Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

În vederea susținerii inspecției curente de înscriere la


gradul didactic al II-lea
Știinte ale mediului

Școala Gimnazială Călmățuiu de Sus


Prof. înv. primar: Cristea Diana-Marina
Data: 25.03.2021
Clasa: a III-a
Scoala: Gimnazială Călmățuiu de Sus
Aria curriculara: Matematică și Știinte ale naturii
Disciplina: Științe ale naturii
Unitatea de invatare: ”Forțe și efecte”
Subiectul: ”Efectele diferitelor interacțiuni dintre corpuri. Mișcarea corpurilor.
Miscare si repaus”
Tipul lecției: transmitere si insusire de noi cunostinte
Scopul: îmbogățirea cunoștințelor cu privire la poziția corpurilor; formarea si
dezvoltarea capacității și abilităților de experimentare/investigare a realității
folosind instrumente si procedee specifice.
Obiective de referinţă:
1.1 să identifice relaţii între părţile componente ale unui sistem studiat;
2.1 să interpreteze succesiunea unor fenomene şi procese din natură;
2.3 să realizeze experimente simple pe baza unor ipoteze date;
Obiective operaţionale
O1 - să identifice starea de miscare si repaus a corpurilor;
O2 - să exemplifice situatii concrete ale pozitiilor corpurilor;
O3 - să desprindă, în urma unor experimente, poziția corpurilor față de un
reper;
O4 - să identifice obiectele aflate in stare de mișcare/repaus şi reperele din
mediul înconjurător;
O5 - să realizeze experimente simple.
Strategia didactică:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, expunerea, demonstratia,
experimentul, exercitiul, observația.
Mijloace de învățământ: material powerpoint, videoproiector, caiete, fișe de
experiment.
Forme de organizare: frontal, individual, colectiv
Resurse umane: 20 elevi
Resurse temporale: 40 minute
Bibliografie:
Programa şcolară la disciplina Ştiinte ale naturii, clasa a III-a, Bucureşti, 2005;
Știintele naturii – Mica enciclopedie pentru elevi - ed. CD Press 2007;
Gurzău, S. Iancu L. - Ştiinţe, manual pentru clasa a III- a, ed. Europolis, Bucureşti,
1996;
Piţilă, T., Mihăilescu, C. - Stiinte ale naturii - manual pentru clasa a III-a - ed.
Aramis, Bucuresti , 2006;
Stroe. F., Fătu S. - Didactica disciplinei Stiinţe ale naturii, ed. Corint, Bucureşti,
2008
Etapele lecţiei Ob. Conținut instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare
Op.
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare

1. Moment Se creează climatul propice pentru desfăşurarea activităţii: Conversația Frontal


organizatoric
 aerisirea sălii de clasă;
 pregătirea materialului didactic necesar;
asigurarea disciplinei;

2. Captarea Citesc elevilor un fragment din textul ”Iepurele şi Ogarul”: Expunerea Material Frontal
atenţiei
„Ogarul nu mai zăbovi la han, ci porni să-şi caute powerpoint
încalţările. Se cunoşteau bine urmele din noroi şi incepu Ogarul
a fugi şi a fugi pe urmele Iepurelui. Ogarul gâfâia şi se subţia,
Iepurele tot mai sprinten se făcea. Trecu toamna, trecu iarna,
veni primavara, apoi veni si vara si fuga lor nu mai contenea.”

Adresez copiilor întrebări pe baza textului: Conversaţia Individual Chestionare


euristică orală
- De ce se subţia Ogarul?
- Ce fac unii oameni pentru a se subţia precum Ogarul?
- Când cei care fac miscare obosesc, ce fac?
- Mai spunem că se află în repaus.

3. Anunţarea Se anunță subiectul lectiei și obiectivele, pe înțelesul elevilor: Explicația Frontal


temei si a
obiectivelor - Despre mişcare şi repaus vom afla azi, insă aceste două
noţiuni le vom aborda din punct de vedere ştiinţific. Veţi
înțelege azi ce este de fapt mişcarea şi ce reprezinta
repausul. Vă veţi îmbogăţi vocabularul cu alte cuvinte
noi si interesante, veţi urmări şi veţi face experimente
simple.

