Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a X - a
Disciplina: Matematică
Titlul lecţiei: Permutări. Aranjamente. Combinări
Tipul lecţiei: Lecție de fixare și consolidare a cunoștințelor
Ѕсοрul lесțіеі: fοrmarеa dерrіndеrіlοr еlеvіlοr dе a rezolva ecuații și operații în care apar permutări, aranjamente, combinări.
oc
Competenţe generale:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală
sau globală a unei situaţii concrete
Competenţe specifice:
1. Identificarea caracteristicilor tipuri de numere utilizate în algebră şi a formei de scriere a unui
număr real în contexte variate;
2. Alegerea formei de reprezentare a unui număr real pentru optimizarea calculelor;
3. Alegerea strategiilor de rezolvare în vederea optimizării calculelor;
Obiective operaționale:
Cognitive: La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
1. Aplice formulele pentru permutări, aranjamente și combinări;
2. Efectueze operații în care apar permutări, aranjamente și combinări;
3. Rezolve o ecuație în care apar permutări, aranjamente și combinări;
Afective:
1. Stimularea curiozității și a simțului critic;
2. Dezvoltarea spiritului de observație și a concentrării în rezolvarea exercițiilor;
3. Concentrarea afectivă la lecție;
4. Dezvoltarea unei gândiri deschise, creative.
Psihomotorii:
1. Să participe activ la desfășurarea lecției;
2. Să utilizeze rațional mijloacele de învățământ;
3. Să așeze corect în pagină;
4. Să scrie lizibil pe caiete și pe tablă.
Strategia didactică: activ – participativă
Metode și procedee didactice: Conversația, exercițiul, demonstrația, explicația.
Material didactic utilizat: Manualul de matematică de clasa a X – a, culegere, fișe de lucru.
Tipuri de activități: Frontală și individuală.
Procedee de evaluare: Analiza răspunsurilor, analiza sistematică a atenției.
Bibliografie:
1. Programa şcolară pentru disciplina MATEMATICĂ CLASA a X-a, București, 2004;
2. M. Burtea, G. Burtea, Matematică – Manual pentru clasa a X – a, Ed. Carminis;
3. M. Burtea, G. Burtea, Matematică M2, Clasa a X – a, Ed. Campion;
4. D. Brânzei, R. Brânzei, Metodica predării matematicii, Ed. Palalela 45
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
4.Asigurarea Profesorul solicită elevilor să rezolve Rezolvă la tablă Explicația Fișa de lucru Observarea
feed-back-ului individual un exerciţiu din fişa de lucru şi le și pe caiete Caietele de Individual sistematică
(10’) urmăreşte activitatea. exercițiile de pe Activitate clasă
Invită unul dintre elevi la tablă pentru a rezolva fișa de lucru comuna Tabla Autoevaluarea
exerciţiul. Notează în catalog elevii care s-au
remarcat în timpul lecţiei
5.Tema pentru Anunț tema pentru acasă: exercițiile rămase Își notează tema Aprecieri
acasă nerezolvate de pe fișa de lucru pentru acasă Conversația Fișa de lucru Frontal verbale
(5’)