Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Unitatea de învățământ:
Data: 17 05.2021
Clasa: Clasa pregătitoare A
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina de studiu: Comunicare în limba română
Unitatea de învățare: Ocrotesc natura!
Subiectul lecției: Litera B mare și b mic de tipar
Tipul: Consolidare a cunoștințelor/ competențelor
Forma de realizare: abordare integrată
Durata: 35 minute (25 minute activitatea propriu-zisă și 10 minute activități reacreative)
Scopul: Dezvoltarea și consolidarea competențelor de comunicare corectă în diferite contexte cu accent pe pronunțarea sunetului „b” și pe
recunoașterea literei „B” și „b”;
Consolidarea competențelor despre celelalte sunete/litere cunoscute, despre propoziții, cuvinte, silabe.
Cultivarea unei atitudini pozitive despre învățare.
Discipline integrate:
Matematică și explorarea mediului;
Arte vizuale și abilități practice.
Competențe specifice:
Comunicare în limba română
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din
propoziţii rostite clar şi rar;
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple;
2.4. Exprimarea propriilor idei în context cunoscute, manifestând interes pentru comunicare.
Matematică și explorarea mediului
1.1. Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0-31
Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj visual simplu, exprimat prin desen/ pictură/ modelaj/
colaj/ film/ desen animat, care reflectă un context familiar

Obiective operaționale:
O1 – să identifice poziția sunetului b în cuvintele date;
O2 – să despartă corect cuvintele în silabe;
O3 – să coloreze căsuțele ce conțin silabele învățate
O4 – să scrie cuvinte noi respectând codul simbolurilor;
O5 – să realizeze corespondența dintre literele învățate și imagini.
Strategii didactice:
 Metode/procedee: conversația euristică, explicația, exercițiul, jocul didactic, demonstrația;
 Mijloace de învățământ: scrisoare, binoclu, cutie, jetoane, piese puzzle, indicii, planșă, balon, laptop, videoproiector, prezentare
PowerPoint, creioane colorate.
 Forme de organizare a colectivului de elevi: frontal, individual.

Desfășurarea activității
Conținutul informațional al lecției Strategii didactice Obiective Evaluare
operaționale
Etapele Activitatea invatatorului Activitatea Metode și Materiale Forme de
activității și copiilor procedee didactice organizare
dozarea
Moment Se vor asigura condiţiile optime Copiii se vor Explicația Frontal Observarea
organizatoric pentru buna desfăşurare a lecţiei: așeza în bănci, Conversația sistematică
aerisirea sălii de clasă, pregătirea pe locurile lor.
1 min materialului didactic şi stabilirea
liniştii.
Captarea atenției Le prezint elevilor un binoclu care Copiii vor Conversația Binoclu Frontal Evaluare orală
ne va ajuta în călătoria noastră. În face liniște și Scrisoare
5 min timp ce mă uit pe binoclu, văd o vor fi atenți
scrisoare primită de la Bobiță și
Buburuza pe care le-o citesc
elevilor. (Anexa 1).
Anunțarea temei Prezint elevilor titlul lecției și Respectă Explicaţia Imagini Frontal O1: să identifice Observarea
și a obiectivelor obiectivele operaționale pe înțelesul cerințele Conversația Video poziția sunetului sistematică
operaționale lor. La ora de Comunicare în limba încercând să Proiector “b” în diverse
1 min română vom preciza poziția răspundă cuvinte
sunetului „b” în diverse cuvinte, corect atunci O2: să despartă
vom realiza corespondența dintre când sunt corect cuvintele
imagini și literele inițiale mici și întrebați în silabe
mari, vom despărți cuvintele în
silabe și vom deveni detectivi și vom
vâna silabe formate cu ajutorul
literei B și a vocalelor.
Dirijarea Copii, care a fost ultima literă Răspund Conversația Frontal O3: să coloreze Observarea
activitãții 20 min învățată? ridicând mâna, euristică Individual căsuțele ce sistematică
Cine îmi spune un cuvânt care în propoziții conțin silabele
începe cu sunetul B? sau atunci învățate
Mai țineți minte poezia despre litera când sunt
B? menționați.
O literă dolofană Fiecare va Evaluare orală
La mâncat, e campioană... încerca să
Umflățică, rotunjoară, rezolve corect
O găsești și în BomBoană. sarcinile O4: Să scrie
A doua în alfabet atribuite cuvinte noi
Apare și în Berbec. respectând respectând codul
regulile și simbolurilor
După îndeplinirea fiecărei sarcini, ordinea
vom afla câte un indiciu pentru a jocului.
putea găsi toate bucățile din balonul Lucrează Observarea
prietenilor noștri. corect și curat Explicația Prezentare Frontal sistematică
cu creioanele PowerPoint
Sarcina 1 colorate.
Identifică poziția sunetului B în
cuvintele date.
(Indiciu – Prima piesă o vei găsi,
Spre fereastră de vei privi) Demonstrația Jetoane Cutie
Individual
Sarcina 2 (Anexa 2) – Cutiuța
fermecată
Cutiuța a pornit, Jocul didactic Prezentare
Iute, iute s-a oprit! STOP PowerPoint Evaluare orală

Într-o cutie sunt numeroase jetoane


cu imagini. Elevii identifică
imaginea, desparte cuvântul în silabe Frontal
și, în funcție de numărul de silabe,
așează jetonul în coloana corectă. Exercițiul Careu
(Indiciu – Harta României ascunde / Creioane
A doua piesă, du-te iute) colorate

Sarcina 3 (Anexa 3) – Detectivul


de silabe
Din careul dat, trebuie să colorăm
doar silabele BA, BE, BI, BO, BU,
BĂ pentru a ne putea creea drumul
către Al treilea indiciu. Jocul didactic Frontal
(Indiciu – Sus, la floare, se găsește / Laptop
Piesa a treia, dau de veste) Video
Sarcina 4 (Anexa 4) – Jocul proiector
silabelor
Elevii trebuie să scrie silabe după
codul simbolurilor pentru a
descoperi cuvinte noi.
(Indiciu – Sub laptop de vei căuta, /
Balonul îl vei completa)

BRAVO, dragii mei! Am reușit să-i


ajutăm pe Bobiță și pe Buburuza
Obținerea Elevii lucrează individual, primesc Respectă Explicația Imagini Individual O5: să realizeze Observarea
performanței câte 2 imagini și realizează cerințele Puzzle corespondența sistematică
corespondența dintre imaginile date realizând dintre literele Evaluare
5 min și literele inițiale ale acestora.(litera corespondența învățate și
mica și litera mare). (Anexa 5) imagini
Activitate Joc: „Trenu-i gata de mișcare”. Într- Realizează Explicația Cutie Jetoane Individual
recreativă o cutie se găsesc jetoane pe care sunt mișcările Jocul didactic cu litere
scrise litere. Elevii iau o literă din sugerate,
10 min cutie apoi vor cânta „Trenu-i gata de respectă
mișcare” și vor realiza mișcări regulile
sugerate de textul cântecului. jocului.
.Încheierea Fac aprecieri generale și individuale Vor fi Conversaţia Frontal Aprecieri orale
activității asupra modului în care au răspuns, recompensați Explicația
1 min s-au comportat elevii. Vor fi și fericiți
evidenţiaţi elevii activi. datorită
Recompensez elevii. aprecierilor

S-ar putea să vă placă și