Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de lectie

Modulul Pedagogic

Student: Dumitru Mariana


 Proiectul de lecție (proiectul de activitate
didactică) este:
- o componentă a proiectării didactice;
- un instrument de lucru și un ghid pentru
profesor;
- un fel de scenariu al activității ce urmează a fi
desfășurată;
- oferă o perspectivă de ansamblu, globală și
complexă asupra lecției.
 Componenta introductivă a proiectului conține
informații din care se deduc coordonatele lecției:
obiectul de învățământ, subiectul lecției, data,
ora, clasa, nivelul clasei, obiectivul fundamental,
categoria de lecție, varianta de lecție și strategia
didactică.

! Rămâne la latitudinea profesorului să decidă


dacă este necesar să ofere alte informații
referitoare la organizarea lecției, cum ar fi durata
lecției (dacă este mai mare de 50 de minute) sau
locul de desfășurare a lecției.
 Model de proiect de lecție

Data: 13.12.2016
Clasa: a-X-a A
Nivelul clasei: mediu
Obiectul de învățământ: Psihologie
Subiectul lecției: Memoria
Obiectivul fundamental: elevii să înțeleagă ce este motivația
Categoria de lecție: comuinicare de noi cunostinte
Varianta de lecție: Lecţia de comunicare/însuşire de noi cunoştinţe
Obiectivele operaționale:
O1 - să definească memoria pe baza explicatiilor
O2 - să numeasca toate tipurile de memorie be baza textului
O3 - să prezinte caracteristicile memoriei pe baza ciorchinelui
O4- să exemplifice etapele memoriei utilizand textul din manual
Tipul de experiență de învățare: activa
Sistemul metodologic: expunerea, conversatia, chiorchinele, metoda cubului
Sistemul mijloacelor de învățământ: manual, cubul, tabla si creta
Forma/formele de organizare a activității elevilor: formă de organizare
frontală si individuala
 Tipul de experiență de învățare:
- modul de abordare a învățării, care are o
importanță decisivă pentru reușita
secvenței instructiv-educative;
- se poate valorifica prin diferite tipuri de
învățare: interactivă, creatoare, prin
descoperire
 Sistemul mijloacelor de învățământ:
- ansamblul materialelor naturale(obiecte
din realitatea înconjurătoare în forma lor
naturală-plante, animale, mașini) sau
realizate intenționat (planșe, manuale, fișe
de lucru) care sprijină realizarea
activităților instructiv-educative, respectiv
activitatea de învățare a elevilor.
 Forma/formele de organizare a
activității elevilor se referă la:
- modalitățile specifice de proiectare și
realizare a interacțiunilor profesor-elev;
- de instruire și promovare a unor tipuri de
colaborare între aceștia.
activității profesorului elevilor operaționale
didactice
1. Moment 1. Cadrul 1. elevii se O1: Memoria -Expunerea
organizatoric
didactic intra in pregatesc este un proces -Explicatia
2. Captarea clasa, face cu cele psihic de (cadrul didactic
atentiei prezenta necesare stocare prin explica
3. Anuntarea 2. Cadrul orei care se memoria)
titului si adidactic noteaza 2. Elevii realizeaza -Ciorchinele
obiectivelor7 litere pe tabla formeaza intiparirea, - Munca cu
4. Desfasurareasi cere elevilor cuvantul stocarea si manualul
propriu zisa a
sa formeze un “memorie” reactualizarea - Manualul ca
activitatii cuvant cu 3. Elevii experientei mijloc didactic
5. Fixarea aceste 7 litere asculta cu anterioare - Exemplul
cunostintelor
iar cadrul atentie O3: elevii - Conversatia
6. Incheierea didactic obiectivele noteaza pe
organizata aformeaza propuse tabla in jurul
activitatii cuvantul pe 4. Elevii memoriei
tabla noteaza caracteristicile
3. Astazi vom definitia in sale
Desfășurarea invata
lecției/activității
definitia didactice
caiete O4:(varianta
Cadrul 2):
memoriei, 5. Elevii au didactic le cere
etapele extras elevilor sa
memoriei, biletele deschida
caracteristicile 6. Elevii manualul,le
memoriei, primesc cere elevilor sa
tipurile de tema de citeasca din
memorie casa manual
4. Cadrul 7. Elevii se memoria, apoi
didactic explica pregatesc sa prezinte
intiparirea ca de pauza O2:
proces
Cadrul didactic
cere elkevilor sa
identifice in
manual tipurile
de memorie, sa
 Fixarea de cunostinte: Evaluare orala

S-ar putea să vă placă și