Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Profesor învățământ primar:


Data:
Instituția:
Clasa: a II-a
Aria curriculara: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Fenomene naturale și mediul înconjurător
Subiectul: Scăderea numerelor naturale de la 100 la 1000, cu împrumut la ordinul zecilor. Influența negativă a ploii și a grindinei
Tipul lectiei: Consolidare

Competențe specifice:
1.1 Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 1000
1.4 Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar
1.6 Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui
produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
4.2 4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene, procese simple

Obiective operationale:
O1: să efectueze, oral şi în scris, scăderi ale numerelor naturale mai mici decât 1000, cu trecere peste ordinal zecilor;
O2: să rezolve probleme care presupun scăderea numerelor naturale mai mici decât 1000, cu trecere peste ordinul zecilor şi al unităţilor;
O3: să identifice efectele negative ale ploii și grindinei;
O4: să utilizeze terminologia specifică operației de scădere;

Metode, procedee, tehnici: Conversația euristică, Explicația, Exercițiul, Jocul didactic


Mijloace de învăţământ: creioane colorate, fișe de lucru, cartonașe colorate cu numere, bol de sticlă
Forme de organizare: frontal, individual,
Resurse temporale: 50 minute

Bibliografie:
Mihăilescu, C.;Pițilă,T. (2018), Matematică și explorarea mediului, Editura Didactică și Pedagogică, București.
Petrovici, C. (2016) Didactica activităţilor matematice pentru învăţământul preşcolar şi primar, Editura Universității “Alexandru Ioan
Cuza”, Iași
Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea mediului (2013), București
Desfășurarea lecției

Strategia didactică
Nr. Ob.
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode, Forme de Evaluare
Crt. Op. Mijloace de
procedee, organizare a
învățământ
tehnici activității
1. Momentul Voi asigura condiţiile necesare desfăşurării
organizatoric optime a lecției:
1 minut - aerisirea sălii de clasă;
- aranjarea mobilierului;
- distribuirea materialului didactic.
2. Verificarea Se verifică cantitativ și calitativ tema. În timp Conversația Frontal
temei pentru ce un elev citește rezolvarea ceilalți corectează
acasă eventualele greșeli.
3 minute
3. Captarea atenției Voi împărţii câte o fişă cu tabelul jocului şi cu Conversaţia Fișă de Frontal
elevilor exerciţiile pe care trebuie să le efectueze. lucru Individual
4 minute Voi explica regulile jocului: Fişă
 Trebuie să calculeze exerciţiile; Explicaţia Bol de sticlă
 Să treacă în fiecare casuţă liberă a Exerciţiul
tabelului unul din rezultatele obţinute Jocul Cartonaşe
în orice ordine; didactic cu numere
 Când se va extrage un număr, ei vor
trebui să îl încercuiască în tabele;
 Primul care formează un rând întreg de
numere încercuite câştigă.
Voi oferi câştigătorului un abţibild.
4. Comunicarea - Le voi spune elevilor că astăzi vom efectua Conversația - Frontal -
titlului lecţiei şi exerciţii de scădere a numerelor de la 0 la 1000 euristică
a principalelor cu împrumut de la ordinul zecilor.
coordonate ale Voi nota titlul lecţiei şi data pe tablă şi voi
acesteia pune elevii să transcrie pe caietele lor.
1 minut
5. Consolidarea Voi reaminti elevilor câteva din lucrurile Conversația Fișă de Frontal Se evaluează capacitatea elevilor
conţinuturilor O1 învaţate anterior, adresând câteva întrebări: euristică lucru Individual
de a efectua, oral şi în scris,
abordate anterior O4 • Despre ce am discutat ora trecută? Jocul
20 de minute • Cum se numeşte numărul care se didactic scăderi ale numerelor naturale
adună? Exercițiul
mai mici decât 1000, cu trecere
• Cum se află un termen al adunării
• Cum se numeşte numărul din care peste ordinal zecilor.
scădem?
Se evaluează capacitatea elevilor
O2 • Cum se află descăzutul?
O3 • Cum se află scăzătorul? de a rezolva probleme care
• Care sunt efectele negative ale ploii: presupun scăderea numerelor
Dar ale grindei? naturale mai mici decât 1000, cu
Vom efectua la tablă exerciţiile de pe fișă
(Anexa 2) trecere peste ordinul zecilor şi al
Voi scoate elevii pe rând la tablă pentru a unităţilor.
efectua exerciţiile.
În cazul întampinării unor neclarităţi, probleme Se evaluează capacitatea elevilor
în a rezolva exerciţiile voi interveni cu de a identifica efectele negative
explicaţia.
ale ploii și grindinei.
Se evaluează capacitatea elevilor
de a utiliza terminologia
specifică operației de scădere.
6. Obținerea O1 Le voi spune elevilor să rezolve individual fișa Conversația Fișă de Individual Se evaluează capacitatea elevilor
performanței de lucru (Anexa 3). Doi, trei copii prezintă euristică lucru Frontal
de a efectua în scris, scăderi ale
10 minute rezolvarea la tablă. Exercițiul
O2 numerelor naturale mai mici
decât 1000, cu trecere peste
ordinal zecilor.
Se evaluează capacitatea elevilor
de a rezolva probleme care
presupun scăderea numerelor
naturale mai mici decât 1000, cu
trecere peste ordinul zecilor şi al
unităţilor.
7. Asigurarea - Asigurarea retenţiei şi a transferului se va Conversația Frontal -
retenției și a realiza prin intermediul unor întrebări cu euristică
transferului privire la lecția desfăşurată anterior:
4 minute
- Proba scăderii se realizează prin…?
Se precizează tema pentru acasă. Se discută
depre modul de rezolvare al acesteia.al
acesteia.
8. Încheierea - Voi încheia activitatea prin a le adresa copiilor Conversația - Frontal -
activității aprecieri verbale, individuale şi colective, cu
2 minute privire la modul în care s-a desfăşurat lecția.
M A T E

