Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecţie

UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT: Liceul Pedagogic ”Carmen Sylva”, Timisoara.


DATA : 15. 11. 2010.
CLASA : a-IV-a, C.
PROPUNĂTOR : Pantalici Iasmina, Murariu Alice
CADRU DIDACTIC : Dehelean Ioana
PROF. COORDONATOR : Mariana Crasovan.
OBIECTUL : Matematică.
SUBIECTUL : Ordinea efectuării operatiilor si folosirea parantezelor rotunde.
ARIA CURRICULARĂ: Matematică.
TIPUL LECŢIEI : Consolidare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să respecte ordinea efectuării operatiilor într-un exercitiu matematic cu si fără paranteze;
O2- să-si perfectioneze tehnicile de învătare si de calcul având la bază cunostintele anterioare;
O3- să rezolve corect o problemă, printr-un singur exercitiu având la dispozitie textul si planul de rezolvare al problemei;

1
STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE: conversatia, dialogul, munca independentă, problematizarea, reactualizarea cunostintelor si exercitiul.

MIJLOACE DIDACTICE: Tabla, manualul, fisa de lucru.

FORMA DE ORGANIZARE: frontală si individuală

BIBLIOGRAFIE:

2
Strategii didactice
Metode şi Mijloace Forma de
Secvenţele Conţinutul lecţiei Evaluare Obs.
procedee didactice organizare
lecţiei
Frontală

Se stabilesc condiţiile care permit o


bună desfăşurare a lecţiei:
1. Organizarea
 aerisirea sălii de clasă;
clasei
 pregătirea materialului didactic;
2 min.
 asigurarea ordinii şi a disciplinei;
 adoptarea unei poziţii corecte în
bancă;

3
Despre ce am discutat ora trecută la
matematică?
R: Ora trecută la matematică am învătat
despre probleme care se rezolvă prin cel Conversatia Manualul si Evaluare
mult trei operatii de ordine diferite. tabla. Frontală frontală a
2. Reactualizarea Ce temă ati avut pentru azi a la răspunsurilor
cunoştinţelor matematică? elevilor.
5 min. Copii vor citi exercitiile, iar eu voi nota
rezultatele la tablă, pentru a se corecta
cei ce au gresit.

3 Captarea Calcul mintal:


atenţiei 7 x 3; 5 x 7; 9 x 8; 6 : 2; 4 x 2 + 3; 10 : Colectiv
5 min. 1+ 10. Conversatia, dirijat
Cate tipuri de operatii de ordine am exercitiul
invatat?
( R: Operatii de ordinul I si operatii de
ordinul II)
Numiti operatiile de ordinul II.
(R: Inmultirea si impartirea)
Care este ordinea efectuarii operatiilor?
(R: Operatiile de ordinul II, apoi cele de
ordinul I).
Anunţarea Astăzi vom efectua exercitii cu mai Explicatia Frontală Evaluare

4
subiectului multe operatii in care va aparea si frontală a

4. lecţiei şi a paranteza rotunda, care ne vor ajuta la răspunsrilor


rezolvarea problemelor; elevilor.
obiectivelor
operaţionale
1 min.

I. Voom efectua exercitii si Frontală


probleme atata la tabla( un
singur elev) cat si in Exercitiul Frontală
Dirijarea
caiete( toti elevii). Tabla,
5 învăţării Exercitiile si probleme sunt : Problematizarea culegerea de
30 min. 1. 56 – 56 : 4 x 3= 14 clasa a 4 a,
2. 1000 : 100 : 10 : 1 + 1 x 10 x 10 caiete
x 0= 2
3. 7 + 7 x 7 : 7 – 7 : 7 x 7 = 7
4. 36 + 36 : 6 + 6 x 6 + 6= 84
5. 22 + 66 .... 3 + 20 = 64 ( r. : )
6. 20 – 80 ..... 8 .... 1= 10 ( r. : , x )
7. 10 .... 10.... – 10 ....10 = 99 (r. X;
:)
8. Diferenta dintre catul numerelor
68 si 4 si catul numerelor 96 si 3.
( r. 68 : 4 = 17; 96 :3 = 32; 32 – Exercitiul
17 = 15) Fisa de lucru

5
Conversatia
Elevii vor primi o fisă de lucru pe care o Tabla
vom rezolva impreuna. Problematizarea
Prima data vom rezolva jocul de pe Caietele
prima pagina a fisei ( Anexa 1) Frontala
Regula jocului :
• Elevii vor calcula corespunzator
operatiile din interiorul casutei,
vor gasi corespondenta fiecarei
litere cu rezultatul dat
• La sfarsit, dupa o completare
corecta vor avea o surpriza
placuta;
„Imi place mult matematica”.
-acest joc il vor rezolva singuri, pe
caiete.
In limita timpului ramas vom rezolva si
al 2 lea joc de pe fisa( Anexa 2):
„Robotul socoteste”.
Sarcina jocului este de a rezolva corect
exercitiile si problemele, respectand
ordinea efectuarii operatiilor cu si fara
paranteze. Elevii vor trebui sa rezolve
exercitiile incepand cu partea de jos a
robotului. Castigatorii sunt elevii al Problematizarea
6
caror robot va „rade”.
Exercitiile din „robot” le vom rezolva si Frontală
la tabla. Elevul care a terminat primul va
fi numit sa iasa la tabla pentru a rezolva
exercitiu.
Individuală

Tema pentu acasa: din culegerea de


matematica Ex. 9/ a, b, c, d.
6. Asigurarea
retenţiei
5 min.

7
Incheierea
Se fac aprecieri individuale, iar elevii cei
7. lecţiei
mai activi vor primi 5 puncte.
2 min.

S-ar putea să vă placă și