Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

PROPUNĂTOR:
DATA:
CLASA: Pregatitoare
DISCIPLINA: Terapia tulburărilor de limbaj
TULBURARE DE LIMBAJ: Lambdacism
LOCUL ACTIVITĂŢII: Cabinetul Logopedic
TEMA: Consolidarea sunetului “L”
TIPUL LECŢIEI: Corectiv-terapeutica
DURATA: 30 de minute

OBIECTIVE GENERALE :
 consolidarea deprinderii de a pronunţa corect sunetul “L”;
 realizarea unei vorbiri corecte din punct de vedere articulator , fonetic şi
gramatical;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

 O1: Să pronunţe corect sunetul “L”;


 O2: Să- şi consolideze motricitatea generală a aparatului fono-articulator şi ,în
special, motricitatea linguală;
 O3: Să recunoască şi şă reproducă corect sunetele din natură
 O4: Să pronunţe şi să diferenţieze corect sunetele „L” şi „R”
 O5: Să articuleze corect cuvintele date;
 O6: Să recunoască obiectele care conţin litera „L”

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee:
 Conversaţia
 Demonstraţia articulatorie
 Explicaţia
 Exerciţiul
 Observaţia dirijată
 Jocul didactic

Mijloace didactice:
 oglinda logopedica
 imagini cu diverse obiecte a căror denumire conţin sunetul “L”
 material verbal
 fişă de lucru
 plansă cu imaginea unui lac
 fişă cu sunetele din natură
 Fişă cȃntecel
 stimulente
 culori

Forme de organizare a activităţii:


 Frontal
 Individual

BIBLIOGRAFIE:

1. “8 LOG”- Ecaterina Vrasmas, Supliment al revistei Invatamantul Prescolar nr. 1-2/


2009, 2009
2. “Album logopedic ilustrat”- Soimita Anca Gherle, Editura Longi, Cluj- Napoca, 2011
3. “Sa invatam cu placere”- Ecaterina Vrasmas, Supliment al revistei Invatamantul
Prescolar, 2007
STRATEGII DIDACTICE
NR. ETAPELE OB. DESFĂŞURAREA MODALITĂŢI
CRT. ACTIVITĂŢII OP. ACTIVITĂŢII Metode şi Resurse Forme de DE EVALUARE
procedee materiale organizare
1. Moment - se pregătesc materialele Conversaţia Obiecte Frontal Observarea
organizatoric necesare pentru activitate necesare comportamentului
- se asigură un climat optim pentru verbal şi
pentru buna desfăşurare a activitate nonverbal
activității

2. Verificarea auzului O2 - se realizează exerciţii pentru Demonstraţia Fişă cu Frontal Aprecieri verbale
fonematic şi a O3 motricitatea linguală:mişcări ale articulatorie sunetele
motricităţii linguale limbii în diferite zone ale gurii şi Jocul din natură
în diferite poziţii. didactic
- se imită diferite sunete din
natură
- se execută pronunţia sunetului
“L” în faţa oglinzii logopedice.

3. Captarea atenţiei - se prezintă elevului o plansă cu Conversaţia Plansă Frontal


un lac şi acesta trebuie să
recunoască imaginea
4. Anunţarea temei şi - se anunţă tema , obiectivele Explicaţia Frontal
a obiectivelor urmărite , modalităţile de
realizare.

5. Dirijarea învǎţǎrii O1 - se cere elevului să pronunţe Conversaţia Fişă cu Frontal Aprecieri verbale
corect silabele: la, le, li, lo, lu, Explicaţia imagini Individual
lă, lȋ/ al, el, il, ol, ul, ăl, ȃl Exerciţiul Fişă
Observaţia cȃntecel
O4 - ce cere elevului să pronunţe şi dirijată
să diferenţieze corect grupurile Jocul
de silabe: la- ra, le- re, li- ri, lo- didactic
ro, lu- ru/ al- ar, el- er, il- ir, ol-
or, ul- ur, ăl- ăr, ȃl- ȃr

O5 - se cere elevului să pronunţe


cuvinte care conţin sunetul “L”
ȋn poziţie iniţială, mediană şi
finală
O6 - se prezintă elevului o fişă cu
diferite obiecte pe care acesta
trebuie să le recunoască,
articulȃnd corect sunetul afectat

- elevul trebuie să diferenţieze


sunetele “L” şi “R” ȋn cuvinte
paronime ( ex. Lac- Rac)

- exerciţiu “Cȃntă şi bate din


palme”
Ala,
Bala,
Portocala,
Ieşi fetiţă,
La portiţă,
Că te-aşteaptă Talion,
Talion, fecior de domn,
Cu cercei,
Cu Ghiocei,
Cu mărgele,
Cu inele,
Cu un pumn de alunele
Pe pofta inimii tale.
Cioc,
Boc,
Treci la loc!
6. Obţinerea - se prezintă elevului o fişă de Conversaţia Fişă de Frontal Evaluare orala
performanţei lucru pe baza careia trebuie să Explicaţia lucru Individual
rezolve cȃteva exerciţii Exerciţiul

7. - se fac aprecieri asupra modului Conversaţia Frontal Aprecieri verbale


ȋn care elevul a participat la oră
Încheierea activității
şi va fi recompensat

S-ar putea să vă placă și