din manual (ex. 1, 2, 3 pag. 32) Exercitiul

Fixarea cunotinelor se realizeaz prin alt tip de


6. Obtinerea exerciiu. Observarea
performantei i mpart elevii n 6 echipe, fiecare echip primete o sistematic a
fixarea cunotinelor petal de floare pe care se regsete cte o cerin. Dup Exerciiul comportamentului
ndeplinirea sarcinilor, petalele se prind formnd floarea elevilor
textului (ANEXA 3).
Echipa 1
Precizeaz titlul textului, autorul i numele personajului.
Echipa 2
Transcriei din text cuvinte care conin grupuri de litere
nvate si alctuii trei propoziii cu acestea.
Echipa 3 Munca pe grupe
Alctuii propoziii cu opusul cuvintelor astzi, bun, Floare de lotus
nceput.
Echipa 4
Realizai o imagine pentru textul ,,Pasiunea pentru fotbal.
Echipa 5
Care este sportul pe care l practic biatul din textul
nostru? Ce alte sporturi preferai voi?
Echipa 6
Care este prerea voastr despre biatul din text?
Imi place pentru c..
Nu-mi place pentru c.

7 Evaluare Fac aprecieri asupra modului de lucru, felicit elevii


care s-au implicat n activitate i i ncurajez pe ceilali care Conversaia Ev. frontal
s-au implicat mai puin.

8 ncheierea activitii Dau elevilor tema pentru acas i explic acolo unde Conversaia
este cazul (transcrierea primelor doua alineate ale textului
citit si ,,Joaca-te! de la pagina 32)
ANEXA 1
Rspunde corect i afl cuvntul cheie din lecia de astzi.

1. Cuvnt cu acelai neles pentru ,,inteligent.


2. Sunetul sau grupul de sunete care se pronun cu o singur deschidere a gurii se numete..
3. Opusul cuvntului ,,vesel este..
4. Comunicarea dintre dou sau mai multe persoane se numete.
5. Cel care scrie un text se numete.
6. Literele a, e, i, o, u, , , redau......
7. Sunetele care se pronun cu ajutorul vocalelor se numesc
ANEXA 2 Metoda explozia stelar,
textul ,,Pasiunea pentru fotbal, dup Valentina Teclici

CINE este personajul din textul citit?

CUM artau pantofii CE sport practic


biatului dup terminarea biatul?
meciului?

CND l-a apucat UNDE a srit chifla?


foamea pe biat?
ANEXA 3

Echipa 1 Echipa 4
Precizeaz titlul textului, autorul i numele Realizai o imagine pentru textul de astzi.
personajului prezent.

Echipa 2 Echipa 5
Transcriei din text cuvinte care conin grupuri de Care este sportul pe care l practic biatul din textul
litere nvate si alctuii trei propoziii cu acestea. nostru? Ce alte sporturi preferai voi?
.

.

Echipa 3 Echipa 6
Alctuii propoziii cu opusul cuvintelor astzi, Care este prerea voastr despre biatul din text?
bun, nceput. mi place pentru c.

Nu-mi place pentru c.
.. .

S-ar putea să vă placă și