Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Colegiul National Pedagogic “Mircea Scarlat “


Director: Silvia Botez
Profesor coordonator: Aciu Maria
Profesor metodist: Toma Doinița
Propunător: Vișan Marinela-Ștefana
Clasa: XII B
Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” Alexandria
Data: 15 februarie 2022
Clasa: a II-a B
Învățătoare: Găină Pălăguța
Aria curriculară: Matematică și Științe ale naturii
Disciplina: Matematică și Explorarea mediului
Tema lecției: Recapitularea înmulțirii numerelor naturale
Tipul lecției: fixarea şi sistematizarea cunoștințelor
Scopul: dezvoltarea gândirii logico-matematice şi a capacităţii de utilizare a
cunoştinţelor însuşite referitoare la înmulţirea numerelor naturale în concentrul
0-100 în rezolvarea de exerciţii şi probleme;
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul didactic,
observarea, problematizarea
Forme de organizare: activitate frontală, activitate pe grupe, activitate
individuală.
Obiective operaționale:
O1. Să rezolve corect exercițiile de pe fișa de lucru;
O2. Să efectueze corect operațiile de înmulțire în concentrul 0-100;
O3. Să folosească corect terminologia specifică operațiilor de înmulțire;
O4. Să rezolve corect exercițiile de pe flori pentru a o înveseli pe Zâna Iarnă.
Competențe specifice:
1. Scrierea, citirea şi formarea numerelor până la 100;
2. Efectuarea de înmulțiri, mental şi în scris, în concentrul 0-100
3. Efectuarea de adunări repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în
concentrul 0-100.;
4. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (factor,produs)
DEMERS DIDACTIC 
MOMENTELE CONȚIMUTUL STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
LECȚIEI ACTIVITĂȚII METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
PROCEDEE DIDACTICE ÎNVAȚARE
Mă prezint pe mine și doamnele
profesoare copiilor.
Se stabileste ordinea și
1.Moment disciplina necesare începerii Conversația Frontal
organizatoric lectiei.
Se reactualizează noțiuni legate
de operația de înmulțire:
- Ce este înmulțirea?
2.Reactualizarea
cunoștințelor - Care este semnul Conversația Individual
operației de înmulțire? Evaluez capacitatea
Exercițiul Frontal elevilor de a
- Cum se numește răspunde corect la
rezultatul înmulțirii? întrebări

Elevii găsesc pe măsuțe o


scrisoare de la Zâna Iarna.      Explicația
Aceasta le solicită rezolvarea cu
3. Captarea atenției succes a sarcinilor ca apoi să
primească recompense. Conversația Frontal

Astfel vom recapitula


“Înmulțirea numerelor naturale”
4. Anunțarea temei Rog elevii să acorde atenție fișei Conversația Frontal Capacitatea
și a obiectivelor de lucru, apoi, vor ieși la tablă înțelegerii unui
pentru a lucre împreună Explicația mesaj
Frontal
Conversația Fișă de lucru Evaluez capacitatea
5. Consolidarea și Vom rezolva prima data fișa de elevilor de a
sistematizarea lucru Explicația Individual rezolva corect
cunoștințelor exercițiile.
Exercițiul

Pe tablă vor fi aranjate înmulțiri


cu rezultatele amestecate, elevii Exercițiul Frontal Evaluez capacitatea
6. Obținerea trebuind să le pună în ordine. elevilor de a a
performanței Conversația Individual asculta și întelege
sarcina.
Învățarea prin
descoperire

Explicația

7. Încheierea Apreciez efortul individual.


activității Ofer recopense elevilor. Conversația     Frontal Aprecieri verbale

S-ar putea să vă placă și