Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect de lecție

Disciplina de studiu: Matematică


Clasa: a II-a
Propunător

Aria curriculară : Matematică și științe ale naturii


Disciplina : Matematică și explorarea mediului
Unitatea de învățare: „Farmecul iernii”
Subiectul : Înmulțirea în concentrul 0-100. Plante și animale
Titlul lecției: Înmulțirea numerelor naturale. Despre viața plantelor și a animalelor.
Forma de realizare : activitate integrată
Tipul lecţiei : fixarea și sistematizarea cunoștintelor
Domenii integrate: CLR, AVAP
Scopul lecției: consolidarea și sistematizarea deprinderilor legate de înmulțire
Competențe specifice valorificate în lecției:
1. MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
1.5. Efectuarea de înmulţiri şi împărţiri în concentrul 0-1000 prin adunări/scăderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (sumă, total, termenii unei sume, diferenţă, rest, descăzut, scăzător,
produs, factorii unui produs, cât, deîmpărţit, împărţitor, , =, +, -, ·, :) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din
mediul apropiat;
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social;
COMPETENȚE SPECIFICE INTEGRATE:
2. COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate;
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;
3. ARTE VIZUALE ŞI ABILITĂŢI PRACTICE
1.1. Sesizarea diferenţei dintre informaţia practică transmisă prin limbaj vizual şi mesajul artistic.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) Cognitive
O1- să utilizeze corect terminologia matematică;
O2- să efectueze exerciții și probleme de înmulțire prin adunare repetată;
O3- să numeroteze cronologic etapele vieții la plante și animale după un șir de ilustrații;
b) Afective:
OA- să participe cu interes la lecție;
c)Psiho-motrice:
OPM- să adopte poziția corectă a corpului, caietului și a stiloului în timpul scrisului.

STRATEGII DIDACTICE:
Elemente de strategie didactică:
● Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, Baamboozle.
● Mijloace de învǎţǎmânt: manual digital, fișe de lucru, laptop, ZOOM, PPT, Kinderpedia
● Forme de organizare: ON-LINE (frontal, individual);

3
● Resurse umane: 18 elevi.
● Durata lecţiei: 30 minute (on-line) – ZOOM
● EVALUAREA: formativă, prin observarea comportamentului elevilor şi analiza produselor activităţii, aprecieri verbale individuale
și colective.
Bibliografie:
 Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI, Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a,
aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/ 19.03.2013;
 Pițilă Tudora, Mihăilescu Cleopatra., - „Matematică și explorarea mediului”, Manual pentru clasa a II-a, Editura Didactică și
pedagogică, București, 2018;
 http://tinread.usarb.md:8888/tinread/fulltext/morari/didact_matem.pdf.

4
Nr. STRATEGII DIDACTICE
Cr Secvenţele lecției Ob. Conţinutul informaţional şi demersul didactic Resurse Resurse Forme de Evaluare
t. op. procedurale materiale organizare
1. Momentul Pregătirea materialului necesar desfășurării lecției. conversaţia Laptop; frontal observarea
organizatoric Trimiterea link-ului de acces pe platforma: ZOOM, ZOOM; sistematică
(1 min.) către elevi. a elevilor
Accesul acestora și intrarea în on-line la
lecție.

2 Captarea atenției (2 Elevii primesc o fișă de lucru și ascultă cu atenție Conversația Laptop Frontal observarea
min.) mesajul primit de la lebădă. Aceasta le solicită Explicația PPT sistematică
jocul didactic Fișe de lucru a elevilor
rezolvarea cu succes a sarcinilor ca
să-și poată găsi boboceii.(Anexa 1)

3 Reactualizarea Se reactualizează noțiunile despre înmulțire și despre


cunoștințelor (3 viața plantelor și animalelor, cu
min.) ajutorul unor întrebări : Conversaţia Laptop observarea
*Ce este înmulțirea? Baamboozle Echipe sistematică
a elevilor
O1 *Care este semnul operației de înmulțire?
*Cum se numește rezultatul înmulțirii?

5
*Cum se numesc numerele care se înmulțesc? Cum
citim exercițiul „ 3*2=6”
*Numește un animal care naște pui vii.
*Cum se înmulțesc păsările?
*Cum se înmulțesc plantele?

4. Anunțarea Elevii vor afla că astăzi își vor exersa cunoștințele frontal observarea
subiectului lecției și despre înmulțire. La ora de Matematică și explorarea ZOOM; sistematică
a obiectivelor mediului vom rezolva cerințele de pe fișa de lucru, ce Laptop; individual a elevilor
operaționale conține operații de înmulțire și informații despre PPT
(1 min.) viața animalelor și a plantelor. Fișe de lucru;
Elevii vor avea în fața caietele de matematică și Conversația
fișele cu sarcinile de lucru.
Voi partaja ecranul cu prezentarea power
point.

6
5. Dirijarea învăţării Se fac câteva exerciții de calcul mintal: Câte Fișă de lucru;
(20 min.) Zoom; individual
degete au 2 mănuși?
Laptop; observarea
O2 Câte roți au 3 biciclete? Câte sistematică
PPT
Explicația a elevilor
picioare au 2 copii? Câte
aripi au 3 rațe? frontal
Câte picioare au 2 pisici?
Pe fișa de lucru elevii vor avea cinci exerciții pe
care le vor citi, iar apoi rezolva.(Anexa 2)
Exercițiul
1. Calculează adunările repetate de termeni egali,
O1
apoi scrie înmulțirile corespunzătoare: a) 2+2+2+2=
b) 4+4+4=
c) 5+5+5+5+5=
d) 3+3+3+3+3+3=

2.Scrie înmulțirile ca adunare repetată de termeni


O2 egali, apoi calculează.
aprecieri
a) 2*3=
verbale
b) 3*4=
individuale
c) 2*1=
și colective
O1 d) 5*5=

3. Observă desenele, apoi scrie operațiile de

7
înmulțire potrivite: jocul didactic

4) Un pui de lebădă a mâncat 6 boabe de porumb. Știu/Vreau


O1 Mama sa a mâncat de două ori mai multe boabe. știu/Am aflat.
O2 Câte boabe a mâncat lebăda?
Câte boabe au mâncat ce doi în total?

5) Numerotează imaginile în ordinea etapelor de


O3 viață. (Anexa 3)

Eleva Andreea B. va lucra diferențiat. (Anexa 4)


O1

6. Fixarea Fiecare elev va răspunde la o întrebare cu ajutorul PPT Frontal


cunoștințelor O1 imaginilor din Prezentarea Power Point. Laptop; individual
(3 min.) O2 Joc didactic

7. Asigurarea Activitate asincron :


retenției și Elevii vor decupa și lipi în ordine, etapele de viață Fișă de lucru individual
transferului O3 exercițiul
la plante și animale.
(10 min.)

8. Încheierea Se comunică și se explică elevilor tema. Fac aprecieri Culegere de frontal aprecieri
activității verbale colective și individuale, cu privire la exerciții verbale
(1 min.) activitatea elevilor, precum şi individuale
și colective

8
asupra comportamentului lor pe parcursul orei.

9
ANEXA 1

Dragi prieteni,

Boboceii mei s-au rătăcit prin codru. Pentru a-i găsi am nevoie de ajutorul vostru. Trebuie să îndeplinesc câteva provocări. V-am trimis
lista cu provocări, fiecare exercițiu rezolvat mă va ajuta să-mi regăsec puișorii.
Am încredere în voi, știu că împreună vom reuși|!

10
ANEXA 2

11
ANEXA 3

12
ANEXA 4

13
ANEXA 5

14

S-ar putea să vă placă și