Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC – ERR

PROF. ÎNV. PRIMAR: VASILESCU ANA-MARIA


UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 7 REŞIŢA
CLASA: I B
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: Timp liber
SUBTEMA: „Ţara Literelor” - Sunetele şi literele învăţate
TIPUL LECŢIEI: recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor
COMPETENŢE SPECIFICE:
 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate
 1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute:
 2.1. formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare
 4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind
materiale diverse.
Înainte de a începe lecţia...
MOTIVAŢIA:
Lecţia este valoroasă, deoarece elevii vor scrie corect cuvintele care conţin literele învăţate.
Lecţia se sprijină pe priceperile şi deprinderile de citire şi scriere deja formate şi pe spiritul de
investigaţie. Lecţia le va permite elevilor o înţelegere mai corectă a noţiunilor însuşite şi
aplicarea acestora în citirea şi scrierea cuvintelor.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să pronunţe corect sunetele în vederea dezvoltării auzului fonematic;
O2 - să dea exemple de cuvinte care conţin sunetele învăţate;
O3 - să despartă cuvintele în silabe;
O4 - să alcătuiască enunţuri cu cuvinte date;
O5 - să delimiteze cuvintele în propoziţie ;
O6 - să citescă clar, corect, în ritm propriu enunţurile indicate ;
O7 - să rezolve corect cel puţin 2 itemi din 3 de pe fişa de activitate independentă.
O8 - să participe cu plăcere la lecţie şi la munca în echipă.
CONDIŢII PREALABILE:
Elevii trebuie să aibă cunoştinţe în legătură cu sunetele/literele învăţate, să ştie să citească şi să
scrie; să aibă deprinderi de a lucra atât individual cât şi în colaborare şi să cunoască principiile
acestor activităţi.
EVALUARE:
Dovada că lecţia şi-a atins scopul va consta în rezolvarea câtor mai mulţi itemi la testul de
evaluare.
RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI
Imagine suport, fişe, ;
Timp de lucru - 35 minute 10 minute activităţi recreative
METODE ŞI PROCEDEE: - comunicarea, conversaţia, brainstorming, lectură predictivă,
munca individuală.
BIBLIOGRAFIE:
1. Chereja, F. , Lectura şi scrierea pentru dezvoltarea gândirii critice – RWCT –
Îndrumător pentru învăţători şi părinţi, Editura Dimitres, Bistriţa-Năsăud;
2. Agrigoroaie, D. (1995), Abecedar aplicativ, Editura Adan, Piatra-Neamţ;
3. Dumitru, I.Al. (2000), Dezvoltarea gândirii critice şi învăţarea eficientă, Editura de
Vest, Timişoara;
4. Molan, V., Manolescu, M, (1997), Proiectarea şi evaluarea didactică în învăţământul
primar – Limba română, Editura Procion, Bucureşti.
DEMERSUL DIDACTIC

Strategia didactică
Cadrul de

Ob. op.
Forme de
gândire şi Timp Conţinutul lecţiei Observaţii
Metode Mijloace organizare
învăţare C G I
1. 10 Care erau cuvintele lui Făt-Frumos pentru Conversația Dirijat

EVOCAREA min. a intra în Ţara Literelor? (Deschide


cartea!) Aşa vom face şi noi! Brainstorming Frontal
Se vor citi aleatoriu textele din mapa de
citire, ţinând cont de următoarele tipuri Mapa de
de citire: Citirea citire
Citirea selectivă selectivă, în Clepsidra
Citirea pe roluri - dacă textul permite. lanţ
Citirea în perechi
Citirea "spectacol" - Copilul care citeşte
vine în fata clasei şi citeşte cât poate de
corect şi cu intonaţie, iar la sfârşit face o
plecăciune către "spectatori", iar aceştia
aplaudă.
Citirea in lant
Citirea cu clepsidra
Citirea cu ritm - Copiii citesc şi la
fiecare cuvânt bat cu degetul în bancă.
Citirea cu batai din palme - La sfârşitul
propoziţiei, bateţi din palme.

Dacă ai putea să fii o literă care ai vrea să


fii? Elevii vor da exemple de sunete ale
literelor preferate şi vor argumenta
alegerea făcută.
- Astăzi vom repeat literele învaţate, vom
compune cuvinte cu acestea, le vom
despărţi în silabe şi vom alcătui cu ele
propoziţii.
2. 15 O1 Elevii vor fi împărţiţi în 4 grupe de câte 4, Ciorchinele Coli de
REALIZAREA min. având sarcini diferite. Fiecare grupă va Gândiţi- flipchart
SENSULUI O2 avea de completat ciorchinele unei litere lucraţi-în
O3 date, apoi îl va prezenta în faţa clasei. perechi Dirijat
comunicaţi
O4 Vor fi solicitaţi câţiva elevi să găsească în Conversația
ciorchinele realizat cuvinte care se Exerciţiul
O6 termină într-un sunet dat sau îl conţin, să Dirijat
O8 despartă cuvântul în silabe, apoi să
alcătuiască o propoziţie cu acesta.
3. 10 O3 Elevii vor rezolva sarcinile de pe testul de Conversația Dirijat

REFLECŢIA min. evaluare, după explicaţiile date. Fişe-test


Elevii vor scrie cuvintele ce denumesc
imaginile date, vor despărţi în silabe, vor
separa cuvintele şi vor scrie propoziţia. Dirija
t
Exerciţiul
O5 Se verifică oral rezolvarea corectă a Munca
O7 itemilor din test. independentă

4. ÎNCHEIERE 9 Joc “Şoricelul” (alintă cuvintele, eu spun Conversația joc Frontal

min. una tu mai multe )


Frământări de limbă redate plângând,
râzând, gândind.
5. După lecţie 1 Se adresează elevilor întrebarea: Conversația Frontal

EXTENSIE min. La ce credeţi ca folosesc cunoştinţele de


astăzi?
Aprecieri generale şi individuale.
Test de evaluare

1. Scrie cuvintele care denumesc următoarele imagini:

2. Desparte în silabe cuvintele:

păpuşă robot

3. Separă cuvintele şi scrie corect propoziţia:

Maracântălavioară.
Descriptori de performanţă

Itemi / SUFICIENT BINE FOARTE BINE


Calificative
Item 1 Scrie corect două Scrie corect trei cuvinte care Scrie corect toate cuvinte
cuvinte care denumesc denumesc imaginile care denumesc imagini
imaginile
Item 2 Desparte în silabe Desparte în silabe corect Desparte în silabe corect
corect cuvântul din cuvântul din trei silabe toate cuvintele
două silabe
Item 3 Separă corect cuvintele Separă corect cuvintele din Separă corect cuvintele
din propoziţie propoziţie şi scrie propoziţia din propoziţie şi scrie
parţial corect propoziţia

S-ar putea să vă placă și