Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DIDACTIC

(Comunicare în limba română/ Limba şi literatura română)

Propunător/ propunătoare: Leuștean Tatiana, Blăjuță Mihaela, Mitocaru Diana, Mungiu Crina,
Cozma Adelina
Data: 04.01.2021
Şcoala: Școala Nr. 22 „Bogdan Petriceicu Hașdeu”
Clasa: a IV-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învăţare:
Subiectul: Textul dramatic; text suport: Cum a luat Gogopleașcă nota 10, de Jules Cohn Botea
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Scopul: Familiarizarea elevilor cu elementele de conținut și formă ale textului dramatic

Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:


O1: Să citească corect, conștient și expresiv textul dramatic Cum a luat Gogopleșcă nota 10 de Jules Cohn Botea;
O2: Să enumere elementele specifice genului dramatic, identificate în textul-suport;
O3: Să identifice, prin subliniere, cuvintele şi expresiile necunoscute din textul-suport prin subliniere (minitehnicus, leduri pâlpâietoare, pierdem
timpul de pomană, selector etc.);

O4: Să alcătuiască enunţuri logice cu ajutorul cuvintelor noi explicate;

O5: Să formuleze întrebări și răspunsuri vizând conținutul textului audiat;

O6: Să enumere personajele din textul audiat, precizând câte două carcteristici ale acestora.
Metode, procedee, tehnici: lectura explicativă, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observația, tehnica Bliț, demonstrația, citirea pe roluri, explozia
stelară, învățarea prin descoperire.
Mijloace de învăţământ: manual CLR, caietul de lucru, instrumente de scris,roboțel, marker, tabla, fișe de lucru.
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.
Resurse:
temporale: 45 minute spațiale: sala de clasă umane: 27 elevi

Bibliografie:

 Programa şcolară, clasa a IV-a, M.E.C.S, Bucureşti, 2013;

 Breben Silvia, Fulga Mihaela, Elena Gongea, Ruiu Georgeta, „Metode interactive de grup- 600 metode și 200 aplicații practice pentru
învățământul primar”, Editura Arves, 2002.

 Hobjilă, A., Didactica limbii și literaturii române pentru ciclul primar, în Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar, Învățământ la
distanță, anul III, semestrul I, Editura Universității „Alwxandru Ioan Cuza”, Iași, 2018, pp. …-….
Desfăşurarea lecţiei:

Nr. Etapele/ Obiective Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. secvenţele operaţio- Metode, Mijloace de Forme de
lecţiei + nale procedee, învăţământ organizare a
intervalul de tehnici activităţii
timp alocat
1. Moment Se creează condiţiile optime pentru
organizatoric desfăşurarea lecţiei: pregătirea
(1 minut) materialului didactic necesar, stabilirea
liniştii, îndrumarea elevilor în
activitatea de pregătire pentru lecţie.

2. Reactualizarea - Copii, ce am studiat noi ultima oră la


cunoștințelor O2 Comunicare în limba Limba şi Conversația Caietele de Activitate Evaluez
(3 min.) lucru frontală capacitatea
literatura română?
elevilor de a
- Dar ce este un text narativ, dragii identifica
mei? Care sunt elementele care îl Exercițiul
elementele
alcătuiesc? specifice
- Ce temă ați avut pentru astăzi? textului narativ.
Se verifică tema atât cantitativ, cât și
calitativ. Trebuie să reiasă de aici care
a fost tema şi cum anume o verificaţi
Captarea calitativ, prin ce întrebări etc.
3. atenției Roboțel (Anexa Activitate
(2 min.) Conversația 1) frontală
- Dragii mei copii, astăzi v-am adus un Invitație la
roboțel. (Anexa 1) Haideți să ne uităm teatru
un pic la el, să vedem din ce este
compus, cum merge și să ne imaginăm
cum vorbește. Dar am găsit ceva în
buzunar. Este o invitație la teatru.
Cum a luat Gogopleșcă nota 10, de
Jules Cohn Botea
Spectacolul va avea loc, sâmbătă la
ora 16, 09.01.2021.

