Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

DATA:19.01.2018

UNITATEA DE APLICAŢIE: CSEI „Orizont” Oradea

CLASA: Clasa pregătitoare

INSTITUTOR/ ÎNVĂŢĂTOR: Prof. Haiaș Florica Maria

PROPUNĂTOR: Haiaș Florica Maria

OBIECTUL: Comunicare în limba română

SUBIECTUL: ,,Oiţa-poveste educativă”

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:

TIPUL LECŢIEI: de dobândire a noilor cunoștințe

COMPETENŢE GENRALE/ OBIECTIVE CADRU:

-Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE/ OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

CS 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar

CS 1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

OBIECTIV FUNDAMENTAL:

- Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) Cognitive

O1: să descrie comportamentele personajului din poveste ;


O2: să eticheteze corect reacţiile emoţionale ;

O3: să diferenţieze reacţiile emoţionale adecvate de cele neadecvate ;

O4: să exerseze modalităţi adecvate de gestionare a supărării

b) Psihomotorii

O5: să coloreze imaginea din fişă

O6: să se implice în jocul de rol

c) Afective

O7- să participe activ şi afectiv la activitate;

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:

 Conversaţia – M1
 Explicaţia- M2
 Problematizarea-M3
 Jocul de rol-M4
 Munca independentă-M5
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:

 Laptop –m1
 Fişe de lucru –m2
 Instrumente de lucru: creioane,carioci – m3
 Păpuşi –m4

BIBLIOGRAFIE:

Metode şi tehnici de evaluare şi intervenţie. Ghid pentru cadre didactice(2007)Asociaţia de Ştiinţe-cognitive


din România, Cluj-Napoca

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Activitatea elevilor
Etapele lecţiei Obiective Continutul activitatii educational
operaţionale terapeutice
Pregatirea materialelor necesare Elevii se pregătesc pentru
1.Moment desfaşurării activităţii activitate.
organizatoric
O7 Se prezinta copiilor povestea educativa Elevii ascultă cu atenţie
2.Pregătirea “ Oiţa ”(anexa 1)utilizandu-se ca povestea
psihologică metoda de prezentare a lecturii-Lectura
din prelungiri( Ce se întâmplă?, Ce
dovezi ai?, Ce s-a întâmplat?)
3. Anunţarea temei Se anunţă tema şi câteva obiective, Elevii ascultă cu atenţie.
şi a obiectivelor pentru o bună desfaşurare a activităţii.
Se va purta cu elevii o discuţie despre
4. Dobândirea povestea vazuta si audiata:
noilor cunoștințe O1 - Cine este personajul principal al Elevii răspund la
O2 poveştii? întrebări.
- Cum s-a simţit Oița când prietenii săi
au râs de el? Elevii dau exemple de
O3 - Ce a făcut Oița când prietenii lui au comportamente greşite
râs de el? Cu ce a greşit el? ale personajului.
Cine credeţi ă s-a comportat bine dintre
prietenii Oiței? Cine l-a încurajat?
- Cine a venit în ajutorul Oiței?
- Cine a învăţat –o pe Oiță să danseze
din nou?
- Ce trebuia să facă Oița când se simțea
supărata?
- Ce se intampla în fiecare luna Mai a
anului ?
- Ce simțea acum Oița? Îi păsa că era
tunsă?
Voi ce aţi fi făcut dacă eraţi în locul
Oiței?
Copiilor li se explică apoi tehnica
lecturii din prelungiri având ca suport
vizual o schiță realizată pe tabla
Pe masură ce se discuta fiecare pas al
lecturii copiii vor primi câte o față
zâmbitoare sau supărată în funcție de
situația în care se află Oița
aprofundând povestea.
Câteva intrebări suplimentare ce vor fi
adresate pe parcursul discutării paşilor:
O4 Voi ce faceţi când cineva vă supără?
Ce se întamplă dacă vă comportati
aşa ?
Cât de greu vă trece supărarea?
Copiii vor fi antrenaţi în punerea în Elevii se implică în jocul
5. Fixarea O4 scenă a unei abordări nepotrivite a de rol.
cunoștințelor O6 următoarei situaţii:”Colegul rade de
tine fără să îi fi făcut ceva. Te superi .
Copiiilor li se vor folosi de nişte păpuşi
pentru a intra mai bine în pielea
personajelor.
Elevii sunt întrebaţi dacă le-a placut şi Elevii răspund.
6. Evaluarea- O5 cum vor folosi lucrurile învăţate. Elevii colorează fişa
Apreciere-criterii La final primesc câte o fişă cu Oița
pentru a o colora şi pentru a o avea
alături de ei de fiecare dată când sunt
supărați pentru a-şi aminti să aplice
învățămintele lecturii.
7. Tema pentru
acasă. Indicații
pentru studiu
individual.

