Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

,, Omul poate deveni om numai prin educaţie.”


Immanuel Kant

UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT:

CLASA: a IV- a

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare


DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA TEMATICĂ: ,, Să facem cunoştinţă cu personajele!”
SUBIECTUL LECŢIEI: ,,Poveste cu un copil şi un peştişor argintiu, după Ada Teodorescu
’’
TIPUL LECŢIEI: comunicare - însușire de noi cunoștințe

COMPETENTE SPECIFICE:
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare previzibile;

1.4. Manifestarea atenţiei faţă de diverse tipuri de mesaje în contexte previzibile

3.4. Evaluarea elementelor textuale care conduc la înţelegerea de profunzime în cadrul


lecturii;
4.4. Povestirea pe scurt a unei secvenţe dintr-o poveste/ dintr-un film/ desen animat / a unei
activităţi/ a unei întâmplări imaginate/trăite;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) OBIECTIVE COGNITIVE
O1 – să completeze enunţul sau să răspundă la
întrebare;
O2 – să citească corect un text necunoscut;
O3 – să extragă informaţii de detaliu din textul
citit;
O4 - să identifice numărul alineatelor şi
fragmentor;
O5 – să alcătuiască propoziții cu cuvintele noi întâlnite;
O6 - să formuleze întrebări specifice metodei ,,Exploziei stelare”;
O7 – să stabilescă ideea principală a celor două fragmente;
O8 – să completeze Jurnalul de lectură;
O9 – să aleagă ,,Adevăr” sau o ,,Provocare”;

b) OBIECTIVE AFECTIVE
O10 - să participe cu interes și atenție pe întreg parcursul activității;
O11 - să manifeste un comportament adecvat în relațiile cu colegii.
c) OBIECTIVE PSIHOMOTORII

O12- să păstreze poziția corectă a corpului pe durata scrierii;


O13 - să mânuiască materialul intuitiv.
STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicația, exercițiul, joc didactic, explozia
stelară, jurnalul de lectură, expunerea.
2. Mijloace de învăţământ: manual, tabla (Zoom), Wordwall, steluţe din carton
colorat, Power Point, Jamboard.
3. Forme de organizare : frontal, individual.

RESURSE:
1.Temporale: 40 minute
2. Spațiale: sala de clasă
3. Umane: 16 elevi.
4. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor,
aprecieri verbale, evaluare scrisă.
BIBLIOGRAFIE:
 M.E.N. -,, Programa şcolară pentru disciplina LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ
CLASELE a III-a – a IV-a”, anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei naţionale nr.
5003 /02.12.2014
 Pamfil, Alina – Limba şi literatura română în şcoala primară (perspective
complementare), Ed. Paralele 45, Piteşti, 2009
 www.didactic.ro


DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Etapele C. s. Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forme Evaluare


lecției învățătoarei elevilor de
organiza
re
1.Mome Asigurarea unui Se pregătesc Conversația Frontal
ntul climat educaţional pentru ora de
organiza favorabil. limba şi
toric literatura
Pregătirea română.
materialelor didactice
necesare
2.Reactu Verificarea temei din Fiecare elev îşi Conversația Caietul Frontal Evaluare
alizarea punct de vedere deschide caietul de teme orală
cunoştin calitativ și cantitativ. cu tema şi
ţelor și corectează sau
deprind bifează.
erilor
3. 1.4 Propun un joc: Elevul alege o Conversaţia Wordwal Frontal Observare
Captare cifră. El trebuie l sistematică
a ,, Descoperă ce se să ofere un Joc didactic
atenţiei află sub cifră!” răspuns
(Anexa 1) corespunzător
cerinţei
descoperite.
4.Anunţ Astăzi, la ora de Elevii ascultă cu Conversaţia Tabla Frontal Observare
area limba și literatura interes cele Zoom sistematică
temei şi română, vom studia prezentate.
a un text nou:„Poveste Caiete
obiective cu un copil şi un
lor peştişor argintiu”.
Veți citi lecția in
gând , apoi pe Explicaţia
fragmente, vom scrie
cuvintele
necunoscute, le vom
explica , vom
formula propoziții cu Expunerea
ele și ideea
principale. Notează titlul
lecției în caiete.
Scriu titlul textului.
5. 1.4 Propun elevilor Elevii citesc în Exerciţiul Manual Individu Observare
Dirijare citirea în gând a gând textul şi al sistematică
a textului și sublinierea subliniază Lectura Creion
învăţării cuvintelor cuvintele independent
necunoscute. necunoscute. ă

Propun citirea în lanț,


tip ștafetă.
Citesc în ordine, Frontal
-Câte alineate are apoi tip ştafetă.
textul?
-39 de alineate
-Câte fragmente are Individu
-5 fragmente Manual al
textul?
Se trece la citirea . Lectura
explicativă a textului.Identifică explicativă

Propun elevilor să cuvântul


citească textul pe necunoscut din
1.4
fragmente logice şi să fragmentul citit.
identifice cuvintele, Ascultă
expresiile explicaţiile şi
necunoscute. notează în
Le voi explica fiecare caietul de clasă. Frontal
1.2. cuvânt identificat. Steluţele
,,Super propoziția”

3.4. Voi utiliza metoda ,, Exploziastel


Explozia stelară” ară
(Anexa 2), Alcătuiesc
identificând totodată propoziţii.
componenţa planului Formulează oral
4.4. simplu de idei. întrebări
Să stabilească ideea specifice
principală pentru metodei şi
primul şi al doilea răspunsuri la
fragment al textului. acestea.
Stabilesc ideea
principală.
6.Obţire 3.4. Cer completarea Completează Jurnalul de Jamboar Individu Evaluare
a jurnalului de lectură. jurnalul, fiecare lectură d al formativă
perform elev.
anţei Vor avea la dispoziţie
5 minute. (Anexa 3)

7. 1.4. Joc didactic: Adevăr Participă la jocul Joc didactic Frontal Evaluare
Asigura sau provocare! propus orală
rea
feedbac (Anexa 4) entuziasmaţi.
k-ului
8. Fac aprecieri generale Ascultă, notează Conversaţia Frontal Aprecieri
Încheier şi individuale asupra tema pentru verbale
ea participării elevilor la acasă.
activităţi lecţie, precum şi
i asupra
comportamentului lor
pe parcursul orei.
ANEXE:
ANEXA 1
1.Ce este idea 2. Cum scriu un 3.Ce denumeşte 4.Tu ai făcut 5.Crezi că
principală? substantiv substantivul? fapte bune există prieteni
propriu? pentru familia adevăraţi?
ta?

ANEXA 2
Explozia stelară
ANEXA 3
Jurnalul de lectură
1. Citind acest text, am simţit …………………………………
2. Cel mai interesant mi s-a părut ……………………………
3. Am înţeles că ………………………………………………
4. Mi-am adus aminte de ………………………………………

ANEXA 4
ADEVĂR PROVOCARE
Este adevărat că singurul lui prieten Te provoc să cauţi un substantiv propriu.
adevărat era peştişorul argintiu?
Te provoc să-mi spui 3 animale acvatice,
Este adevărat că textul are 5 fragmente? întâlnite în text.
Este adevărat că autorul textului este Emil Te provoc să alegi propoziţia care ţi-a
Gârleanu? plăcum cel mai mult.

S-ar putea să vă placă și