Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Primară Luca


CLASA: a IV- a
PROPUNĂTOR: Florica Anamaria
DISCIPLINA: Știinte ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Schimbări ale caracteristicilor corpurilor și materialelor
SUBIECTUL: Amestecuri și separarea amestecurilor
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderii de a realiza cu ajutorul unor metode (filtrare, decantare și cristalizare) experimente simple de
laborator
TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și deprinderi
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O₁-Să răspundă la întrebări folosind un limbaj specific ştiinţelor naturii;
O₂- Să prepare amestecuri folosind informațiile transmise anterior;
O₃- Să noteze informaţiile observate în cadrul experimentului;
O₄- Să aplice cunoștințele dobândite în scopul rezolvării exercițiilor de pe fișa de evaluare;
O₅- Să definească metodele de separare a substanțelor, eventual cu ajutorul cadrului didactic.
STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, experimentul
Resurse materiale: ustensile de laborator, apă, sare, nisip, fisă de evaluare
Forme de organizare: activitate frontală,activitate pe grupe
BIBLIOGRAFIE
MEC - „Ghid metodologic de alpicare a programei şcolare de ştiinţe ale naturii la clasele a-III-a şi a-IV-a”, Bucureşti, 2001;

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr. Etapele lecției Activitatea Activitatea elevilor Metode și Forma de Evaluare
crt Ob.op propunătorului procedee organizare

1. Moment Asigur condițiile Elevii se pregătesc Conversația Frontală Observarea


organizatoric optime pentru o bună
pentru activitate: comportamentului
desfășurare a
activității: își așază pe bănci
 Aerisesc sala
manualul și cartea de
de clasă;
 Organizez științe ale naturii;
colectivul de
elevi;
 Pregătesc
materialul
didactic și
usten- silele
de laborator;
2. Reactualizare Fac o reactualizare a Elevii răspund Conversația Frontală și Aprecieri verbale
a cunoștințelor, întrebărilor adresate individuală
cunoştinţelor
adresându-le elevilor
întrebări referitoare la
conținutul prezentat în
cadrul orei anterioare.

3. Captarea În cadrul acestei etape Elevii sunt atenți la


atenţiei port o discuție intro- discuția pe care o
ductivă, referitoare la port.
conținutul ce urmează a fi
prezentat. Le voi
menționa copiilor și
faptul că vom efectua
împreună experimente
simple, care sigur vor fi
pe placul lor.
4. Anunţarea Astăzi, veţi descoperi Ascultă cu atenţie. Explicaţia Frontală
temei şi a Notează data şi titlul.
noi informaţii despre
obiectivelor
schimbările care
caracterizează
corpurile.
Am rugămintea ca toată
lumea să-și noteze titlul
lecției în caiet.
5. Prezentarea Voi defini conceptul Elevii își notează în Frontală Observarea
noului de amestec, după care
caiete ceea ce eu comportamentului
conținut ți scriu pe tablă
denumirea: notez pe tablă. Ei
dirijarea
Amestec două sau
învățării sunt atenți la
mai multe substnțe
luate împreună și explicațiile pe care le
între care au loc
fac, adresând
fenomene chimice.
Amestecuri de întrebări când ceva
substanțe în viașa de
anume este neclar.
zi cu zi:
- Băuturi
răcoritoare;
- Băuturi
alcoolice;
- Apa minerală;
- Medicamentele;
- Detergenți;
- Insecticide și
pesticide etc;
Dragi copii, acum vom
nota un subtitlu al
acestei lecții, și anume
Separarea
substanțelor

Mai departe vom


menționa 3 metode de
separare a
substanțelor din
amestecuri, precum:
decantarea, filtrarea și
cristalizarea.

Decantarea– operație
de separare a
amestecurilor solid –
lichid, atunci când
densitatea solidului este
mare decât densitatea
lichidului.
Aplicații: obținerea
apei potabile din
resurse naturale,
purificarea sării, etc.

Filtrarea–operație de
separare a
amestecului solid și
lichid cu ajutorul
unor mase poroase,
permeabile numai
pentru lichid, atunci
când densitatea
soliduui este mai
mică sau egală cu cea
a lichidului.
Aplicații: prepararea
cafelei și extragerea
uleiului din semințe.

Cristalizarea –
trecerea unei substnțe
solide în stare
cristalină.
Cristal – corp solid,
omogen, cu formă
geometrică bine
definită.
Dragilor, această
metodă nu se
folosește când
lichidul din amestec
este inflamabil, este
un lucru periculos!

Aplicații: obținerea
zahărului, obținerea
sării din apele marine.

Mai departe voi împărți Experimentul


Elevii se repartizează Pe grupe Observarea
colectivul de elevi în
în șase grupe egale, comportamentului
trei grupe. O grupă va
după care citesc
pune în practică metoda
sarcinile de lucru de
decantării, o altă grupă
pe fișa primită.
metoda filtrării, iar
ultima grupă metoda
cristalizării. Fiecare
grupă va primi o fișă de
lucru pe care sunt
menționate sarcinile de
lucru.

Experimentele încep
a fi realizate, iar eu Elevii realizează
țin sub observație
experimentele
toate grupele,
acordând mai multă propuse pe fișele de
atenție grupelor care
lucru.
pun în practică
metoda cristalizării,
deoarece elevii
utilizează surse de
foc.
6. Obţinerea După ce toate grupele După finalizarea Învățarea prin Individuală Aprecieri verbale
performanţei finalizează
experimentelor, descoperire și frontală
experimentele, strâng
ustensilele de liderii grupelor ies în
laborator.
fața clasei și prezintă
Facem împreună o
analiză a tuturor observațiile pe care
experimentelor, le-au făcut în timpul
cerându-le liderilor experimentului.
grupelor să vină în față
pentru a ne prezenta
observațiile făcute în
timpul experimentelor
și a explica și celorlalte
grupe informațiile pe
care le-au aflat cu
ajutrul experimentului
pe care l-a făcut
împreună cu grupa.
7. Evaluarea Rog liderii să se Elevii merg spre Explicația și Individuală Observarea
îndrepte spre banca
băncile lor, după care conversația comportamentului
lor, după care adresez
fiecărui elev câte o ascultă indicațiile pe și aprecieri
fișă de evaluare. Le
care le fac în verbale
explic sarcinile de
lucru, după care le legătură cu
menționez timpul
rezolvarea sarcinilor
efectiv de lucru.
de pe fișa de
evaluare.
După finalizarea fișelor
de lucru, le corectăm
împreună pentru a
verifica lucrările tuturor
în același timp.
FIȘĂ DE EVALUARE

 Comletați spațiile punctate, folosind termenii potriviți în tabelul de mai jos.

Decantarea Nisipul este un material cu densitate mai ........ decât


1. apa, nu se .......................... în apă şi rămâne pe
..............paharului după operaţia de decantare.

Filtrarea După filtrarea amestecului de mâl şi apă se observă


2. că hârtia de filtru reţine .......... iar în paharul al doilea
lichidul este mai .....................
Substanţa solidă filtrată are densitatea.............. de
cea a lichidului.

Cristalizarea La încălzirea capsulei se observă că pe fundul


acesteia rămân mici cristale de culoare..............,
acestea sunt cristale de .............................
3.

S-ar putea să vă placă și