Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: pregatitoare
Învăţător:
Şcoala:
Unitatea : Salutare primăvară
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Comunicare in limba romana
Subiectul: Sunetul şi litera „B,b”
COMPETENTE SPECIFICE

- familiarizarea elevilor cu litera”B” de tipar;


- consolidarea literelor învăţate;
- formarea deprinderii de a citi cuvinte, propoziţii;
- formarea deprinderii de scriere corectă, din punct de vedere grafic şi ortografic, izolat şi în cuvinte, a literei „B”

COMPETENTE DERIVATE
-să pronunţe corect sunetele;
-să recunoască literele alfabetului limbii române studiate;
-să citească în ritm propriu cuvinte şi propoziţii;
-să scrie corect din punct de vedere grafic şi ortografic, prin procedee diferite: copiere, transcriere, dictare- cuvinte ce cuprind litera „B”;
-să ordoneze cuvinte după înţeles, pentru a obţine şi a scrie propoziţii;
-să scrie cuvinte, având în faţă imagini.
Strategia didactică:
Metode şi procedee:
- explozia stelară
- metoda fonetică, analitico-sintitică;
- explicaţia, conversaţia, exerciţiul, problematizarea,;
Mijloace de învăţământ:
- flip-chart,fisa cu litera B,fisa de lucru, caiete speciale,jetoane,cartonase cu litere,calculator,CD
Organizarea activităţilor elevilor: frontală, individuală, pe grupe
SECVENŢE ALE SCENARIULUI DIDACTIC

ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA MIJLOACE FORME DE EVALUARE


LECŢIEI ÎNVĂŢĂTORULUI ELEVILOR SI ORGANIZARE
METODE
I.Organizarea clasei Pregătirea materialului Elevii pregătesc Fise de lucru Frontal
pentru participarea didactic, împărţirea fişelor. materialele necesare.
activă la lecţie
II.Verificarea Se prezinta elevilor Explozia Frontal si Observarea
cunostintelor ,,mesajul primaverii,, , Elevii raspund la intrebari. stelara individual sistematica
Se pun elevilor intrebari
despre,,primavara,,
Cine este primavara? Vor exemplifica cuvinte ce
Cum stim ca vine contin sunetele invatate
primavara? anterior,vor alcatui
Ce stim despre primavara? propozitii cu acele cuvinte
Unde vine primavara? .
Cand vine primavara?
Cine vesteste venirea
primaverii?
Ce stiti despre barza? Dar
despre buburuze?

III.Captarea atentiei Le prezint elevilor Vor asculta cu atentie Calculator,CD individual Apreciere
poezioare despre prezentarile invatatoarei. verbala si
buburuze, ghicitori despre Vor povesti ce au vazut. observare
barză etc. Litera „B” seamana cu o sistematica
Le adresez intrebari legate pereche de ochelari
de cele prezentate. intoarsa.
Cu ce sunet incepe Vor exemplifica cuvinte ce
cuvantul barza, buburuza, contin litera „B” la
broscuta? inceput,la mijloc si la
Dati exemple de alte sfarsit.
cuvinte auzite in povestire
ce contin litera „B”
IV. Anuntarea temei Astazi vom invata litera Asculta cu atentie frontal
„B” si „b”
V.Dirijarea invatarii Le prezint pe flip chart Vor iesi la tabla pentru a Flip chart Frontal Observare
piese de puzzle cu silabe pe aranja piesele de puzzle Jetoane Individual sistematica
care trebuie sa le gasind cuvintele ascunse Caiete auxiliar
potriveasca pentru a forma Completeaza tabelul si
cuvinte. citesc cuvintele nou
Completati tabelul cu litera formate
„B „ cuvintele incomplete Vor iesi la tabla pentru a
CUI_ trasa corespondente intre
RO_ silabe formand astfel
GLO_ cuvinte ce contin litera
Faceti corespondente intre „B”,apoi le vor citi.
silabe pentru a forma
cuvinte Pe tabla vor realiza
Ii chem la tabla pentru a reprezentarea grafica a
realiza corespondente cuvintelor dupa ce le vor
Le prezint jetoane in forma citi.
de faguri pe care sunt scrise Vor scrie la tablă
cuvinte ce trebuie aranjate propoziția:
pentru a forma o propozitie Vor scrie propozitia in
corecta si coerenta. caiete.

VI.Evaluarea Ii intreb ce litera am invatat Astazi am invatat litera Joc didactic Pe grupe Apreciere
astazi. „B”. Jetoane verbala
Ii anunt ca vom face un Litera „B” se poate afla la Flip chart
concurs pentru a verifica inceput,la mijloc dar si la
daca au inteles lectia de azi. sfrsitul unui cuvant.
Ii aranjez in doua randuri Vor asculta indicatiile
Fiecare echipa va primi un primite.
nume ales de copii Isi vor alege numele
Le explic regulile jocului:ce echipei .
trebuie si ce nu trebuie sa Vor respecta cerintele
faca jocului.
Dupa ce va da un exemplu Vor da exemple de cuvinte
:cuvinte cu litera”B” vor ce contin litera „B”
trece la coada sirului si Vor alinta cuvintele
pentru fiecare raspuns propuse.
corect vor primi o floricica. Vor spune cuvintele
Echipa care a primit cele propuse la numarul plural.
mai multe jetoane va fi
desemnata castigatoare.
In limita timpului voi
propune jocurile didactice:
,,Alintă cuvintele!,,(brad,
balon,toba, glob, butoi,
banana, bunica,broască)
Eu spun una,tu spui multe!

VII.Încheierea Voi face aprecieri privind stimulente Apreciere


activităţii desfasurarea lectiei si voi verbala
recompensa elevii activi cu .
floricele .

S-ar putea să vă placă și