Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECȚIE

PROF.ÎNV.PRIMAR BOGZĂ DANIELA,


ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.46,
BUCUREȘTI

Clasa: Pregătitoare
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: Jucăriile
Tema: Sunetul „j” și literele „J”, „j”
Tipul de lecție: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
Domenii integrate: MEM, DP. MM
Durata lecției: 40 min.(30 min. activitate integrată+10 min. activitate recreativă)
Scopul: Consolidarea sunetului „j” și literelor „J” „j”
Competențe specifice:
J Comunicare în limba română
1.2.Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;
1.3 Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru comunicare;
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare;
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;

J Matematică și explorarea mediului


1.1. Recunoașterea și scrierea numerelor în concentrul 0-31;

J Dezvoltare personală

3.3.Identificarea hobby-urilor, jocurilor și activităților preferate;


☺Muzică și mișcare

Obiective operaționale:
Pe parcursul lecției, elevii vor fi capabili:

O1 – să identifice sunetului “j” (inițial, mijloc, final) în diferite cuvinte prin bătăi din palme;
Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev identifică poziția sunetului „j” în cel puțin un cuvânt.

O2–să stabilească corespondența dintre imagine și cuvântul potrivit


Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește să pună în corespondență cel puțin un cuvânt.
O3-să scrie corect cuvinte cu literele mari de tipar învățate;
Obiectivul se consideră realizat dacă grupa scrie cel puțin 6 cuvinte.

O 4 -să ordoneze cuvintele pentru a obține o propoziție;


Obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev reușește să ordoneze cuvintele unei propoziții..

Strategii didactice
Resurse procedurale: conversaţia euristică, jocul didactic, exerciţiul, explicația, problematizarea, ciorchinele, metoda fonetică analitico-
sintetică
Resurse materiale: coală fleep-chard, markere, tablă Smart, fișe de lucru, aplicația Wordwall
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, pe grupe
Resurese temporale: 45 min.(35 min. activitate integrată +10 min. activitate recreativă)

Bibliografie:
1. Didactica disciplinelor “Comunicare în limba română” și “Limba și literatura română”, Vasile Molan, Editura MINIPED, București,
2016
2. ,,O călătorie distractivă prin clasa pregătitoare”, Caiet de creație 4, Editura EDU, Târgu Mureș
SCENARIUL LECȚIEI

Nr Momentele Obiective Conținutul instructuv-educatic Strategii didactice Evaluarea


. lecției operaționale Metode și Forme de Mijloace de performanțelor
crt procedee organizare învățământ
1. Moment Asigur condiţiile necesare pentru desfǎșurarea Instructaj Frontal Calendarul Obsevarea
organizatoric verbal lunii mai sistematică
lecţiei, un climat educaţional favorabil.
Întâlnirea de dimineață:
I . Salutul:
Conversația
-„Bună dimineața!”
II Calendarul naturii ce va fi completat pe
calendarul lunii mai.(ANEXA 1)

2. Captarea Citesc următoarea ghicitoare: Conversația Frontal Poezie Observare


atenției „Mașinuțe, păpușele sistematică
Trenulețe, mingi zglobii euristică
Toate sunt, într-un cuvânt
Niște.........
( jucării)
Cu ce sunet începe cuvântul “jucării”?
3. Anunţarea Astăzi vom continua la ora de Comunicare în Conversația Frontal Aprecieri verbale
temei şi a limba română: să identificăm sunetul j în cuvinte,
obiectivelor să citim și să scriem cuvinte cu literele învățate, ,
să ordonăm cuvintele într-o propoziție, să
alintăm cuvintele, dar și să intrăm într-o
competiție.

4. Dirijarea Cu ajutorul întrebării:,,Care este jucăria


învățării preferată a lui Jeni?”, elevii își reamintesc Conversașia
numele acesteia (…..jonglerul).Se identifică euristică
sunetul ,,j” și locul acestuia în cadrul cuvântului. Metoda
fonetică
analitico-
sintetică
Joc ,,ȘTIU ȘI CÂȘTIG!”
Elevii desemnați pentru a participa la joc se
așează pe două rânduri în fața clasei.Concurează
primul elev din prima grupă cu primul din cea Explicația Frontala Obsevarea
de-a doua grupă.Denumesc un cuvânt, elevii prin Conversația sistematică
bătăi din palme vor identifica prezența Exercițiul Pe grupe
sunetul,,j”, acolo unde este cazul.Se continua Aprecieri verbale
jocul până la ultima pereche concurentă.Câștigă
grupa/grupele care au identificat corect sunetul,, j Aplauze
“ în toate cuvintele propuse și sunt recompensați
cu aplauze.

,,EU SPUN UNA, TU SPUI MULTE!”


Propun următoarele cuvinte: cojoc, bujor,
coajă, japonez, jder, jeleu. Exercițiul Frontal
Conversașia Fișe de lucru Aprecieri verbale
Copiii se joacă cu jucării, dar și cu jocuri.
Unind prin săgeți silabele din pătrate, vor
descoperi numele unor jocuri.(ANEXA 2)
Inițiez o discuție pe baza jocurilor lor
preferate. Aprecieri verbale
Joc, ,,GĂSEȘTE PERECHEA” Frontală
Elevii vor trebui să identifice denumirea
obiectului/ființei ce se derulează pe banda
desenată, și să bifeze cuvântul corespunzător Conversașia Aplicația
acestuia/ acesteia, în jocul pe care l-am creat în Problematizarea Wordwall
mediul online.(ANEXA 3) Exercițiul Tabla Smart

Exercițiul Youtube
Moment de relaxare și încălzire a mușchilor Aprecieri verbale
mici ai mâinii prin cântecul ,,Palmă, pumn,
capac”.
https://www.youtube.com/watch?v=dSw0tqkdnfg
Frontală
,,CIORCHINELE”
Elevii, împărțiți pe grupe, vor Conversașia
completa ,,Ciorchinele”.Va câștiga grupa/ Exercițiul Fișe
grupele care au scris corect cele mai multe Frontală
cuvinte care conțin litera j, în timpul acordat.
(ANEXA 4) Observare
sistematică
Aprecieri verbale
Aplauze
Pe grupe

5. Obținerea Propun elevilor să ordoneze cuvintele pentru a Problematizarea Frontal Auxiliar Observarea
performanțelor forma o propoziție, exercițiul se află la pagina 6 Exercițiul sistematică
în auxiliar. Aprecieri verbale
Elevii vor preciza apoi numărul literelor din
propoziția obținută.

GRIJĂ ARE JENI JUCĂRII DE . Conversația


(ANEXA 5)

6. Activitatea Elevii spun un cuvânt preferat care conține Explicația Individual Observarea
prin feed -back sunetul ,,j”, apoi alcătuiesc o propoziție haioasă sistematică
cu ajutorul acestuia. Conversația

7. Încheierea Se fac aprecieri de ambele părți implicate în Conversația Frontal Recompense- Aprecieri verbale
activității activitatea didactică cu ajutorul emoticoanelor reproductivă emoticoane
realizate la Arte vizuale și abilități practice. Aprecierea fricite
verbală
ANEXA 1
ANEXA 2

ȚIN

TAR

TA BLE

MI
DO

NO
ANEXA 4
ANEXA 3

https://wordwall.net/ro/resource/15950279/g%c4%83se%c8%99te-perechea-litera-j
ANEXA 5

S-ar putea să vă placă și