Totodată lecţia de azi este prima din şirul unor lecţii


dedicate fenomenelor de transformare a corpurilor şi a
materialelor.

Notez titlul lecției pe tablă, iar elevii își notează in caiete.

4. Dirijarea Elevii urmăresc un material powerpoint despre ”Mișcarea Observația Material Frontal Observarea
învăţării corpurilor. Mișcare și repaus” powerpoint sistematică

După vizionarea acestui video vom nota câteva idei


O1 importante în caiete.
Caiete
Explicaţia Individual
Orice corp ocupă un anumit spaţiu în mediul înconjurător şi
totodată corpurile au o anumita poziţie in spatiul inconjurător.

Pozitia unui corp se stabilește ținand seama de alte corpuri


considerate fixe, numite repere.

Concluzia:

Când un corp îsi modifica pozitia fata de reperul ales,


spunem că el este în stare de mişcare faţă de acel reper.

Când un corp nu-și modifică poziția fată de reper, spunem că


el este în stare de repaus.
Jocul didactic
de mişcare Elevi
Colectiv
Joc: Statuile
Elevii sunt chemați să formeze un cerc și li se cere sa meargă
cu pas normal, ca la ora de educatie fizică. La cuvântul mişcare
toţi pornesc, iar la cuvântul repaus toţi ramân încremeniţi.
O2 Arecierea
Intrebări în timpul jocului: verbală a
Conversația
- În ce stare vă aflaţi acum? raspunsurilor
euristică
- Ce repere v-aţi ales? Individual elevilor
- Dar faţă de Soare, sunteţi tot în repaus?

Concluzia:

Un corp poate fi considerat în acelaşi timp ca fiind și în stare Explicaţia


de mişcare şi de repaus, depinde la ce reper facem raportarea.

Din această cauză, oamenii de ştiinţă consideră că starile de


mişcare şi de repaus sunt relative şi trebuie stabilite numai în
funcţie de anumite repere.

5. Obținerea O3 Elevilor li se da ca sarcină de lucru să facă propriul Experimentul Fişe de Individual Aprecieri
performanței experiment. Indicaţiile şi concluziile se regăsesc pe o fişă de expriment verbale
O5 experiment. (Anexa2)

Fişa o vor completa individual.

6. Evaluare O4 Se realizează cu ajutorul unei prezentări powerpoint. Observația Material Frontal Răspunsurile
Problemati- powerpoint elevilor
Elevilor li se prezintă mai multe imagini şi trebuie să zarea
stabilească starea de mişcare sau de repaus a corpurilor si
7. Tema Frontal
reperele.
pentru acasă. Explicația
Se fac aprecieri asupra modului de participare al elevilor pe
Aprecieri parcursul lecţiei.

Se notează tema pentru acasa.

Anexa 1
MIȘCARE ȘI REPAUS
(Schema lecției)

Corpurile au o anumită poziție în spațiul înconjurător.


Poziția unui corp se stabilește ținând seama de alte corpuri considerate fixe, numite repere.
Când un corp își modifică poziția față de reperul ales, spunem ca el este în stare de miscare față de acel reper.
Când un corp nu-și modifică poziția față de reper, spunem că el este în stare de repaus.

Anexa 2
FIŞĂ DE EXPERIMENT: MIŞCARE ŞI REPAUS

1. Avei nevoie de:


- O carte pe care să o foloseşti ca o suprafaţă înclinată;
- O cariocă sau un creion;
- O radieră.
2. Cum vei proceda? Aşează pe rând, pe suprafaţa înclinată, obiectele de mai sus! Observă ce se întâmplă!
3. Notează în fişă concluziile!

CORPUL Cum îşi modifică starea după aşezarea pe Reperul ales Concluzii
cartea înclinată?

CARIOCA

CREIONUL

RADIERA

Numele meu este....................................................................

S-ar putea să vă placă și