4. Comunicarea
- Copii, astăzi la ora de comunicare
titlului lecției
și a vom discuta despre textul Cum a luat
principalelor Gogopleșcă nota 10, de Jules Cohn
coordonate ale Botea.
acesteia
(1 min) Le sugerez copiilor să aibă în față
fișa cu textul dramatic. (Anexa 2)
Notez data, titlul și autorul poeziei
textului la tablă. Prezint pe înțelesul
copiilor obiectivele urmărite: ……….
de completat.
Fișă cu textul Activitate
5. Dirijarea Lectura
a) Realizez citirea model a textului Caietul de lucru frontală
învățării explicativă
Voi citi expresiv textul Cum a luat Tablă
(28 min) Gogopleșcă nota 10, de Jules Cohn Marker
Botea. Instrumente de
scris
- Acum voi citi eu textul, iar voi
trebuie să ascultați cu urechile Demonstraţia
ciulite. Vă rog să fiţi atenţi la
numărul de personaje și la Activitate
cuvintele necunoscute din text. frontală

Îi voi întreba pe elevi ce au simțit,


Tehnica Bliț
dacă și-au adus aminte de o întâmplare
din viața lor, în timp ce au audiat
Conversația
textul.
Expunerea
În continuare îi voi întrba pe elevi
care este titlul și autorul textului. Fișă cu textul Activitate
frontală
Evaluez
b) Se citește textul de către copii în capacitatea
Citirea în gând
gând și se subliniază cuvintele copiilor de a
Exerciţiul
necunoscute identifica
O3 - Acum vă rog să citiți în gând textul și cuvintele
să subliniați cu creionul cuvintele necunoscute din
necunoscute. text.
Conversația
Explicația
c) Citirea pe roluri a textului de către Tablă
Citirea pe roluri Marker Activitate
copii și explicarea cuvintelor Evaluez
Exerciţiul Instrumente de individuală
necunoscute, urmate de notarea în capacitatea
caiet. scris copiilor de a
explica
cuvintele
Cuvintele necunoscute vor fi
explicate de elevi, iar dacă este nevoie necunoscute
se va folosi dicţionarul dacă nu se
descurcă, vor primi ajutor. Cuvintele se
scriu la tablă, iar elevii scriu în caiete:
minitehnicus = roboțel; Explicația
leduri pâlpâietoare = becuri, Demonstraţia
luminițe care strălucesc;
pierdem timpul de pomană = a irosi
Fișă cu textul Evaluez
timpul; Activitate
capacitatea
selector = un dispozitiv care frontală
elevilor de a
selecteză materiale; separator.
Instrumente de formula
O4 Elevii vor alcătui enunțuri logice cu Exerciţiul
scris enunțuri cu
ajutorul cuvintelor și expresiilor noi.
noile cuvinte.

d) Descoperirea de către copii a


elementelor specifice textului dramatic Evaluez capaci-
-După ce am analizat textul, ce Activitate tatea elevilor de
Învățarea prin
obsevați la modul de scriere al descoperire frontală a enumera
acestuia? Conversația elementele
-Cum sunt denumite personajele? Explicația specifice unui
O2 -De ce apar două puncte după numele text dramatic
acestora?
-Ce este specificat între paranteze? Evaluez capaci-
-Pe cine ajută aceste indicații? tatea elevilor de
- Ce v-a plăcut cel mai mult din text? a răspunde
O5 - Cine participă la întâmplare? Conversația corect la
- Dacă ați fi un personaj, cine ați vrea Exercițiul întrebările pe
să fiți? baza textului
studiat.
Ar fi bine ca unele dintre elementele
specifice textului dramatic să apară,
într-o schemă, şi pe tablă/caiete
(schema poate fi chiar sub forma unui
robot; pe un braţ treceţi cuvântul
personaje; pe altul treceţi replici; pe
piept puteţi scrie indicaţii, pe un picior:
decor etc.).