Anexa 1- Captarea atenției

874- 95- 438+ 675- 344-


628 31 162 674 126

530- 893+ 200- 16+


520- 21- 888- 25+ 561- 112 66 100 24
401 17 777 37 246

246 64 600

959 119 1

218 40 111
62 315 418

4 100
Anexa 2- Fişǎ de lucru

1. Calculeazǎ:
628 - 735 - 817 - 537 - 647 - 936 - 858 –
265 472 354 163 377 243 475

2. Rezolvǎ apoi verificǎ:


473 + 119 = 837 – 285 =

……………………… ………………………………….
……………………… ………………………………….
……………………… ………………………………….

3. Aflǎ termenul necunoscut:

a + 364 = 825 274 + a = 637 835 – a = 482


a= a= a=
a= a= a=
v: v: v:

4. Alege rǎspunsul corect şi încercuieşte-l:

736 – 284 = 356; 452; 524 849 – 465 = 384; 394; 374

648 – 453 = 255; 345; 195 926 – 653 = 353; 273; 123

5. În grădina de legume grindina a distrus 618 fire de conopidă, iar ploaia


a inundat cu 426 mai puține fire de varză. Câte fire de legume au fost
distruse?
Rezolvare :
6. Privește imaginea și scrie 3( trei) enunțuri despre efectele negative ale
ploii:

__________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________
Anexa 3 - Fişă de lucru individuală

1. Uneşte exerciţiul cu rezultatul corect:


563-219 861-326 564-236 762-216

328 344 535 546 556

2. Într-o magazie se află 245 kg cartofi, cu 75 mai multe kg de varză, iar morcovi
sunt cu 126 kg mai puţin decât cartofi. Câte kg se află în total în magazie ?

3. Calculează şi colorează:

653- 155+ 206- 812-


615 200 59 800

38

-cu albastru rezultatul 38;

12

355 147 -cu roşu rezultatul 147;

147
38 -cu galben rezultatul 355;

-cu portocaliu rezultatul 12;

12 12

S-ar putea să vă placă și