Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecție

Disciplina de studiu: Matematică


Clasa: a III-a
Propunător
Aria curriculară : Matematică și științe ale naturii
Disciplina : Matematică
Unitatea de învățare: Înmulțirea numerelor naturale in concentrul 0 – 10 000
Subiectul lectiei: Înmulțirea unui număr de 2 sau 3 cifre cu un număr de două cifre
Tipul lecţiei : consolidarea și sistematizarea cunoștintelor
Scopul lecției: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor legate de înmulțirea unui de număr
de trei cifre cu un număr de o cifră

Timp alocat: - 35 minute –online sincron


-15 minute – online asincron

COMPETENȚE SPECIFICE :
- rezolvarea de exerciții folosind tabla înmulțirii;
-efectuarea de înmulțiri între numere formate cu două sau trei cifre și numere formate cu
o cifră;
-rezolvarea de probleme cu operații de ordin diferite.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1: să utilizeze terminologia specifică pentru a denumi numerele şi operaţiile în
exerciţii variate
O2: să efectueze exerciții de calcul mintal;
O3: să aplice corect algoritmul de rezolvare a exerciţiilor şi problemelor propuse

STRATEGII DIDACTICE:

● Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, Wordwall.


● Mijloace de învǎţǎmânt: caiete, stilou, fișă de lucru, telefon, laptop, Google Meet.
● Moduri de organizare: ON-LINE (frontal, individual);
● Resurse umane:
● Durata lecţiei: 30 minute (on-line) – Google Meet
● EVALUAREA: formativă, prin observarea comportamentului elevilor şi analiza
produselor activităţii, aprecieri verbale individuale și colective.
Bibliografie:

 Mihaela Neagu,Mioara Mocanu –Metodica predării matematicii în ciclul primar,


Editura Polirom 2007
 aplicația chatter pix
 aplicația wordaall
SCENARIUL LECȚIEI :

Nr. STRATEGII DIDACTICE


Crt. Secvenţele lecției Ob. Conţinut științific Resurse Resurse Moduri de Evaluare
op. procedurale Materiale organizare
1. Organizarea clasei Pregătirea materialului necesar desfășurării lecției. conversaţia Materialele frontal Capacitatea
(2 min.) Trimiterea link-ului de acces pe platforma : Google necesare elevilor de
Meet, către elevi. lecției; a se
Accesul acestora și intrarea în on-line la lecție. Laptop; organiza
Telefon;
Google Meet;
Internet;
2. Captarea atenției Invitatul special Miron,le cere elevilor ajutorul pentru a conversaţia Aplicația Frontal Capacitatea
(1 min) putea trece munții în România.Pentru asta elevii vor chatter pix de a
trebui să răspundă unor cerințe date.(Anexa nr.1) recepta
mesajul
transmis

3. Reactualizarea Se realizează prin câteva întrebări recapitulative : Capacitatea


cunoștințelor Cum se numesc numerele care se înmulțesc? de a
(5min) Cum se numește rezultatul operației de înmulțire? conversația materialele răspunde
Care sunt proprietățile operației de înmulțire? necesare cerințelor
Exerciţii de calcul oral: explicaţia lecției; date
-suma nr. 9 şi 6: Laptop;
Telefon;
-diferenţa numerelor 100 şi 40;
-produsul dintre 70 şi 10;
-câtul dintre 70 şi 10;
- dublul lui 100; Exercițiul de
-triplul lui 25; calcul mintal.

-jumătatea lui 12;


-sfertul lui 12;
-Măriţi de 5 ori nr.: 5,7,9
4. Anunțarea Elevii sunt anunțați că în lecţia de azi vom consolida conversația frontal Capacitatea
subiectului lecției și ceea ce am învăţat în orele trecute despre înmulţire. Pe Google Meet; de a
a obiectivelor Telefon; individual recepta
parcursul orei vom rezolva exerciţii de înmulţire a unui
operaționale Laptop; mesajul
(1 min.) număr format din trei cifre cu un număr de o cifră, prin Fișe de lucru; transmis
adunare repetată sau descompunere.
Elevii vor avea în fața lor caietele cu pătrățele și fișele
xeroxate.
Voi deschide platforma partajând ecranul spre fișa de
lucru.
Prezint pe înțelesul copiilor obiectivele urmărite.

5. Consolidarea Se vor propune spre rezolvare exercițiile explicația Fișă de lucru; Capacitatea
cunoștințelor 1. Calculează după model: Google Meet; individual de a
(10 Telefon; rezolva
216 x 3 =200 x 3 +10 x 3 +6 x 3
min.) exercițiul Laptop; cerințele
=600 + 30 + 18 date
=648
frontal
3x216=
4x128=

5 x 100 + 84 = ............................................
421 x 2 – 81 : 9 = ..............................
2. Află:
 Triplul lui
103: .....................................................................
 Numărul de 5 ori mai mare decât frontal
Fișă de lucru
121: .........................................................
3.Rezolvă următoarea problemă:
Trecând munții Miron s-a întâlnit cu 3x100 oșteni
români.În fața lor erau 4x200 dușmani.Lupta a durat
jocul didactic
3x(2+2) zile.Deși erau............români decât
dușmani,aceștia au câștigat.
Ca urmare a victoriei 4x25 români au fost
decorați,unul dintre ei fiind Miron.
 Câți oșteni români erau?
 Câți dușmani erau?
 Cât a durat lupta?
 Câți români au fost decorați?

6. Obținerea Activitate asincron explicația Fișă de lucru; individual Capacitatea


performanței https://wordwall.net/resource/7834837/%c3%aenmul Telefon; de rezolva
(5min) O1 %c8%9birea-unui-num%c4%83r-de-trei-cifre-cu-un- exercițiul Laptop; cerințele
O2 num%c4%83r-de-o-cifr%c4%83 date
O3
7. Tema pentru acasă O1 Elevii primesc tema pentru acasa, pe care și-o notează în explicația Telefon frontal Capacitatea
(3min) O2 caiete. Laptop de a
O3 culegeri recepta
mesajul
transmis
8. Încheierea activității conversația Aplicația frontal Capacitatea
(1 min.) Prin ajutorul vostru Miron a reușit să treacă munții. chatter pix de a
recepta
mesajul
transmis
Fișă de lucru

1. Calculează după model:


216 x 3 =200 x 3 +10 x 3 +6 x 3
=600 + 30 + 18
=648
128x4=
2x423=
5 x 100 + 84 = ............................................
421 x 2 – 81 : 9 = ..............................

2.Află:
*Triplul lui 103: .....................................................................
*Numărul de 5 ori mai mare decât 121:

3.Rezolvă următoarea problemă:


Trecând munții Miron s-a întâlnit cu 3x100 oșteni români.În fața lor erau 4x200
dușmani.Lupta a durat 3x(2+2) zile.Deși erau............români decât dușmani,aceștia au câștigat.
Ca urmare a victoriei 4x25 români au fost decorați,unul dintre ei fiind Miron.
 Câți oșteni români erau?

 Câți dușmani erau?

 Cât a durat lupta?

 Câți români au fost decorați?

S-ar putea să vă placă și