Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Prof. Înv. Primar Ursachi Valentina, Liceul Tehnologic ,, Ion Nistor’’ Vicovu de Sus, Suceava

CLASA: a II- a C
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe
DISCIPLINA: Matematică şi explorarea mediului (M. E. M.)
UNITATEA TEMATICĂ: Toamna mândră, harnică
SUBIECTUL: Formarea, citirea și scrierea numerelor naturale de la 100 la 1000. Despre câmpii
FORMA DE REALIZARE : activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoştinţe, priceperi și deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la formarea, citirea și scrierea numerelor naturale de la 100 la 1000.
COMPETENŢE SPECIFICE:
M. E. M.
1.1. Scrierea, cititrea și formarea numerelor până la 1000;
5.1. Sortarea, clasificarea și înregistrarea prin desene și tabele a unor date din mediul cunoscut;
1.3. Ordonarea numerelor în concentrul 0- 1000, folosind poziționarea pe axa numerelor, estimări, aproximări;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
M. E. M.
O1 -Să identifice cifra unităţilor, zecilor şi a sutelor la diverse numere;
O2 -Să numere în concentrul 100- 1000;
O3 -Să reprezinte corect pe numărătoarea de poziţionare a numerelor formate din sute, zeci şi unităţi;
O4 - Să descompună numerele date în sumă de sute, zeci și unități;
O5 -Să selecteze imaginile care reprezintă forma de relief- câmpia;
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, problematizarea, munca independentă, jocul;
b) Mijloace didactice : plansă cu Zâna Toamnă, fișe de lucru, planșe didactice, manuale, caiete
c) Forme de organizare : frontală, individuală ;

1
d) Manegementul timpului: 30-35 min. + 10- 15 min. Activitate recreativă

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele activității:
1. Moment organizatoric (1 min.)
- Se vor asigura condiţiile necesare unei bune desfăşurări a lecţiei; Se va stabili un climat de ordine şi disciplină. Se verifică tema acasă,
atât cantitativ cât si calitativ.
2. Captarea atenţiei (3 min.)
- Pentru că ne-am descurcat atât de bine la ora de Comunicare în Limba Română, Zâna Toamnă vrea să vadă dacă sunteți la fel de isteți și
la matematică. Astfel, ea v- adus niște sarcini de lucru pentru ora de Matematică și Exploararea Mediului . Ce spuneți, îi demonstrăm că
ne descurcăm la fel de bine și la matematică?
3. Anunţarea subiectului şi a obiective lor urmărite (1 min.) Se va prezenta pe înțelesul copiilor, tema și obiectivele ce urmează a fi atinse pe
parcursul activității. La sfârşitul orei veţi ştii să număraţi mai bine până la 1000, să citiți și să scrieți numerele natural de la 100 la 1000.
4. Reactualizarea cunoștințelor (2 min.) Le voi adresa elevilor câteva întrebări : ,, Până la cât aţi învăţat voi să număraţi?’’ ; ,,Din câte
unităţi este formată o zece?’’ ; ,, Ce formează zece zeci ?’’.
5. Desfăşurarea activităţii ( 18 min.) Activitatea se va desfăşura sub formă de joc: ,,Să- i demonstrăm Zânei Toamnă că suntem isteți! ’’.
- Explicarea jocului: Copiii trebuie să rezolve fiecare sarcină adusă de Zăna Toamnă.
Sarcina 1- Rezolvă exercițiile scrise în fișa cu numărul 1!
Sarcina 2- Rezolvă exercițiile de la pagina 32 din caietul de lucru albastru cu exerciții și probleme de matematica.
Sarcina 3- Gândește, spune și apoi scrie în caiete: numărul care are la ordinul 3 cifra 4, la ordinul 2 cifra 1, la ordinul 1 cifra 0; numărul
care are la ordinul 3 cifra 6, la ordinul 2 cifra 3, la ordinul 1 cifra 1;
Sarcina 4- Scrie câte trei numere diferite cu cifrele propuse: 8, 1, 5 și 7, 6, 2.
Sarcina 5- Descompune numerele date în sumă de sute, zeci și unități: 625, și 520.
6. Obţinerea performanţei (10 min.) SARCINA 6- Rezolvă fișa de lucru!
- Împart elevilor câte o fişă pe care o vor lucre individual. La sfârşit, fişele vor fi corectate de colegul de bancă.
7. Activitate recreativă (14 min.) SARCINA 7- Colorează respectând codul culorilor!
- Împart elevilor câte o foaie unde trebuie să colorize o imagine respectând codul culorilor.
8. Încheierea activităţii ( 1 min. )
- Voi da tema pentru acasă. Voi face aprecieri verbale referitoare la modul de lucru şi la desfăşurarea activităţii. Voi acorda recompense.

S-ar putea să vă placă și