Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Data:03.05.2022
Unitatea de învățământ: Liceul Teoretic,,Nicolae Titulescu’’
Clasa: pregătitoare B
Învățătoare: Șerban-Tănase Aurora
Profesor coordonator: Davidoiu Monica
Profesor metodist: Șerban Anca
Practicanta: Cirjaliu Maria

Aria curriculară: Limbă și comunicare


Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de invatare :Sa invatam de la micile vietuitoare!

Subiectul: Literele B și b
Tipul lecției: Consolidare de priceperi si deprinderi
Competențe generale: 1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea unei varietăţi de mesaje scrise, în contexte de comunicare cunoscute
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
Competențe specifice: 1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/ unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente familiare
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate
4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare
Obiective operaționale: O1.Să formuleze corect răspunsurile la întrebările adresate.
O2. Să identifice literele B si b in contextele date
O3. Să găsească cuvinte care încep cu literele B si b , conțin litera b și se termină în litera b .
O4. Sa formeze cuvinte cu ajutorul silabelor.
O5. Să citească corect silabele,cuvintele si propozitiile date
O6. Sa realizeze corespondenta dintre cuvinte si imagini
O7. Să scrie corect literele B și b .
O8. Sa identifice si sa coloreze imaginile ale caror denumiri incep cu sunetul b
O9. Sa adauge elemente intr-un sir repetitiv, respectand regula
Strategii didactice
Metode și procedee: exercițiul, explicația, conversația, observația, joc didactic
Materiale didactice: videoproiector, caiete
Forme de organizare: frontal
Durata de desfășurare: 50 de minute
Loc de desfășurare: sala de clasă
Bibliografie: Programa școlară pentru disciplina COMUNICARE IN LIMBA ROMANA Clasa Pregătitoare, clasa I si clasa a II-a
Aprobata prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Caiet de lucru –“Citesc cu Ghiozdanel “
Caiet de scriere-“Caietul lui Creionel “

Strategii didactice
Nr. Ob.
Etapele lecției Timp Conținutul învățării Materiale Forme de
Crt. Op. Metode și procedee
didactice organizare
1. Moment 1 Asigurarea unui climat favorabil pentru începerea
organizatoric min. lecției.
2. Conversatia , Fontal
Verificarea 8 Dupa ce ne vom saluta si ma voi prezenta , ii voi asculta
observatia
temei pe copii la poezia “Cate buburuze sunt ?” . Ascultarea o
min.
voi realiza in lant , iar fiecare copil va spune cate 4
versuri, apoi ii voi felicita pe copiii care au stiut si au
respectat intonatia .
3. Reactualizarea 2 Le voi pune copiilor cateva intrebari:
Conversația Frontal
cunoștințelor ,,- Cine îmi poate spune ce litere ați învățat voi ultima
O1 min.
dată?”
O3 ,,- Puteți să îmi dați exemple de cuvinte ce încep cu ,,B ”?(
nume , tari, localitati) Dar cu “b”? Dar ce conțin sunetul
,,b”? Și care se termină în ,,b”?”
4. Le voi proiecta copiilor pe tabla un exercitiu unde vor
Captarea 5 Conversația Videoproiector Frontal
observa 3 lalele , iar in fiecare lalea va fi cate un cuvant :
atenției min.
O4 butoaie,bunicul respectiv albina . Aceste cuvinte vor fi Explicația
despatite in silabe ,iar copiii trebuie sa aseze silabele in
asa fel incat sa gaseasca cuvintele de mai sus .

5. Frontal
Anunțarea 1 Le voi spune copiilor ca ,, Astăzi, la comunicare în limba Conversația
temei min. română, ne vom juca litera ,,B si b”!
6. Dirijarea 25 Îi voi anunța să își deschidă caietul “Citesc cu Ghiozdanel Frontal
învățării min. “la pagina 44.
Voi proiecta la tablă exercițiile pentru a le înțelege mai Caiet de lucru
ușor și pentru a nu rămâne în urmă.
Ne vom uita la primul exercitiu (1/44) care ne cere sa
citim silabele si cuvintele date . Conversația
O5 La urmatorul exercitiu (2/44) trebuie sa uneasca cuvintele Videoproiector
: banana ,umbrela ,birou, baston cu imaginea care ii
corespunde .
La acest exercitiu ii voi scoate pe copii la tablă, pe rând.
La exercitiul 3 trebuie sa coloreze din propozitia : “Bianca
O6 si Barbu sunt bucurosi “ pe “B” cu albastru si pe “b”cu Frontal
rosu .
O5 Dupa ce am terminat cele 3 exercitii , le voi spune copiilor
sa deschida “Caietul lui Creionel “ la pagina 38 .
O2
Primul exercitiu cere sa se deseneze doar imaginile ale
O8 caror denumiri incep cu b .
Al doilea exercitiu cere sa continui fiecare sir de baloane Exercițiul
,bomboane si buline dasenand cate un element.
O9
Al treilea exercitiu cere sa trasam literele dupa model

Înainte de a ne apuca de acest exercițiu le voi explica


O2,O3 elevilor ca litera B mare de tipar este alcătuită dintr-o linie
verticală începută de sus în jos și doua semicercuri
deschise spre partea stângă : primul semicerc incepe de la
inceputul liniei verticale pana la jumatate, iar cel de al
doilea semicerc : unde s a sfarsit primmul semicerc , adica Explicația
la jumatatea liniei verticale pana la sfarsitul acesteia ,
Observația
Acum le spun copiilor ca pot completa cele 2 randuri cu
O7 litera B Exercițiul Frontal
Apoi le explic copiilor ca litera b mică de tipar este
alcătuită dintr-o linie verticală, de sus în jos, iar in partea
dreaptă jos vom mai face semicerc deschis spre stanga
Le voi spune sa completeze si cel de al treilea rand cu
litera b .

7. Obținerea 7 Le voi proiecta un alt joc în care să sorteze cuvintele în Conversația Joc didactic Frontal
O2
performanței min. funcție de locul unde se află litera ,,B “ Cuvintele sunt : Exrecițiul
Bec ,baie ,banca , Bianca ,briosa ,toba , aburi ,umbra ,
O3 Explicația
,alb,slab,surub,arbore,crab,romb,drob.
8. 1
Încheierea Fac aprecierile finale asupra modului în care au lucrat Conversația Frontal
min.
învățării elevii.
Așază următoarele cuvinte in coloana care îi corespunde: bec , drob ,baie
,tobă ,bancă ,șurub, Bianca,slab ,brioșa ,romb, aburi ,umbră ,alb, arbore, crab.

Cuvinte care incep cu B\b Cuvinte care au in mijloc b Cuvinte care se termina in b

S-ar putea să vă placă și