Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.10.2019

CLASA: a II – a B

ÎNVĂŢĂTOR: Macovei Crina Ancuța

ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Familia, leagănul copilăriei

SUBIECTUL: Adunarea numerelor naturale de la 100 la 1000, cu trecere peste ordinul


unităților. Despre un proiect ECO

TIPUL LECŢIEI: consolidare

FORMA DE REALIZARE꞉ activitate integrată

DISCIPLINE INTEGRATE: ● Matematică


● Limba și literatura română
● Arte vizuale și abilități practice

COMPETENȚE SPECIFICE:
Matematică:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-1000, recurgând la
numărare şi/sau grupare ori de câte ori este necesar
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume,
diferenţă, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor,
<, >, =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor
modele sau regularităţi din mediul apropiat
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a±b=x; a±b±c=x în concentrul 0-1000; a·b=x; a:b=x, în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice

Limba și literatura română:


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.2 Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic

Arte vizuale și abilități practice :

1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic
1.2. Identificarea semnificaţiei liniei, punctului, culorii şi formei în opere de artă

SCOPUL LECȚIEI:

- recapitularea şi sistematizarea strategiilor algoritmice de calcul oral şi scris a numerelor în


concentrul 0-1000, cu trecere peste ordin;
- dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizând limbajul matematic;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: - Pe parcursul și la finalul lecției, elevii vor fi capabili :


O1.Să rezolve operaţii de adunare în concentrul 0-1000, cu trecere peste ordinul unităților;
O2.Să utilizeze corect terminologia matematică specifică operaţiilor de adunare (termen,
sumă, cu atât mai mult,) în contexte variate
O3.Să determine termenul necunoscut dintr-un exerciţiu aplicând algoritmul de calcul corect;
O4.Să analizeze corect problema şi să stabilească în urma judecării operaţia prin care se
rezolvă.
O5.Să rezolve corect problemele propuse pe baza algoritmului propriu-zis

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, observația,
problematizarea,;
 RESURSE MATERIALE:manual, caiete, fișe, creioane colorate;
 FORME DE ORGANIZARE:, individual, frontal
 FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: evaluare orală, aprecieri verbale;
 RESURSE TEMPORALE: 50 minute
 RESURSE UMANE: 32 elevi
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Nr. Secvențele Ob. Conținutul instructiv educativ Metode și Mijloace de Mod de Evaluare
Crt. lecției procedee învățământ organizare
Op. didactice

1. Momentul  Asigur condiţiile optime pentru buna


organizatoric desfăşurare a lecţiei: aerisirea sălii de
clasă, pregătirea materialului didactic
pentru prezentarea softului educaţional şi a
experimentelor.
2. Verificarea  Se verifică calitativ și cantitativ tema Conversația Capacitatea de a recepta
cunoștințelor O2 pentru acasă. un mesaj și de a răspunde
 Explicația
Reactualizarea cunoștințelor se realizează prin Ghicitori Frontal la întrebări
anterioare și
intermediul unor ghicitori matematice Problematizarea
a temei
(Anexa1) şi a calculului oral.
pentru acasă
3. Captarea Conversația Tablă Frontal Capacitatea de a recepta
atenţiei  Se realizează prin intermediul unui un mesaj și de a răspunde
Problematizarea Fișă Individual la întrebări
rebus(Anexa nr.2), elevii obţinând pe
coloana marcată termenul „Exerciţii”. Exercițiul Capacitatea de a
completa un rebus

4. Anunţarea  Anunț elevii că astăzi vom consolida Conversația Caiete Frontal Capacitatea de a asculta
temei noțiunile despre adunarea numerelor un mesaj
naturale de la 0 la 1000, cu trecere peste Exercițiul Tablă Individual
ordinul unităților.
 Explic obiectivele vizate pe înțelesul
elevilor.
 Scriu titlul pe tablă
5. Dirijarea O1  Se notează la tablă și pe caiete două Tablă Frontal Capacitatea de a rezolva
învăţării coloane de exerciții, urmând a fi Conversaţia exerciții de adunare.
O2 rezolvate prin ieșire pe rând la tablă a Caiete
unor elevi Explicaţia Capacitatea de a
O3 Individual identifica predecesorul și
236+457= 148+527=
succesorul unui număr.
O4 727+ 68= 419+ 75= Fișă
408+ 35= 326+ 68= Exercițiul
Capacitatea de a
O5 637+244= 529+422= răspunde la întrebări.
Problematizarea
 Vom rezolva din manual exercițiul 10,
pg 35
 Află suma dintre predecesorul și
succesorul numerelor 147, 237, 446,
328, 135
 Află numărul necunoscut:
a – 201 = 459
a – 354 = 543
 Vă propun o problemă simplă:
La un concurs sportiv Iepurilă a obținut
117 puncte și prietenul lui Ogarul a
obținut 75 puncte. Câte puncte au obținut
cei doi împreună?
6. Fixarea O1 Conversaţia Manual Frontal Capacitatea de a citi și de
cunoştinţelor O4  Fixarea cunoștințelor se realizează prin Exercițiul a rezolva sarcina dată.
rezolvarea exercițiului 11, pg. 35 din Problematizarea Individual
O5 manual

7. Obținerea O1  Elevii vor primi o fișă, vor calcula , vor Conversația Fișă Capacitatea de a rezolva
performanței desena conform indicațiilor primite și vor Problematizarea Frontal exerciții de adunare.
lipi în caiete. Exercițiul
Activitate Individual Capacitatea de a desena
independentă corespunzător.

8. Asigurarea  Se va face prin discutarea celor învățate Conversaţia Manual Frontal Aprecieri verbale
retenției și a în cadrul lecției.
 Se va da tema pentru acasă Caiete
transferului
ANEXA NR. 1

Ghicitori matematice

Fulgii de nea
Trei fulgi albi, uşori, de nea,
Vin acum pe mâna mea
Lângă alţi opt frăţiori
Câţi fulgi au căzut în zbor (11 fulgi)

Ouăle Papuceii
Sus pe masa lui Gheorghiţă Are mama bobocei
Nouă ouă-s pe tăviţă: Şi le-ar face papucei
Şase roşii, roşioare Câţi să împletească oare?
Unul galben ca la soare De te uiţi șapte-s în vale
Şi albastre câte-s oare? Şi-ncă trei stau sus pe mal.
(2 ouă) (10 bobocei)

Sora Papuci
Gică are 13 ani, Anişoara 6 ani Doi purcei şi două curci
Peste câţi ani sora mică Stau în curtea cu lăptuci
Va avea vârsta lui Gică? Dacă şi-ar dori papuci
( 7 ani) Câţi ar trebui s-aduci?
(12 papuci)
ANEXA NR. 2

REBUS

1. Numerele care se adună se numesc....


2. Orele de curs încep la ora 8 ....
3. Rezultatul scăderii se numeşte ....
4. Numerele cu soţ se numesc numere....
5. Numărul din care scădem se numeşte...
6. Adunarea şi scăderea sunt .... matematice.
7. Rezultatul adunării se numeşte sumă sau ....
8. Semnul scăderii este...
9. Numerele fără soţ se numesc numere...

S-ar putea să vă placă și