Pentru fixarea noului conținut ne


6. Fixarea Steluțe cu
cunoștințelor vom împărți în șase echipe și fiecare întrebări
(2 min) nu echipă va primi un cartonaș cu o Fișă cu textul
reuşiţi în 2 întrebare (Cine? Ce? Unde? Cum? De Instrumente de
minute să ce?). (Anexa 3) scris Activitate pe
realizaţi -Cine sunt personajele? grupe
Tablă
Explozia -De ce Gogopleașcă nu știa
stelară. Marker Evaluez
răspunsurile?
capacitatea
-Cum a luat Gogopleașcă nota 10? elevilor de a
formula și de a
Fiecare echipă va trebui să răspunde la
formuleze cât mai multe întrebări care Explozia stelară întrebări vizând
să înceapă cu întrebarea primită. Conversația conţinutul şi
Răspunsurile le vor da celelate Explicația Activitate forma textului.
Demonstrația
echipe. frontală
O5
7.
Îi voi ruga pe copii să enumere
personajele din textul audiat, precizând Fișă cu textul Activitate Evaluez
câte două carcteristici ale acestora. Instrumente de frontală capacitatea
elevilor de a
Obținerea După aceasta, elevii vor trebui să scris
enumera
performanței alcătuiască un text de 5-10 rânduri în Caietul Activitate personajele din
(5 min.) O6 care să caracterizeze personajul individuală text
preferat din textul studiat și să caracterizând
argumenteze alegerea făcută. Activitate unul dintre
Numesc doi-trei copii să citească ceea frontală personaje.
Conversaţia
ce au scris. se discută opţiunile copiilor
Conversația
8. Observația
Exercițiul
+ eventuale comparaţii cu viaţa de
şcolar sau cu alte personaje literare
- Copii, tema voastră va fi să Conversația
Asigurarea mergeți împreună cu părinții la o
retenției și a
piesă de teatru și apoi să realizați Explicația
transferului
(2 min.) un desen cu scena preferată din
piesă.
Se fac aprecieri verbale colective
și individuale, cu privire la activitatea Activitate
elevilor, precum şi asupra frontală
comportamentului lor pe parcursul
orei.
ANEXE

 OGLINDA TABLEI

04. 01. 2021


Cum a luat Gogopleașcă nota 10
de Jules Cohn Botea

minitehnicus = roboțel;
leduri pâlpâietoare = becuri, luminițe care strălucesc;
pierdem timpul de pomană = a irosi timpul;
selector = un dispozitiv care selecteză materiale; separator.

+ schemă cu elementele unui text dramatic

Anexa 1
Anexa 2
,,Personaje: GOGOPLEAŞCĂ, RADU, ROBOTUL

Gogopleaşcă la o masă încărcată de cărţi, cu obrajii în palmă şi cu privirea în gol. Intră Radu cu o geantă mare pe care opune cu mare grijă jos.

RADU: Noroc, Gogopleaşcă!

GOGOPLEAŞCĂ: (Parcă se trezeşte) Noroc, Răducule.

RADU: Ce mai faci?

GOGO: Ce să fac? Învăţ, că mâine mă ascultă la toate.

RADU: Aşa îţi trebuie dacă nu ai mai venit pe la şcoală!

GOGO: De veni, am venit eu, dar nu ne-am potrivit. Voi veneaţi dimineaţa, eu – după masă.

RADU: Păi, ce căutai după masă, că dimineaţă învăţăm noi.

GOGO: Eh, întârziam şi eu un pic.

RADU: Aha! Ai învăţat? Ştii ceva?

GOGO: Ştiu? Auzi, dacă ştiu! Visez toate materiile. Ai să vezi mâine, te va surprinde…mirarea.

RADU: Atunci hai să facem o încercare. Să te asculte Roboţel, pe care l-am făcut la minitehnicus.

GOGO: Pe mine? Pe mine să mă asculte un robot? Ce ştie el?

RADU: Ştie, ştie foarte multe, că l-am programat. Ba mai dă şi note!

GOGO: Adu-l. Adu-l şi am să te fac de râs şi pe tine şi pe el.


RADU (scoate cu grijă din geantă pe Roboţel pe care îl pune pe masă cu faţa la public. Îi dă drumul şi se aprind beculeţe, leduri pâlpâitoare etc. Când
vorbeşte cu o vorbire sacadată se aprind mai ales becurile din dreptul ochilor şi a gurii.) Stai să vezi.

ROBOT: Sunt conectat pe toate circuitele. Aştept comanda.

GOGO: Vreau să-l asculţi pe prietenul meu Gogopleaşcă la toate materiile.

ROBOT: Am înţeles. Cum învaţă?

RADU: Cam aşa şi aşa.

ROBOT: Am înţeles. Nu îţi este prieten, ci numai coleg.

RADU: Lasă filosofia şi pune-i o întrebare.

ROBOT: Am înţeles să-i pun o întrebare. Din ce materie, de ce nivel?

GOGO: Din geografie. Întrebare de nota 10!

