Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.04.2019

ŞCOALA: Liceul Tehnologic Făget

ÎNVĂŢĂTOARE: Tatár Erika- Gréti

CLASA: I

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA TEMATICĂ: „Magia primăverii”

SUBIECTUL LECŢIEI: Recapitulare

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Stimularea şi dezvoltarea gândirii creatoare şi exersarea capacităţii de a răspunde rapid cerinţelor

TIPUL DE LECŢIE: Recapitulare şi sistematizare

DISCIPLINE INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului

Muzică şi mişcare
COMPETENŢE SPECIFICE INTEGRATE:

Comunicare în limba română

1.1. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;


1.2. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
1.3. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de de mână.

Matematică şi explorarea mediului


2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii date folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţă, în spate,
stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic , interior, exterior;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat.

Muzică şi mişcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
2.3. Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate, intensităţi şi viteză de succesiune diferite.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să recunoască şi să identifice literele învăţate;
O2: Să citească corect textul dat;
O3: Să despartă în silabe cuvintele date;
O4: Să alcătuiască propoziţii cu cuvinte date;
O5: Să formuleze clar şi corect enunţuri verbale;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic, metoda cubul, metoda ciorchinelui;
Forme de organizare a activităţii elevilor: frontal, individual, pe echipe, în perechi;
Sistemul resurselor curriculare: planul de învăţământ, programa şcolară, documentele de proiectare curriculară.

RESURSE
☺umane: 19 elevi
☺ spaţiale: sala de clasă
☺materiale: copac, floricele, imagini (jetoane), flipchart coşuleţ, caiete auxiliare;
☺temporale: 40 minute+ 10 minute activităţi recreative
☺bibliografice:
1. MECTS – „Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a), aprobată
prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, Bucureşti, 2013
2. Angelica Hobjilă, Didactica limbii şi literaturii române pentru învăţământul primar, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”,
Iaşi, 2010;
3. Vasile Molan, Didactica disciplinei limba şi literatura română în învăţământul primar, Editura Miniped, Bucureşti 2015.
EVALUARE

☺ Strategii, metode şi instrumente de evaluare: observarea sistematică a activităţii şi a comportamentului elevilor, aprecierea verbală.
Desfăşurarea lecţiei

STRATEGII DIDACTICE
NR. SECVENŢELE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI RESURSE RESURSE FORME DE EVALUARE
CRT. INSTRUIRII DEMERSUL DIDACTIC PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE

1. Captarea Realizez captarea atenţiei printr-un joc Capacitatea de


atenţiei didactic. Voi prezenta elevilor un copăcel de Observaţia Copac de receptare a
primăvară înflorit realizat din polistiren decupat primăvară Frontală unui mesaj
şi pictat. oral

Floricelele lipite vor fi numerotate de la 1 la 6 şi


vor ascunde întrebări, iar cu ajutorul acestora
vom descoperi titlul lecţiei noastre
(RECAPITULARE). Înainte de a răspunde la
întrebări, vom purta o scurtă discuţie despre
anotimpul primăvara. Conversaţia Capacitatea de
- Care sunt lunile de primăvară? (… martie, Frontală răspunde
aprilie şi mai); corect la
- Ce se întâmplă cu natura primăvara? (… se întrebări
trezeşte la viaţă, înfloresc copacii)
Care sunt florile de primăvară? (… ghiocelul,
laleua, zambila şi toporaşul)

2. Verificarea Se realizează actualizarea cunoştinţelor Frontală


cunoştinţelor dobândite anterior; se reamintesc literele şi Conversaţia
dobândite grupurile de litere învăţate. Se va pune accent pe Capacitatea de

anterior literele şi grupurile de litere învăţate în unitatea a recunoaşte


Explicaţia literele
de învăţare „Magia primăverii” (J, H, G, Ge, T, Z,
Gi) prin intermediul întrebărilor de pe floricele. învăţate

Pentru fiecare floricică (întrebare) va fi


solicitat un elev şi dacă va reuşi să răspundă
corect la întrebare va primi un jeton cu o silabă
din titlul lecţiei pe care o va pune de jur Copac
împrejurul copacului.
Individuală
Câte silabe are cuvântul garaj? (2 silabe)
Flori Capacitatea de
Jocul didactic receptare a
unui mesaj
oral.
Recompensă:
Imagini

Care este poziţia literei „h” în cuvântul


pahar? (în interiorul cuvântului)

Recompensă:

Formulează o propoziţie folosind


cuvântul „steag”!
Capacitatea de
răspunde
corect la
Recompensă:
întrebări

Conversaţia Individuală

Observă imaginea. Care este


poziţia grupului de litere „ge”?
Jocul didactic

Individuală
Recompensă:
Capacitatea de

Schimbă litera marcată cu ţ în cuvântul răspunde

ceată. Ce cuvânt ai obţinut? (ceaţă); corect la


întrebări

Recompensă:

Formulează o întrebare pentru

următoarea imagine?

Recompensă:
După ce elevii vor răspunde la toate întrebările,
vor descoperi titlul lecţiei noastre.
Se verifică tema pentru acasă frontal.

