Sunteți pe pagina 1din 5

Data: mai 2011

Locul: Şcoala internat nr.5, Chișinău


Logoped: Georgeta Manea
Aria Curriculara: Logopedie

Subiectul: Terapia sigmatismului: etapele silabisirii si pronuntării cuvintelor care contin sunetul: „ş”.

Tipul lecţiei : Corectiv-terapeutic.

Scopul: Consolidarea pronunției corecte a sunetului ”ş”;


dobandirea capacitatii de a vorbii corect si fluent.

Obiective operationale:
O1. - Sa execute corect exerciții de gimnastică respiratorie ;
O2. - Sa execute corect exerciții de gimnastică articulatorie ;
O3. - Sa pronunţe corect sunetul ”ş” în silabe si în cuvinte.
Metode si procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul

Forma de organizare:
Durata: 45 minute
Asigurarea condiţiilor necesare pentru desfăşurarea eficientă a activităţii.
Prezentare Power Point ”Primăvara în poiană la Şipoteni”;
Imagini cu obiecte care sa conțina literele: s,ş.;
Jucărie de pluş: Şoricelul;

Georgeta Manea. Şcoala internat nr.5. Logopedie ( Proiect didactic).


Momentele lecţiei Conţinutul activităţii Metode şi Forma de Suport didactic
procedee organizare
Se creează condiţiile optime conversaţia frontal planşe
pentru desfăşurarea activităţii:
pregătirea materialului didactic
necesar, stabilirea liniştii,
îndrumarea elevilor în activitatea
Moment organizatoric
de pregătire.
Elevii pregătesc manualele,
caietele de notiţe, caietele speciale,
instrumentele de lucru.

Se va realiza cu ajutorul unei


jucării de pluş: Şoricelul . jucărie de pluş
Acesta are un mesaj pentru copii: exerciţiul
Bună ziua, dragi copii,

Numele meu este Şoricelul.


Deoarece am aflat că astăzi aveţi o
zi specială, cu invitaţi speciali, m- frontal
am hotărât să vin să vă susţin şi să
Captarea atenţiei vă urez succes în desfăşurarea
activităţii. conversaţia
Eu nu mă descurc prea bine la scris
şi citit, însă ştiu că voi sunteţi copii
cuminţi şi deştepţi şi sunt convins că
vă veţi descurca foarte bine şi cu
ajutorul vostru voi învăţa şi eu
lucruri noi.

Georgeta Manea. Şcoala internat nr.5. Logopedie ( Proiect didactic).


Aş dori ca mai întâi: Să-mi ghiciţi o
ghicitoare:
”Şase motănei bălai
Înghit totul ce le dai.
Unul negru cere lapte
Cîţi pisici avem noi?
( Şapte)

Verific cunoştinţele însuşite


anterior: Sunetul ”S”. Exerciţiul, frontal
Joc didactic: conversaţia
Reactualizarea *“Cuvinte alintate”: examinatoare,
cunoştinţelor Sac-săculeţ
dobândite în lecţiile Stea - steluţă
anterioare Masă- măsuţă
jocul didactic

Anunţ titlul activitşţii: Sunetul şi


literele ş, Ş. conversaţia frontal
Enunţ obiectivele în termeni
accesibili elevilor.
Vom executa corect exercitii de
gimnastică respiratorie ;
Anunţarea temei şi a
Vom executa corect exercitii de
obievtivelor propuse
gimnastică articulatorie ;
Vom exersa pronunţarea corectă a
sunetului ”ş” în silabe si în
cuvinte.

Georgeta Manea. Şcoala internat nr.5. Logopedie ( Proiect didactic).


Jocul degetelor; Joc, Frontal Cîntecul:
”Jocul degetelor„

Exerciţii de respiraţie (umflarea şi Exerciţii, Individual


spargerea balonului); şi în grup
Exercitii de Exerciţii pentru muşchii feţei;
Consolidarea
sunetelor
Povestea limbuşoarei vesele. Explicaţia

Exercarea sunetului Ş în silabe Exerciţii,


închise şi deschise

Port o discuţie despre primăvară,


analizând imaginea din poster. conversaţia Imagini
- Ce anotimp este?
- În ce lună sîntem?
- De ce ne place primăra?
frontal

Dirijarea învăţării
Şoricelul ne propune să facem o
călătorie în codrii Moldovei.

Georgeta Manea. Şcoala internat nr.5. Logopedie ( Proiect didactic).


Întîlnirea cu Ştefănel Analiza fonetică
a cuvîntului

explicaţia
Întîlnirea cu puişorii

Obţinerea Propun elevilor un joc: joc activitate în mingea


performanţei. Prinde mingea – numeşte cuvîntul grup
cu ”Ş”

Fac aprecieri individuale şi


colective asupra modului în care
Încheierea lecţiei elevii au participat la activitate

Georgeta Manea. Şcoala internat nr.5. Logopedie ( Proiect didactic).

S-ar putea să vă placă și