Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA CU CLASELE I- VIII, nr. 1 Voluntari


DATA: 10 noiembrie 2011
CLASA: a IV-a
PROFESOR : Sandu Ioana
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere si Orientare
DISCIPLINA: Consiliere si Orientare
UNITATEA III: Organizarea informaţiilor şi a activităţilor de învăţare
SUBIECTUL: Mi s-a terminat caietul după Mircea Sântimbreanu

TIPUL LECŢIEI: mixtă, trandisciplinară

OBIECTIVE GENERALE:
 să selecteze diferite tipuri de înformaţii necesare în activitatea de învăţare
 să descrie modalităţi de organizare a materialului care trebuie învaţat
 să exerseze abilităţi de planificare a învăţării
 să identifice tehnici de învăţare eficientă
 sa invete aplicand tehnici de invatare eficienta

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să descrie întâmplarea elevului
O2 – să descopere calităţile şi defectele elevului
O3 – să analizeze faptele şi să găsească modalităţi eficiente de învăţare
O4 – să experimenteze abilităţi corecte de învăţare eficientă.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, lectura explicativă, exerciţiul,


problematizarea, lucrul cu manualul

TEHNICI DE LECTURĂ ACTIVĂ: Guri şi urechi,Ştiu-vreau să ştiu-am învăţat, metoda


cubului

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, portretul scriitorului, dicţionare,culegeri

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

BIBLIOGRAFIE:
 Metodica predării limbii române, Silvia Nuţă, Ed. Aramis, 2000
 Să dezlegăm tainele textelor literare – clasa a IV-a ,Ed. Carminis, Piteşti,
2007
 Consiliere şi Orientare, Florentina Chifu, Ed. Corint, Bucureşti, 2010
Secvenţele Conţinutul instructiv - educativ Strategii de predare – învăţare Modalităţi de
lecţiei Metode şi Mijl. de înv. Moduri de evaluare
procedee organizare
Moment Crearea unui climat optim pentru buna desfăşurare a Frontal
organizatoric lecţiei. Pregătirea materialelor necesare.

Verificarea Se verifică tema acasă(vor fi citite câteva conversaţia Caiet Frontal


cunoştinţelor compuneri),urmărindu-se respectarea celor trei părţi Evaluare orală
componente ale compunerii.

Captarea Elevii primesc o fişă. Ei au de notat,timp de 5 ştiu-vreau să Individual


atenţiei minute, ceea ce ştiu şi ceea ce ar vrea să ştie despre ştiu-am Fişa de lucru
hârtie. învăţat
Observare
Anunţarea Se prezintă elevilor titlul lecţiei şi autorul. sistematică
temei şi a Se scrie pe tablă data, titlul şi autorul.
obiectivelor În această oră, prin textul nou, vom afla lucruri noi Caiet Frontal
despre hârtie.. sau vom fi stimulaţi în căutarea Tablă
ulterioară a informaţiilor. Explicaţia

Prezentarea Vă rog să deschideţi manualele la pagina 12. Se


noului conţinut intuieşte imaginea. Rog elevii să privească planşele Manual Frontal
afişate. Conversaţia

Dirijarea Citirea integrală a textului


învăţării Li se recomandă să citească în şoaptă şi să Observare
sublinieze cuvintele necunoscute. Observaţia Manual Individual sistematică
Îi rog să folosească dicţionarele pentru explicarea Dicţionare
cuvintelor. Îi îndemn să lucreze în echipă. Lucrul cu
Fiecare echipă va căuta un alt cuvânt si va forma cu manualul Pe grupe
explicaţia găsită câte o propoziţie. Scriu propoziţiile
în caiete.

Se realizează citirea - model a textului ( înv. sau un


elev care citeşte expresiv ). Lectura model Manual Frontal Observare
Se intuieşte imaginea, pe baza căreia se discută Individual sistematică
întâmplarea din text. Conversaţia
Explicaţia
Se citeşte textul pentru a doua oară, în lanţ. Manual Individual
Exerciţiul
Conversaţie după a doua citire
Expresiile noi sunt explicate,scrise la tablă. Oral se Frontal
alcătuiesc propoziţii. Explicaţia Manual
Explic folosirea cratimei. Conversaţia Individual
Elevii vor identifica sinonime şi antonime pentru Culegere
cuvintele date. Exerciţiul Evaluare orală

Se fac exerciţii de citire selectivă, citire pe roluri; li Frontal


se cere să explice folosirea unor semne de Guri-urechi
punctuaţie.
Argumentarea atitudinii foilor desprinse din caiet. Conversaţia
Elevii caută în text enunţurile cerute ( citire Citirea
selectivă). explicativă Frontal
Individual
Se stabileşte aşezarea în pagina cărţii a textului Problematizare Observare
narativ – elemente – titlu, autor, fragmente scrise cu Conversaţia sistematică
aliniat.

Activitate pe grupe
Fiecare grup îşi va alege un bilet pe care se află scris Metoda
Obţinerea unul din cuvintele: descrie,analizează,argumentează, cubului
performanţei aplică,asociază,compară. Elevii se vor consulta şi Fişe Pe grupe
vor redacta subiectele. După expirarea timpului,se
citesc toate răspunsurile. Fiecare va completa,după Exerciţiul
ce analizează ideile formulate pentru fiecare bilet. Individual

Îndemn elevii să desprindă mesajul textului –


păstrarea caietelor intacte,găsirea unor soluţii pentru Conversaţia
elevii care au năravuri ca băiatul din text.
Frontal
Aprecieri Se va rezolva fisa de evaluare. Fise
asupra Se fac aprecieri şi recomandări asupra participării Activitate
activităţii. elevilor la lecţie. individuala
Tema pentru Tema: ex. 1-4, pag 13(de răspuns la întrebări) independenta
acasă
FISA DE LUCRU 1:

SARCINA GRUPULUI 1:

DESCRI ETI CE S-A INTAMPLAT CU ACEST CAIET, FIIND MARTORI LA

EXCLAMATIILE BAIATULUI?

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………
FISA DE LUCRU 2:

SARCINA GRUPULUI 2:

ANALIZATI DIN CE CAUZA NU SI-A SCRIS TEMA BAIATUL?

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………
FISA DE LUCRU 3:

SARCINA GRUPULUI 3:

ARGUMENTATI DE CE A FOST RUGAT SCRIITORUL SA SCRIE O POVESTE A

CAIETULUI?

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………
FISA DE LUCRU 4:

SARCINA GRUPULUI 4:

APLICATI REGULA DE SCRIERE CORECTA A CUVANTULUI NAI SI

ORTOGRAMA N-AI IN URMATORUL TEXT:

„ – Mi s- a terminat caietul, domnule invatator. N-am putut scrie tema. N-

am avut pe ce…”

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………
FISA DE LUCRU 5:

SARCINA GRUPULUI 5:

ASOCIATI INTREBUINTARILE UNEI FOI DE HARTIE CU ACTIVITATI

UMANE:

TIPARIRE FISE DE LUCRU

CONSTRUCTIE USA

EFECTUAREA TEMELOR FIGURI GEOMETRICE

EDITARE CAIETE

MULTIPLICARE XEROX ZIARE

TEHNICA TANGRAM CARTI, REVISTE


FISA DE LUCRU 6:

SARCINA GRUPULUI 6:

COMPARATI POVESTEA CAIETULUI VOSTRU CU POVESTEA CAIETULUI

BAIATULUI?

…………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

S-ar putea să vă placă și