Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

PROPUNĂTOR: Prof. Ene Alina Maria


DISCIPLINA: Terapii si programe de interventie
Clasa a III a
DATA: 05.04.2023
DURATA: 20 min
TEMA: Asociera sunet-literă-imagine
TIPUL ACTIVITĂŢII: Activitate corectiv-terapeutică
OBIECTIV GENERAL: Formarea deprinderilor de asociere a cuvintelor cu imaginile potrivite
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
Dezvoltarea abilității de emitere a sunetelor învățate;
Formarea abilității de utilizare a sunetelor în vorbirea curenta;
Dezvoltarea comunicării în context social-integrator.
OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfârşitul activităţii elevul va fi capabil să:
1.COGNITIVE:
O1- Să rostească sunetele aflate în lucru în poziție inițială, mediană și finală
O2- să alcătuiască propoziţii cu aceste cuvinte
O3 să utilizeze corect sunetele învățate în vorbirea liberă
2.PSIHOMOTORII:
O4- să poziţioneze corect organele vorbirii pentru a emite sunete;
3.AFECTIVE:
O5- să se implice în activitate cu plăcere;
O6- să fie receptiv şi resonsabil la activităţile propuse;
O7- să prezinte o atitudine pozitivă faţă de sarcinile corective specifice.

STRATEGII DIDACTICE:
RESURSE PROCEDURALE:
Soft educational, jocul didactic, exerciţiul, demonstraţia(articulatorie), conversaţia, explicaţia, problematizarea, comparaţia sonoră.
RESURSE MATERIALE:
Laptop, liste cu material verbal, Jetoane, Mapă logopedică
STRATEGII DE EVALUARE:
Observaţia sistematică,
Aprecieri verbale
Întăriri verbale
Evaluarea orală
FORMA DE ORGANIZARE: individuală
BIBLIOGRAFIE: Emil Verza- Tratat de logopedie, vol. I, ed.Fundaţiei Humanitas, 2003, Bucureşti
Ecaterina Vrăşmaş, Cornilia Stănică- Terapia tulburărilor de limbaj, ed. Didactică şi pedagogică R.A.1997, Bucureşti.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Nr. MOMENTELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA OB. METODE ŞI MIJLOACE EVALUARE


Crt ACTIVITĂŢII LOGOPEDULUI ELEVULUI OP. PROCEDEE
.
1. PREGĂTIREA Pregăteşte materialul didactic necesar. Se aşează pe scaun O6 Observaţia
ACTIVITĂŢII şi se pregătește
pentru activitatea ce
urmează să se
desfăşoare.
2. CAPTAREA Astăzi ne vom juca “Detectivul de Elevul este atent și O5 Atenția
ATENŢIEI litere”. Vom recunoaște literele de ascultă explicațiile. O6 Conversația manifestată
tipar, le vom scrie, vom citi cuvinte și O7
PREZENTAREA le vom asocia cu imaginea potrivită.
OBIECTIVELOR
ACTIVITĂŢII
3. Terapia cu Se cere elevului să execute câteva Elevul ascultă și O4 Convesaţia Interesul
caracter general şi exerciţii pentru încălzirea aparatului execută mișcările Oglinda manifestat
specific fono-articulator: logopedică pentru tema
-exerciţii pentru dezvoltarea Demonstraţia propusă
motricităţii faciale
- exerciţii pentru motricitatea labială
- exerciţii pentru motricitatea linguală
-exerciţii pentru dezvoltarea
motricităţii mandibulare
- exerciţii de respiraţie- inspir, expir în
diferite poziţii.

4. Se deschide softul educational Elevul execută O2 Convesaţia Laptop Calitatea


DIRIJAREA Logopedix/Dislexie/Cu ce sunet începe sarcina de lucru. Jocul didactic verbalizărilor
ACTIVITĂŢII cuvântul? / Cu ce sunet se termină Soft
TERAPEUTICE cuvântul? / Încercuiește litera indicată / educațional
Citește litera indicată! Demonstraţia
Explicaţia
5. Se realizează cu ajutorul unei fișe de Elevul execută O2 Convesaţia Fișe de lucru Corectitudinea
OBȚINEREA lucru. Elevul este rugat să completeze sarcinile date de O5 Jocul didactic pronunţiei şi a
PERFORMANȚEI căsuțele goale cu literele profesor O6 efectuării
corespunzătoare. O7 sarcinii

6. EVALUAREA Profesorul face aprecieri privind Ascultă indicaţiile O5 Conversaţia


ACTIVITĂŢII activitatea, evidenţiază punctele tari ale O6
elevului şi face recomandări pentru O7
activitatea următoare.

S-ar putea să vă placă și