Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DIDACTICĂ
PROIECT DE ACTIVITATE
DIDACTICĂ

Data: 3-12-2013
Nivelul: 4-6 ani
Tema anuală: ,, Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
Proiect: ,, Sărbătorile de iarnă”
Tema săptămânii: ,, Iarna şi Moş Nicolae”
Tema activităţii: ,, În aşteptarea lui Moş Nicolae”
Tipul activităţii: formare de priceperi şi deprinderi
Forma de realizare: activitate integrată ( DLC, DOS)
Mijloc de realizare: - lectura educatoarei ,, Legenda lui Moş Nicolae”
- şnuruire, aplicaţie
Obiective operaţionale:
O1- să precizeze titlul poveştii;
O2- să redea conţinutul poveştii pe baza întrebărilor şi a imaginilor prezentate;
O3- să folosească corect materialele şi tehnicile de lucru ( şnuruire, lipire);
O4- să execute lucrările corect respectând ordinea etapelor de lucru.
Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
2. Material didactic:
demonstrativ: o ghetuţă mare din pâslă, carte, imagini din ,,Legenda lui Moş
Nicolae”, ghetuţa model, ghetuţă,blăniţă, şnur, steluţe, lipici, pensulă.
distributiv: tăviţe, ghetuţe, blăniţe, şnur, steluţe, lipici, pensulă.
3. Forma de realizare: frontal
Durata: 30-35 min.
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Moment Se asigură condiţiile necesare pentru buna
organizatoric desfăşurare a activităţii (aerisirea sălii de
grupă, aranjarea mobilierului pentru
activitate, pregatirea materialelor necesare
desfăşurării activităţii), introducerea
organizată a copiilor în sala de grupă.

2. Captarea Se aude o bătaie la uşă. Educatoarea va conversaţia


atenţiei descoperi acolo o ghetuţă mare , îi va
întreba pe copii dacă recunosc acest obiect,
ce simbolizează şi va scoate din aceasta o
carte, nişte imagini şi o ghetuţă mai mică.
3. Anunţarea Astăzi am să vă citesc o poveste foarte explicaţia
temei şi a frumoasă, numită „Legenda lui Moş
Nicolae”şi vom realiza împreună o ghetuţă.
obiectivelor
Trebuie să ascultaţi cu mare atenţie această
poveste, să reţineţi titlul poveştii, să reţineţi
semnificaţia cuvintelor şi expresiilor noi.

4. Dirijarea Voi lectura povestea clar, accesibil şi explicaţia


învăţării expresiv pentru a putea trezi emoţii şi pentru
a asigura motivaţia învăţării. Expresivitatea
expunerii o voi realiza prin modelarea vocii,
schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul
expunerii, pauze logice, accentuări şi
scăderi ale intensităţii vocii, repetiţii,
mimică şi gestică. Voi explica copiilor
cuvintele necunoscute.
Imaginile vor fi aşezate pe tabla magnetică
în ordinea succesivă a momentelor.

5.Obţinerea Cu ajutorul întrebărilor, copiii vor expune conversaţia orală


performanţei conţinutul povestirii răspunzând la
întrebările mele legate de personaje şi
momentele importante ale poveştii. ,, Cine
era Nicolae şi cum era el? Cum le-a ajutat
Nicolae pe cele trei fete? De cine a fost
descoperit? Cum a ajuns povestea lui până
la noi?În ce zi a anului vine Moş Nicolae?
Cui aduce cadouri? Ce primesc copiii
neascultători? Se va insista pe mesajul
educativ al poveştii.

Pe tranziţia: „Ghetuţele”
1.,, Când vine Moşul Nicolae
Cel mai darnic dintre sfinţi
Cadouri pune în ghetuţe
Celor care au fost cuminţi.
Ref. Ghetuţele, toate ghetuţele
Nerăbdătoare strălucesc
Ghetuţele, toate ghetuţele
Aşteaptă daruri şi-mi zâmbesc.”
Copiii se deplasează la mesele pregătite
pentru DOS.

Intuirea materialului conversaţia orală


6.Asigurarea Se intuieşte materialul: părţile componente
retenţiei şi a ale ghetuţei ( ghetuţa şi blăniţa), materialele
necesare pentru şnuruire şi pentru
transferului de
decorare( şnur, steluţe aurii).
cunoştinţe Explicarea şi demonstrarea modului de explicaţia
lucru demonstraţia
Se explică şi demonstrează modul în care
se va şnurui ghetuţa, după aceea vom
întinde pasta de lipit pe toată suprafaţa
blăniţei şi o vom lipi pe spatele ghetuţei
pentru a acoperi şnurul, urmând ca, în final
să decorăm lipind steluţe aurii pe faţa
ghetuţei.
Încălzirea muşchilor mici ai mâinii
Se realizează încălzirea muşchilor mici ai
mâinii prin diverse exerciţii (mişcăm
degeţelele, cântăm la pian, frecăm mâinile,
batem din palme)
Executarea lucrărilor de către copii
Se urează spor la lucru. exerciţiul
În timp ce copiii lucrează îi supraveghez, îi
ajut şi îi îndrum acolo unde e nevoie.
7. Evaluarea După terminarea lucrărilor,le voi semna şi le
activităţii voi aşeza pentru expoziţie în faţa clasei.Voi
face analiza lucrărilor împreună cu copiii.
Le voi adresa copiilor întrebări legate de
activitatea desfăşurată: Cum s-a numit
povestea? Cine va veni pe 6 decembrie? Ce
poate Moşul Nicolae să pună în ghetuţe? Ce
fapte trebuie să facă copiii pentru a primi
cadouri (nuieluşe)?
Educatoarea face aprecieri asupra felului
cum au lucrat şi s-au comportat copiii în
timpul activităţii şi le oferă acestora
recompense (bomboane).
Copiii părăsesc sala de grupă pe melodia
,,Ghetuţele” de pe CD-ul ,, Clopoţelul
magic.”

S-ar putea să vă placă și