3. Anunţarea Aduc la cunoştinţă elevilor că azi, în cadrul Conversaţia


temei şi a temei „Magia primăverii”, vom recapitula literele Capacitatea de
obiectivelor învăţate cu ajutorul unor jocuri. Frontală receptare a
operaţionale Ei vor trebui să recunoască şi să identifice unui mesaj

literele învăţate, rezolve corect exerciţiile oral.


Explicaţia
propuse, să despartă corect în silabe cuvintele
date şi să alcătuiască propoziţii.

4. Dirijarea Se va desfăşura sub forma unui concurs.


învăţării Voi împărţi elevii în două echipe: ECHIPA
FETELOR şi ECHIPA BĂIEŢILOR. Concursul Jocul
va avea 3 probe. Cu ajutorul probelor din concurs Frontală
fiecare echipă va achiziţiona floricele care vor fi
ataşate copacilor. Echipa care strânge mai multe
flori, va fi declarată câştigătoare şi va primi un Conversaţia

premiu.
Proba 1- Metoda CUBUL
Explicaţia Cubul
Voi prezenta elevilor 2 cuburi. Pe unul dintre
Capacitatea de
cuburi vor fi inscripţionate litere de tipar, iar pe
În perechi a recunoaşte
celălalt cub vor fi inscripţionate litere de mână.
Exerciţiul literele
învăţate

Muncă
independentă

Echipele vor fi formate din câte doi elevi. Unul Capacitatea de

va arunca cubul, iar celălalt va spune litera a recunoaşte

corespunzătoare feţei cubului şi va arăta pe grupurile de


Text
celălalt cub litera de mână potrivită. Pentru litere învăţate

fiecare răspuns corect, literă ghicită, echipa va o Flip-chart Individuală


Conversaţia
primi ca recompensă o floare.
Vor participa câte două perechi din fiecare Metoda
echipă. Exerciţiul ciorchinelui
Proba 2 – Metoda CIORCHINELUI
Se citeşte un text scurt despre primăvară.(citire Jocul
selectivă) În text vor fi scrise cu altă culoare
grupurile de litere „ge” (pentru echipa fetelor) şi
„gi” (pentru echipa băieţilor).
Textul
„Magia
Magia primăverii
primăverii”
A venit primăvara. Natura se trezeşte la viaţă,
ziua e mai lungă, totul este minunat. Individuală
Exerciţiul
Odată Gina şi Gelu au vizitat ferma de animale
a bunicilor. Au mers cu vacile la păscut şi au
hrănit iepuraşii.
Bunicii aveau o grădină minunată plină de
lalele, toporaşi şi narcise. La plecare copiii au
cules multe flori pentru a lua cu ei magia
primăverii. Flipchart
Gina şi Gelu iubesc primăvara! Jocul

Pe flipchart vor fi scrise grupurile de litere din Coşulet


text şi lângă flipchart fiecare echipă va avea câte Conversaţia

un coşuleţ. În coş se vor afla imagini (jetoane).


Dintre acele imagini ei vor alege doar pe acelea
care conţin sunetul corespunzător grupului de
litere. Pentru fiecare imagine corectă, echipa va Exerciţiul Capacitatea de
primi o floare. a despărţi
Vor participa toţi elevii din fiecare echipă. cuvinte în
silabe
Proba 3
În coşuleţul din care au ales elevii jetoanele au
Individuală
mai rămas câte două imagini. Elevii pun aceste
Imagini
imagini la locul indicat de pe flipchart. Denumesc
(jetoane) Capacitatea de
imaginea, despart cuvintele în silabe şi scriu
a alcătui
numărul silabelor în dreptul fiecărei imagini.
propoziţii cu
Fiecare echipă alcătuieşte o propoziţie cu unul
civintele date
dintre imagini şi propoziţia va fi scrisă pe tablă.
Pentru fiecare imagine corectă, echipa va primi
o floare Cântecul
Facem câteva exerciţii de încălzire a muşchilor ,,Zum, zum,
mici a mâinii, în timp ce cântăm cântecelul zum!”
,,Zum, zum, zum!”
Solicit elevii să îşi deschidă caietele tip I, să scrie
data şi să scrie enunţurile de pe tablă. Se verifică
scrierea.
5. Obţinerea Joc-întrebări: ,,Microfonul magic”- Elevii îşi Frontală Observarea
performanţei şi pun întrebări unii-altora, pe baza textului citit. Conversaţia Întrebări sistematică a
a feed- back- comporta-
ului mentului
elevilor în
formularea
răspunsuri
lor

6. Asigurarea Dictare:
retenţiei şi a Pentru a descoperi cei mai atenţi şi activi copii,

transferului vom desfăşura un concurs individual de scriere a Exerciţiul Individuală


unor litere, cuvinte şi un enunţ.

7. Activitate Cer elevilor să se autoevalueze. Conversaţia Cântecul Frontală


recreativă Vom cânta cântecelul: Primăvara, a sosit!

8. Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale Explicaţia Frontal Aprecieri


activităţii asupra modului de participare la activitate a Recompense verbale
elevilor şi asupra comportamentului lor pe
parcursul orei şi se va anunţa echipa câştigătoare. Conversaţia
Elevii primesc recompense.

S-ar putea să vă placă și