Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr. 2 Botoșani


Profesor: Frunză Simona

Clasa a VII-a
Disciplina: Matematică - Algebră
Unitatea de învăţare: Calcul algebric
Tema lecţiei: Adunarea și scăderea numerelor reale reprezentate prin litere
Durata/locul: 50 min/ sala de clasa
Tipul lecţiei: Fixare si consolidare a cunoștințelor

Competenţe generale:

1. Folosirea terminologiei specifice matematicii în contexte variate de aplicare ;


2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural sau contextual cuprinse în enunțuri matematice ;
3. Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice în rezolvarea de probleme ;
4. Analiza de situații-problemă în scopul descoperirii de strategii pentru optimizarea soluțiilor.

Competenţe specifice:
1. Identificarea unor reguli de calcul numeric sau algebric pentru simplificarea unor calcule;
2. Utilizarea operațiilor cu numere reale și a proprietăților acestora;
3. Aplicarea regulilor de calcul și folosirea parantezelor în efectuarea operațiilor cu numere reale.
Obiective operaţionale:
 Cognitive
OC1-să folosească proprietățile adunării;
OC2-să folosească reguli de calcul învățate ;
OC3-să identifice termenii asemenea și să-i reducă .
 Afectivel
OA1-să dovedească interes pentru informațiile prezentate, prin participarea activă;
OA2-dezvoltarea spiritului de observație și a concentrării în rezolvare;
OA3-să se conformeze cerințelor profesorului îmbunatațindu-și continuu performanțele;
OA4-stimularea curiozității și dezvoltarea simțului critic;
 Psiho-motorii
OP1-să pastreze ordinea, disciplina și liniștea în clasă pentru buna desfășurare a lecției;
OP2-să scrie corect, frumos și îngrijit problemele propuse;

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode şi procedee:
- conversația,
- exercițiul frontal și individual,
- explicația, exemplificarea,
- problematizarea,
- munca independenta pe grupe de elevi cu fișe de exerciții
 Modul de organizare al clasei:
- frontal,
- individual – independent
 Procedee de evaluare :
-analiza răspunsurilor primite;
- analiza și compararea rezultatelor elevilor;
- aprecierea corectitudinii rezolvării aplicațiilor (verbală / notarea activității elevilor).
Desfasurarea lectiei
Strategii didactice
Etapele lecţiei Conţinutul lecţiei Metode, Forme de
procedee activitate

1. Moment
organizatoric Se face prezența și se noteaza elevii absenți Conversaţie Frontal

2. Verificarea temei Se verifică tema pentru acasă și se rezolvă eventualele nelămuriri Conversaţie
Frontal
pentru acasă frontală
Se captează atenţia clasei prin anunţarea temei lecţiei şi a obiectivelor:
3. Anunţarea temei
Astăzi vom face aplicații la lecția:”Adunarea și scăderea numerelor reale reprezentate Conversaţie Frontal
și a obiectivelor
prin litere”.
4. Dirijarea Reactualizarea cunoștințelor: Explicația Colectiv –
învațării/reactualiza Conversația independent
rea cunoștințelor Ce întelegem prin termeni asemenea? Dar prin reducerea termenilor asemenea?
dobândite anterior Prin termeni asemenea înțelegem acele expresii care conțin aceeași parte literară.

Prin reducerea termenilor asemenea se întelege adunarea acestor termeni.

Ex:În expresia 2-5x+4x termenii asemenea sunt: -5x si 4x.

Reduceti termenii asemenea: 5-3x+3+4x=8+x(-3+4)=8+x(-1)=8-x

În continuare ne propunem să rezolvăm câteva exerciții din fișa de lucru.

Pe rând , câte un elev rezolvă la tablă câte un exercitiu.

Ceilalţi elevi lucrează in continuare pe caietul de clasă.

Elevilor cu CES li se vor da fișe de lucru adaptate cerintelor .


Dacă e nevoie profesorul sau elevii pot interveni.

Se impune supravegherea permanentă a elevilor pentru desfăşurarea în condiţii optime a


lecţiei.
Conversaţie
5.Asigurarea
Explicaţie Individual
feedback-ului Se repeta cu elevii algoritmul de rezolvare a exercitiilor.
Exerciţiul
6. Evaluare Aprecierea elevilor care au răspuns în timpul lecţiei Conversaţie Frontal
7. Tema pentru Conversaţie Frontal
Exerciţiile rămase nerezolvate din fișa de lucru .
acasă Explicaţia

S-ar putea să vă placă și