Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a III-a
ŞCOALA „Ştefan cel Mare” – Piscu
Învăţător: Nicoleta Tudose
Data: 13 12 2007
Aria Curriculară Matematică şi ştiinţele naturii
Disciplina: Ştiinţe ale naturii
Unitatea de învăţare: Caracteristici ale corpurilor cu viaţă
Conţinut: Corpul omenesc
Tipul lecţiei: mixt
Durata: 45 minute

Obiective cadru/obiective de referinţă:


1.1 - să indice asemănări şi deosebiri dintre corpuri pe baza unor
observaţii proprii;
1.3 - să comunice în forme diverse observaţii şi comparaţii asupra
corpurilor studiate şi asupra experimentelor realizate;

Obiective operaţionale:
O1 - să recunoască părţile corpului uman;
O2 - să denumească părţile cunoscute ale corpului omenesc;
O3 - să enumere simţurile şi organele de simţ;
O4 - să explice rolul unor organe interne din corpul omenesc: creierul,
inima, plămânii;
O5 - să realizeze postere cu imaginile observate;

Resurse:
a). Procedurale: conversaţia, observaţia, jocul didactic, exerciţiul,
explicaţia, demonstraţia
b). Materiale: planşe, fişe de lucru,markere, lipici, coli albe, caiete de
biologie, manual;
Forme de organizare: frontală, pe grupe, individuală.

Bibliografie:
 *** - Programe şcolare pentru învăţământul primar;
 Tudora Piţilă
C Mihăilescu - Ştiinţe ale naturii –manual pentru clasa a III-a,
Ed.ARAMIS, 2005;
 Boris Craciun - Taine, curiozităţi, fenomene din ştiinţele naturii
dezlegate pentru elevi, Ed. Porţile orientului, Iaşi, Casa şcolilor,
2006.
SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECŢIEI /CONŢINUTURI


OBIEC ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
TIVE
I. Verificarea cunoştinţelor
anterioare( 10 min)
Se verică conţinuturile predate sub forma
unui joc. Pe o planşă cu un brăduţ sunt prinse bileţele
pe care copiii le extrag si le citesc, apoi
raspund la intrebare.
Se verifică şi exerciţiul pe care l-au avut ca Citesc rezolvarea şi apoi verifică.
temă pentru acasă.
II.Captarea atenţiei (4 min)
Se realizează printr-un joc didactic Un elev legat la ochi va aşeza piesele unui
O1 „Descoperă imaginea”. joc de puzzle pentru a obţine imaginea unui
corp omenesc. Daca nu reuşeşte, va realiza
imaginea după ce va fi dezlegat, momentul
creând bună dispoziţie în rândul elevilor.
III. Anunţarea titlului şi a obiectivelor
(2 min)
Comunic elevilor titlul noii lecţii şi Reţin informaţiile şi mesajul învăţătorului.
obiectivele.Precizea şi modul de lucru: cu
toată clasa , dar şi pe grupe.
IV. Dirijarea învăţării (23 min)
Orientez elevii într-o activitate de
reactualizare a unor cunoştinţe . Orice corp omenesc este format din:
O1 Din ce părţi este alcătuit corpul omenesc? • cap;
• trunchi;

Care este rolul lor vom vedea pe parcursul a


• membre.
O2
două ore , din care una e în plină desfăşurare.
Conduc discuţiile, astfel încât desprinem
următoare idei:
- corpul omenesc ( ca şi al animalelor) este
alcătuit din părţi componente care se văd(cele
enumerate) şi altele care nu se văd (interne). Elevii enumeră câteva pe care le cunosc:
Despre cele care se văd am mai discutat si cu inima, plămâni, stomac, etc.
alte ocazii. Despre câteva din cele interne
vom afla pe parcursul activităţii de azi.
Impart caietele pe care e începută schema
lecţiei. Completează schema.
Precizez faptul ca vom lucra pe grupe.
Le explic şi repartizez sarcini de lucru:
-Alegerea liderului de grupă;
-Citirea şi reţinerea informaţiilor; Reţin regulile.
-Realizarea unui poster cu organul/organele Lucrează pe grupe pentru îndeplinirea
studiat/studiate; sarcinilor.
-Prezentarea informaţiilor în faţa colegilor; Cele patru grupe găsesc în plicuri
informaţii despre :
1 – Organele de simţ : ochi, nas, ureche,
piele, limbă şi simţurile: văzul, mirosul,
auzul, pipăitul, gustul.( Rol de
O3 protejere, de cunoaştere a mediului
O4 înconjurător)
O5
2 – Creierul( Rolul de a coordona
activitatea întregului corp)
3 – Inima( Rolul de a pompa sânge în tot
corpul)
O4 4 – Plămâni(Rol în respiraţie)
După activitatea pe grupe, liderul,
ajutat de un membru prezintă posterul
VI. Evaluarea cunoştinţelor realizat şi rolul fiecărui organ studiat.
(5 min) Completează fişa de evaluare.
Le solicit elevilor să completeze o fişă
de lucru.
VII. Concluzii şi aprecieri (2 min) Reţin informaţiile şi mesajul învăţătorului.
Realizez concluzii la nivel frontal şi
individual.

S-ar putea să vă placă și