Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii


Disciplina: Cunoasterea si igiena corpului uman
Data: 07.11.2018
Clasa: a IX-a B
Unitatea de invatare: Fiziologia corpului uman – notiuni generale
Titlul activitatii: Organele şi sistemele de organe ale corpului uman
Tipul activitatii: Formare de priceperi şi deprinderi

OBIECTIV CADRU:
1. Cunoaşterea propriului corp prin intermediul acţiunilor de explorare senzorială
2. Dezvoltarea capacităţii de înţelegere a transformărilor care au loc în propriul corp

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2.1 Cunoaşterea particularităţilor corpului uman la vârste diferite
3.2 Cunoaşterea şi înţelegerea fiziologiei corpului uman (aparatul circulator, respirator şi digestiv etc)

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Obiective cognitive:
OC1: Să denumească părţile componente ale corpului uman;
OC2: Să enumere organele de simţ;
OC3: Să denumească organele interne;
OC4: Să stabilească rolul organelor interne.

Obiective motrice:
OM1. Sa manuiasca corect materialul didactic

Obiective afective:
OA1. Sa participe cu interes şi placere la activitate

RESURSE:

Bibliografice:
Curriculum naţional, Programe şcolare, Bucureşti,1998
Gheorghe Dumitriu, Proiectarea şi modelarea activităţilor didactice, Bacău, 1997
Neacşu . I. – Metode şi tehnici de învăţare eficientă, Editura Ştiinţifică, Bucureşti, 1990;

Metodologice
Strategia educational terapeutica: Formare de priceperi şi deprinderi
Metode si procedee: Conversaţia, observaţia, explicația, invățarea prin descoperire
Mijloace didactice: Ppt cu cu alcatuirea corpului uman, planșe didactice, organismul uman, fisa de lucru

Temporale: 45 minute;

Umane: elevii şi profesorul educator.


FORME DE ORGANIZARE: Activitate pe echipe, individual, frontală

FORME DE EVALUARE: Aprecieri verbale, observarea sistematică

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de clasă.


DESFASURAREA LECTIEI:

Etapele Ob. Conţinutul invatarii Strategii didactice Forme de


activităţii Op. evaluare
Activitatea educatorului Activitatea Metode Mijloace Forme de
elevilor organizare
1. Moment OA1 Asigur climatul psihopedagogic adecvat pentru Elevii sunt atenti Explicatia Frontala
organizatoric buna desfăşurare a activităţii; la explicatii.
1min Pregătesc materialele necesare.
2. Captarea OA1 Prezint elevilor un ppt cu alcatuirea corpului Elevii vizioneaza Conversaţia Ppt cu cu Frontala Aprecieri
atenţiei uman ppt-ul alcatuirea verbale
3 min corpului
uman
3.Anunţarea OA1 Se anunță tema - Organele şi sistemele de organe Elevii ascultă cu Conversaţia Frontala
temei şi a ale corpului uman -și obiectivele. Se notează titlul atenţie Explicaţia
obiectivelor pe tablă și în caiete.
2 min
4. Desfăşurarea OA1 Prezint elevilor care sunt părțile componente ale Elevii ascultă cu Explicația Planșe Frontal Aprecieri
activităţii OC1 corpului omenesc. atenţie Conversatia didactice Activitate pe verbale
OC2 Solicit raspunsuri la urmatoarele intrebari: Observaţia Organismul echipe Observarea
33 min OC3 -Ce se observă la cap? Elevii raspund la Explicația uman Frontal sistematică
OC4 -La ce ne ajută ochii? Dar urechile? intrebari Planșe Aprecieri
OM1
-Cu ce ne deosebim noi de animale? Învățarea didactice verbale
-Cine asigură legătura dintre cap și trunchi? prin Fisa de
Se prezintă planșa cu organele interne. descoperire lucru
-Se denumește fiecare organ. Explicația
-Câte membre avem?
Conversația
Se împarte clasa în doua grupe:

Grupa 1-Creierul, Inima, Plămânii


Grupa 2- Stomacul, Ficatul, Rinichii
Fiecare echipă va de rezolvat o fisa de lucru. Elevii rezolva fisa
(Anexa 1) de lucru
5. Realizarea OA1 La final se va desfăşura jocul Arată ce spun, în Elevii rezolva Conversaţia Frontală Aprecieri
feed-back-ului OC3 care voi incerca să-l incurc pe elev, solicitând cerintele Explicaţia Individuală verbale
2 min indicarea unei părţi, în timp ce voi arata altceva.

6. Evaluarea OA1 Ce am învăţat astăzi? Se fac aprecieri la adresa Conversaţia Frontală Aprecieri
2 min elevilor activi. (elevii primesc calificative şi verbale
stimulente)
7. Verificarea OA1 Prezint elevilor o poezie despre corpul omenesc. Elevii ascultă cu Conversaţia Frontală Aprecieri
realizarii Solicit elevilor sa se conformeze cerintelor atenţie Explicaţia Individuală verbale
obiectivelor textului:
2 min “Mâinile le ridicăm Elevii rostesc
Pe cap noi le aşezăm versurile şi
Şi apoi pe ochi, pe nas, executa mişcările
Pe urechi ne-a mai rămas. sugerate de text.:
Iute batem din picioare,
Palmele le lovim tare!”

Formulez întrebări referitoare la textul poeziei: Elevii raspund la


Despre ce este vorba în poezie? intrebari
Anexa 1
FISA DE LUCRU

Completati casutele libere cu cifra corespunzatoare raspunsului correct din tabelul


corespunzator

Grupa 1- Creierul, Inima, Plămânii

Creierul se află în și seamănă cu un

Creierul coordonează activitatea

Datorită creierului omul , , are

1 2 3 4 5 6
gândește sentimente cutia craniană miez de nucă uriaș întregului organism vorbește

Inima are forma unei

Este de mărimea unui şi se află în

Acţionează ca o Ea trimite în tot corpul

Putem simţi cum inima dacă apăsăm cu palma

1 2 3 4 5 6
cutia pe piept pompă lucrează/bate căpșuni pumn
toracică

Omul are plămâni:

Plămânii sunt așezați în şi adăpostesc între ei

Plămânii au aspect și sunt de culoare.

Plămânii au rol în

1 2 3 4 5 6
cutia toracică respirație doi inima buretos roz
Grupa 2- Stomacul, Ficatul, Rinichii

Stomacul este situat în partea superioară a având forma literei „ ”.

Are rol în alimentelor

Stomacul transformă în necesare organismului.

1 2 3 4 5
alimentele abdomenului digestia j substanțe

Ficatul este cel mai organ intern al corpului.

Ajută la digestia și la eliminarea substanțelor din sânge.

Este de culoare

Una dintre cele mai cunoscute boli ale sale este

1 2 3 4 5
hepatita grăsimilor roșu închis/maro mare toxice

Rinichii se găsesc în partea de a abdomenului .

Au formă de

Rinichii au rolul de a sângele de substanțele din corp.

Aceste substanțe sunt eliminate prin.

1 2 3 4 5 6
jos boabe de fasole curăța nefolositoare urină

S-ar putea să vă placă și