Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

PROPUNATOR PROFESOR-

Unitatea scolara:
Aria curriculara: Limbă şi comunicare
Disciplina: Formarea abilitatilor de comunicare
Data: 17.12.2018
Clasa: a I-a B
Unitatea de invatare: Formarea capacităţii de citire Actul lexic
Titlul activitatii: Cuvinte mono-, bisilabice şi propoziţii simple/dezvoltate
Tipul activitatii: Formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIV CADRU:
1. Formarea şi exersarea abilităţii de receptare a mesajului oral
2. Formarea şi exersarea abilităţii de exprimare orală şi de comunicare independentă
3. Formarea şi exersarea abilităţii de receptare a mesajului scris (abilitatea de citire corectă, în ritm propriu, a cuvintelor, propoziţiilor şi textelor scurte)
4. Formarea şi exersarea abilităţii de exprimare scrisă (abilitatea de scriere corectă şi lizibilă de silabe, cuvinte, propoziţii, texte scurte)

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1.2 Ascultarea şi înţelegerea mesajelor orale scurte exprimate de profesor
2.2 Pronunţarea clară şi corectă a sunetelor, silabelor, cuvintelor
3.1 Familiarizarea cu unităţile lingvistice: sunet/literă, silabă, cuvânt, propoziţie simplă
4.1 Adoptarea poziţiei corecte şi comode la scris

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Obiective cognitive:
OC1: Sa participe la joc
OC2: Sa gaseseasca cuvintele cu sens opus
OC3: Sa alcatuiasca propozitii

Obiective motrice:
OM1. Sa adopte pozizia corecta in banca

Obiective afective:
OA1. Sa participe cu interes şi placere la activitate

RESURSE:

Bibliografice:
Curriculum naţional, Programe şcolare, Bucureşti,1998
Gheorghe Dumitriu, Proiectarea şi modelarea activităţilor didactice, Bacău, 1997
Neacşu . I. – Metode şi tehnici de învăţare eficientă, Editura Ştiinţifică, Bucureşti, 1990;

Metodologice
Strategia educational terapeutica: Formare de priceperi şi deprinderi
Metode si procedee: Explicatia, conversația, jocul didactic si demonstratia
demonstraţia, exercițiul, explicaţia, expunerea, metoda fonetică, analitico- sintetică
Mijloace didactice: Buline

Temporale: 45 minute;

Umane: elevii şi profesorul educator.

FORME DE ORGANIZARE: Activitate frontala

FORME DE EVALUARE: Evaluare oralǎ, aprecieri verbale

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.


DESFASURAREA LECTIEI:

Etapele Ob. Conţinutul invatarii Strategii didactice Forme de


activităţii Op. evaluare
Activitatea educatorului Activitatea Metode Mijloace Forme de
elevilor organizare
1. Moment OA1 Asigur climatul psihopedagogic adecvat pentru Elevii sunt atenti Explicatia Activitate
organizatoric buna desfăşurare a activităţii; la explicatii. frontalǎ
1 min Pregătesc materialele necesare.
2. Captarea OA1 Propun elevilor să desfăşurăm activitatea pe baza Elevii sunt atenti Conversația Activitate Evaluare
atenţiei unor jocuri: la explicatii frontalǎ oralǎ
3 min „Dacă nu e cum spun eu, atunci cum e?”
„Cuvântul opus”

3.Anunţarea OA1 Împreună vom pătrunde în lumea minunată a Elevii sunt atenți Explicaţia Activitate
temei şi a cuvintelor, vom găsi cuvinte cu înţeles opus si vomla titlul lecţiei şi frontalǎ
obiectivelor alcătui propoziţii cu acestea ascultă
2 min obiectivele
enunţate
4. Desfăşurarea OA1 Prezint elevilor jocul „Dacă nu e cum spun eu, Elevii participa la Explicaţia Activitate de Evaluare
activităţii OC1 atunci cum e?” joc Conversaţia grup oralǎ
OC2 Cu ajutorul versurilor: Jocul
30 min OM1 „Bagheta fermecată didactic si
Îl va atinge îndată pe...”, demonstratia
voi da semnalul jocului:
-Eu spun lung, tu spui... (scurt) Elevii gasesc
-Eu spun obraznic, tu spui ... (cuminte) cuvintele cu sens
-Eu spun curat, tu spui ... (murdar) opus

Invit elevii la un alt joc „Cuvântul opus”


Cu ajutorul versurilor:
„Un tăciune şi-un cărbune
Spune tu, copile, spune!”,
„Muntele din depărtare
De nu-i mic, e _______” (mare)

„Iar zăpada dalbă


De nu-i neagră-i _______” (albă)
5. Realizarea OA1 Cu fiecare cuvânt descoperit vom alcătui Elevii alcatuiesc Explicaţia Buline Activitate Evaluare
feed-back-ului OC3 propoziţii. propozitii Conversaţia frontalǎ oralǎ
5 min Fiecare răspuns corect va primi o bulină.

6. Evaluarea OA1 Ce am învăţat astăzi? Se fac aprecieri la adresa Conversaţia Frontală Aprecieri
4 min elevilor activi. (elevii primesc calificative şi verbale
stimulente)

S-ar putea să vă placă și