8. Încheierea lecției

ANEXE:

Anexa 1 https://www.youtube.com/watch?v=P2OiQK-sEnU

Anexa 2
PRINCIPALELE TIPURI DE LECŢII ŞI ETAPELE LOR

TIPURI DE LECŢII ETAPE


1. Moment organizatoric
2.Verificarea cunoştinţelor teoretice şi a temei pentru acasă
2.Pregătirea psihologică
4.Anunţarea subiectului şi a obiectivelor
LECŢIA MIXTĂ 5.Transmiterea/însuşirea noilor cunoştinţe
6.Fixarea cunoştinţelor
7.Evaluare/Aprecieri – criterii
8.Tema pentru acasă. Indicaţii pentru studiul individual
9.Încheierea lecţiei
1. Moment organizatoric
LECŢIA DE COMUNICARE DE 2.Pregătirea psihologică
NOI CUNOŞTINŢE 3.Anunţarea subiectului şi a obiectivelor
(În transmiterea noilor cunoştinţe,
4.Transmiterea noilor cunoştinţe
profesorul deţine ponderea
hotărâtoare. Elevii îşi însuşesc în 5.Fixarea cunoştinţelor
aceste lecţii cunoştinţe noi cu care nu 6.Evaluare/Aprecieri – criterii
s-au mai întâlnit.) 7.Tema pentru acasă. Indicaţii pentru studiul individual
8. Încheierea lecţiei
LECŢIA DE DOBÂNDIRE A 1.Moment organizatoric
NOILOR CUNOŞTINŢE 2.Pregătirea psihologică
(Activitatea didactică se concentrează 3.Anunţarea subiectului şi a obiectivelor
în direcţia dobândirii de către elevi a
4.Dobândirea noilor cunoştinţe
unor cunoştinţe/competenţe, capacităţi
instrumentale. Noul se deduce cu 5.Fixarea cunoştinţelor
ajutorul clasei, valorificându-se 6. Evaluare/Aprecieri – criterii
cunoştinţele anterioare ale elevilor.) 7.Tema pentru acasă. Indicaţii pentru studiul individual
8.Încheierea lecţiei
1.Moment organizatoric
2.Anunţarea temei şi a obiectivelor
3.Explicaţia şi descrierea sarcinilor
4.Reactualizarea cunoştinţelor necesare
LECŢIA DE FORMARE DE
5.Demonstraţia model
PRICEPERI ŞI DEPRINDERI
6.Executarea independentă a sarcinilor, îndrumarea
INTELECTUALE
7.Analiza, sinteza, fixarea
8.Evaluare/Aprecieri
9.Tema pentru acasă. Indicaţii pentru studiul individual
10.Încheierea lecţiei
1.Moment organizatoric
2.Pregătirea psihologică
3. Anunţarea temei şi a obiectivelor
4.Reactualizarea cunoştinţelor teoretice
LECŢIA DE FORMARE DE
5.Intuirea planşei model
PRICEPERI ŞI DEPRINDERI
PRACTICE 6.Explicarea modului de lucru/ Demonstraţia model
7.Încălzirea muşchilor mâinii
8. Executarea independentă a lucrărilor. Îndrumări
9. Evaluarea lucrărilor – criteriile de evaluare
10. Încheierea lecţiei
LECŢIA DE FIXARE ŞI 1.Moment organizatoric
CONSOLIDARE 2.Pregătirea psihologică
3.Anunţarea temei şi a obiectivelor
4.Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor
- Reactualizarea cunoştinţelor necesare
- Descrierea şi explicarea sarcinilor
- Munca independentă
- Analiza muncii independente
- Concluzii
5.Evaluare/Aprecieri - criterii
6.Tema pentru acasă. Indicaţii pentru studiul individual
7.Încheierea lecţiei
Formularea anterioară a planului şi comunicarea lui
1.Moment organizatoric
2.Pregătirea psihologică
LECŢIA DE RECAPITULARE ŞI
3.Reamintirea temei şi a planului
SISTEMATIZARE
-una dintre variante 4.Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor
5.Evaluare/Aprecieri - criterii
6.Indicaţii pentru studiul individual
7.Încheierea lecţiei
Verificarea orală
1.Moment organizatoric
2.Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale
3.Chestionarea frontală sau individuală
4.Apreciarea şi notarea elevilor
5.Concluzii. Recomandări de corectare şi perfecţionare
LECŢIA DE VERIFICARE ŞI 6.Încheierea lecţiei
EVALUARE Verificarea scrisă
1.Moment organizatoric
2.Prezentarea şi explicarea cerinţelor
3.Rezolvarea independentă
4.Comunicarea selectivă a răspunsurilor
5.Concluzii. Recomandări
6.Încheirea lecţiei

S-ar putea să vă placă și