Sunteți pe pagina 1din 9

Colegiul Pedagogic „Vasile Lupu” din Iași

V
P. Asaftei

PROIECT DIDACTIC PENTRU SUSȚTINEREA LECȚIEI


FINALE LA MATEMATICĂ SI EXPLORAREA MEDIULUI
Profesor coordonator: Tătărușanu Florin
Profesor metodist: Asaftei Petru
Profesor învăţământ primar: Bârsan Victorița
Propunător: Manolache Ioana-Manuela
Clasa: a XII-a B
Școala gimnazială ,,Otilia Cazimir” Iași
Data: 19.11.2020

Clasa: a II-a A

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică și explorarea mediului

Subiectul:Exerciții și probleme recapitulative pentru inmulțirea numerelor in concentrul 0-10

Tipul activității: consolidare

Scopul: Reactualizarea și sistematizarea cunoștințelor având în vedere capacitatea copiilor de a efectua proba la înmulțire și
adunarea repetată

Obiective operaționale:

O1 – să efecutueze operații de înmulțire oral si in scris.

O2 – să utilizeze terminologia operatiei de inmultire

O3 – să rezolve probleme cu operații de adunare repetată și înmulțire

O4 – să găsească doi factori pentru produsul cerut

O5 – să scrie o adunare repetata utilizand operatia de inmultire.

Strategia didactică:

o Metode și procedee didactice: conversația, observația, exercițiul, explicația .


o Mijloace didactice: caiet de lucru, laptop.
o Forme de organizare: frontal.
Timpul: 50 de minute
Bibliografie:

● Cristea Constanța; Dima Loredana; Farcaș Genoveva-Aurelia; Lazăr Petronela-Albinița; Soficu Georgiana – Proiecte
didactice pentru învățământul primar, Editura Sfântu Mina, Iași, 2015

● Neagu Mihaela; Mocanu Mioara – Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura Polirom, București, 2007

● Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru învăţământul primar, 1998


Scenariul didactic

NR. SECVENȚELE OB. CONȚINUT STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


CRT. ACTIVITĂȚII OP. INSTRUCTIV-EDUCATIV METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
DIDACTICE PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENT Asigurarea condițiilor optime pentru
ORGANIZATORIC buna desfășurare a lecției. Conversația Frontal Capacitatea elevilor de
a se organiza;
2. CAPTAREA - Ce oră avem acum? ( Noi Capacitatea elevilor de
ATENȚIEI ȘI acum avem ora de a folosi cunoștințele
VERIFICAREA Matematică și explorarea anterioare în rezolvarea
TEMEI PENTRU mediului.) Conversația Frontal temei și a provocării
ACASĂ - Ora trecută ce ați făcut? propuse
( Ora trecută noi am făcut
exerciții cu adunarea repetată
și înmulțiri)
- Ați avut tema pentru ora de
astăzi? (Da)
Voi verifica tema elevilor din
punct de vedere calitativ si
cantitativ.
- Este cineva care are intrebări
legate de temă?
Pentru a capta atenția copiilor le
voi propune o provocare.
- Dragi copii o sa va lansez o
provocare, eu voi spune o
operatie de inmultire, va las
sa va ganditi dupa care o sa
numesc eu un copil care va
raspunde dar pana atunci voi
va puneti fiermuarul la gurita
ca niciun coleg sa nu va fure
raspunsul.
a)5x4=? (20)
b)9x7=? (63) Capacitatea copiilor de
c)8x3=? (24) a opera cu noțiunile
d)4x8=? (32) matematice învățate.
e)10x9=? (90)
f) 5x5=? (25)
O1 g) 6x9=? (54)
i) 3x2=? (6)
j) 4x3=? (12)
3. ANUNȚAREA “Astăzi, la ora de Matematică și
TEMEI ȘI A explorarea mediului, vom recapitula
OBIECTIVELOR exerciții care conțin inmultiri in
OPERAȚIONALE concentrul numerelor naturale 0-10 Conversația Frontal Capacitatea elevilor de
cu ajutorul adunarii repetate.” a recepta un mesaj
verbal;

4. DIRIJAREA Voi incepe dirijarea lectiei cu


CONSOLIDĂRII ajutorul planului de recapitulare Capacitatea elevilor de
inainte de efectuarea exercitiilor din Conversația a raspunde corect
caietul de lucru intrebarilor
1) Terminologia (Factorii) Frontal
O2 2) Rezultatul inmultirii (Produ-
sul)
3) Denumirea semnului
inmulti-rii ( Semnul “X” il
rosim ca “ori”)
4) Legatura inmultirii cu aduna-
rea .
- Dragi copii inainte de a
incepe efectuarea exercitiilor Conversația
vreau sa vad daca voi stiti Explicația Frontal
din ce este compusa o
operatie de inmultire. Atunci . Capacitatea elevilor
cand noi realizam o operatie de a raspunde
de inmultire o facem cu intrebarilor in
ajutorul a doua numere propozitie .
naturale. In operatia noastra
aceste numere cum se
numesc? (Numerele pe care
noi le inmultim intr-o
operatie poarta numele de
FACTORI)
La inmultirea a celor doi
factori obtinem un rezultat. Capacitatea copiilor de
Acest rezultat se numeste? a opera cu noțiunile
(PRODUSUL) matematice învățate.
In momentul in care voi
realizari o operatie de
inmultire folositi acel semn
intre cei doi factori. Care Frontal
este semnul si cum il rostim? Conversația
(Semnul dintre cei doi
factori este “X” si il rostim
ca “ori”)
Voi stiti la ce ne ajuta pe noi
adunarea repetata? ( atunci
cand ne incurcam sau uitam
produsul putem aduna un Capacitatea elevilor de
factor de numarul indicat de Caietul de a rezolva exercitiile si
O3 al doilea factor pentru a ne lucru inmultirile cu ajutorul
O4 da rezultatul correct) adunarii repetate
O5 Dupa evaluarea acestor aspecte voi
incepe rezolvarea exercitiilor din
caietul de lucru p. 78 si p.75(anexa
1,2) Capacitatea elevului de
Voi numi un elev care trebuie sa a citi enuntul coherent
citeasca enuntul. Impreuna cu ei si clar.
vom incepe sa rezolvam exercitiile
propuse. Cu ajutorul tablei de pe
platforma teams voi scrie pe aceasta,
o oglinda a tablei sau a unui
document word pentru orientarea Laptop
copiilor, scrierea si asezarea corecta
in pagina caietului. (am atasat un
document word cu oglinda tablei)
Voi sprijini copii pe durata intregii
ore.
5. ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri generale și
LECȚIEI individuale asupra participării
(TEMA PENTRU elevilor la lecție, precum și asupra Conversația Frontal Aprecieri verbale.
ACASĂ) comportamentului lor pe parcursul
orei. Se dă tema pentru acasă care
constă în continuarea exercitiilor
neterminate in clasa.
Anexa1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și