ROBOT: Am înţeles, din geografie. Întrebare: care este cel mai înalt vârf de munte din România?

GOGO: Uşor! Gata, am luat nota 10. Cel mai înalt vârf de munte din România este Omul cu înălţimea de 1601 metri.

ROBOT: Incorect. 1601 este moartea lui Mihai Viteazul. Defect, probabil, circuite neizolate. Nota 2.

GOGO: Am încurcat-o.

RADU: Ai încurcat-o pentru că nu înveţi planificat.

GOGO: Să mă întrebe la gramatică.

ROBOT: Am înţeles, la gramatică. Întrebare: subiectul şi predicatul din propoziţia ,,Eu mă spăl pe dinţi.”

GOGO: Uşor. Predicatul ,,spăl”. Nu are subiect.


ROBOT: Incorect. Are subiect. La ce întrebare răspunde subiectul?

GOGO: Cine, ce?

ROBOT: Corect. Cine se spală pe dinţi?

GOGO: Ce ştiu eu? Alţii. Ceea ce este sigur, eu nu fac aşa ceva.

ROBOT: Incorect. Defect probabil circuite lipsă. Nota 2.

GOGO: Radule, ce face ăsta? Îşi bate joc de mine?

ROBOT: Incorect. Nu arunca vina pe alţii, tu îţi baţi joc de tine.

GOGO: Să încercăm la istorie.

ROBOT: Am înţeles. Menţionez: acţiune nelogică. Pierdem timpul de pomană. Întrebare: Cum au intrat Romanii în Dacia?

GOGO: Romanii au intrat în Dacia trecând Dunărea peste un pod pe care l-a construit marele arhitect Apolodor, ale cărui picioare se mai văd şi astăzi.

ROBOT: Incorect. Nu se mai văd picioarele lui Apolodor. Defect probabil: circuite amestecate.

RADU: Ce faci Gogopleaşcă, la nimic nu răspunzi? De ce nu vorbeşti?

ROBOT: Enunţare incorectă. El vorbeşte, dar nu spune nimic.

RADU: Ai început să mă critici şi pe mine? Părintele tău?

ROBOT: Incorect. Tu nu eşti părintele meu. Mama mea este şurubelniţa, iar tata este ciocanul de lipit.

GOGO: Să încercăm la zoologie, dar mai uşor.

ROBOT: Am înţeles. La zoologia, nivel mediu. Întrebare: Exemple de masculi şi femele la animale.
GOGO: Uşor, uşor, măcar să mă întrebe şi mâine la fel. Fii atent, robotule, că acum ai să-mi dai 10 ca lui Nadia. Pisicu şi pisica. Crocodilu şi
crocodila. Lupul şi lupa. Ţapul şi halba. Cocoşul şi cocoaşa. Mai ştiu şi altele dacă vrei.

RADU (din robot începe să iasă fum) Opreşte, opreşte că a început să scoată fum.

ROBOT (vorbeşte mai răguşit) Incorect. Defect grav: posibil defectarea selectorului. Nota 2.

RADU: De ce crezi că la selector?

ROBOT: Nu selectează prostiile.

GOGO: Să mă întrebe la geometrie. Dar mai uşor.

ROBOT: Am înţeles. La geometrie. Nivel minim. Întrebare: ce este Pentagonul?

GOGO: Pentagonul este un pătrat în cinci colţuri.

ROBOT: Incorect. Nota 2. Capul lui este un pătrat în cinci colţuri. Nota 2.

RADU: Gogopleaşca, eşti în pom, spre vârf, pe-o creangă subţire, subţireee. Ai luat cinci de 2.

GOGO: Da? Ura! Ura! Vai ce bine-mi pare, vai ce bine-mi pare! 2 şi cu 2 şi cu 2 şi cu 2 şi cu 2 fac exact 10. E primul meu 10. E primul meu zece din
viaţa mea.

ROBOT (vorbeşte din ce în ce mai rar, mai răguşit, mai sacadat) Bravo, Gogopleaşcă, eşti mare Gogopleaşcă. Dacă ai s-o ţii tot aşa ai să fii primul…
primul… primul repetent din şcoalăăăăăă. (iese fum şi becurile se sting). CORTINA”

(Jules Cohn Botea, Cum a luat Gogopleaşcă nota 10)


Anexa 3

S-ar putea să vă placă și