Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 11.06.2019
Unitatea de învățământ:
Propunător:
Clasa: a II-a A
Aria curriculară: Matematică
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului
Discipline integrate: CLR, AVAP
Unitatea de învăţare: SE APROPIE VACANȚA MARE
Subiectul lecţiei: Adunarea și scăderea numerelor naturale de la 0 la 1000, fără și cu trecere peste ordin – exerciții și probleme
aplicative
Tipul lecției: Recapitulare, sistematizare și consolidare a cunoștințelor

Competențe specifice:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este
necesar
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător în rezolvarea
de probleme

Obiective operaţionale:
a) Cognitive:
O1 – să efectueze adunări și scăderi fără și cu trecere peste ordin în concentrul 0 – 1000;
O2 – să afle termenul necunoscut dintr-un exercițiu dat;
O3 – să rezolve probleme cu cel puțin două operații;
O4 – să utilizeze corect noțiunile de limbaj specific matematic;
O5 – să gândească rapid, flexibil, creativ în soluționarea sarcinilor date.

b) Afective:
OA.1 – să manifeste interes pentru efectuarea corespunzătoare a sarcinilor;
OA.2 – să participe cu plăcere la activităţile desfăşurate.
c) Motrice:
OM.1 – să scrie lizibil şi îngrijit pe fişele de lucru şi la tablă;
OM.2 – să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra corect instrumentele de lucru.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic.
Forme de organizare: frontal, individual și pe grupe .
Mijloace didactice: tv, caietul, fișe de lucru, tabla magnetică, flipchartul, magneți, creioane colorate/ carioci
Resurse: - umane: 21 elevi
- temporale: 45 minute
- spaţiale: sala de clasă

Bibliografie:
 Aron Ioan, Herescu I.Gheorghe, Aritmetica pentru învăţători, E.D.P., Bucureşti, 1993.
 Didactica matematicii în învățământul primar, Mihail Roșu
 Monica Ana Paraschiva Purcaru, Metodica activităților matematice și a aritmeticii pentru institutori/profesori din înv. primar
și preșcolar, editura Universității ”Transilvania”, Brașov
 Programa şcolară pentru disciplina matematică, aprobată prin OMEN Nr. 3418/19.03.2013
 Tudora Pițilă, Cleopatra Mihăilescu – Matematică -manual pentru clasa a II-a, editura Didactică și pedagogică
Strategie didactică

Etapele lecţiei Ob. Strategii didactice


Op. Conţinutul lecţiei Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
procedee învăţare organizare
1. Moment Se asigură condiţiile optime pentru
organizatoric buna desfăşurare a lecţiei: pregătirea
( 1’ ) materialului didactic şi asigurarea
liniştii în clasă.
2. Verificarea Se verifică tema calitativ și se Conversația Caietul de teme Frontal Aprecieri verbale
temei ( 5 ’ ) intervine atunci când este cazul.
3. Captarea O4 Captarea atenției se realizează cu Conversația Flipchart Frontal Aprecieri verbale
atenţiei ( 5 ’ ) ajutorul unui REBUS. (anexa 1)
OA.1 Elevii vor veni la tablă pentru a
OA.2 completa rebusul dat, folosindu-se de
OM1 cunoștințele dobândite în acest an.
4. Anunţarea Pornind de la cuvântul obținut pe Conversația Fișe de lucru Frontal Aprecieri verbale
temei şi a verticală (CĂLĂTORIE), voi propune
obiectivelor ( 2 ’) elevilor, ca în această oră, să mergem
într-o tabără, la munte. Exercițiul
Pentru a ajunge la destinație ne vom Tabla magnetică
urca într-un tren foarte aglomerat de
exerciții și probleme care includ
operații de adunare și scădere, pe care
trebuie să le rezolvăm cu multă atenție
în cel mai scurt timp, bazându-ne pe
ceea ce am învățat anul acesta.

Ce spuneți? Pornim la drum?


5. Dirijarea O1 Elevii primesc fișa de lucru cu Conversația Fișe de lucru Frontal Observare
activității trenulețul. (anexa 2) sistematică
( 20 ’) O2 Fiecare dintre ei va veni la tablă să
rezolve câte un/o exercițiu/problemă.
O3 După ce am reușit să ”eliberăm” Aprecieri verbale
vagoanele trenului de exerciții și
probleme, ne putem considera ajunși Explicația
la DESTINAȚIE!

După ce am inspirat o gură de aer Jocul didactic Tv


O4 proaspăt de munte, propun elevilor să
facem o drumeție prin pădure, să
străbatem pădurea pe poteci
șerpuitoare până vom ajunge la cea Exercițiul
OA.1 mai frumoasă cascadă din zonă.
Pentru această drumeție avem nevoie
și de o hartă (anexa 3) .

OA.2 Pentru a parcurge drumul cel mai scurt


va trebui să ne orientăm conform
indicațiilor de pe hartă: să identificăm
OM1 rezultatul corect a unor operații, să
colorăm brăduțul potrivit răspunsului
OM2 corect, să urmărim cu atenție
marcajele și săgețile.
6. Obţinerea O1 Elevii vor fi împărțiți în 3 echipe: a Conversația Foi pentru Pe echipe
performanţei cercetașilor, a ecologiștilor și cea a
( 5’) O4 drumeților. Flipchart Observare
sistematică
OA.1 Fiecare echipă are sarcina de a rezolva Exercițiul
un exercițiu, cu adunări și scăderi, tip Magneți
OA.2 ștafetă. Tabla magnetică

OM1 Echipa care va rezolva corect, în cel Aprecieri verbale


mai scurt timp, va fi declarată
OM2 câștigătoare.
7. Asigurarea O1 Elevii vor primi fișe de lucru (anexa 4) Exercițiul Fișe de lucru Individual Observare
retenției și a având sarcina de a rezolva exercițiile sistematică
transferului ( 5’) O2 date și de a colora peisajul de munte,
Creioane
respectând codul culorilor.
O3 colorate /carioci
OA.1 Se rezolvă individual în limita
OA.2 timpului disponibil.
OM1 Elevii vor avea ca temă pentru acasă
OM2 rezolvarea completă a fişei de lucru.
8. Încheierea Se fac aprecieri verbale globale şi Conversația Fișe de lucru Frontal Aprecieri verbale
activității ( 2 ’ ) individuale.
Recompense dulci

S-ar putea să vă placă și