Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 13 mai 2022


CLASA: a IX-a C (real, matematica – informatica, intensiv informatica)
INSTITUTIE: Liceul Pedagogic “Nicolae Iorga” Botosani
PROFESOR: Simian Razvan
ARIA CURRICULARĂ: Matematica si stiinte
DISCIPLINA: Informatica
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tablouri in C++
TITLUL LECŢIEI: Tablouri unidimensionale. Introducerea in tablourile unidimensionale
TIPUL LECŢIEI: Dobândire de noi cunoştinţe
DURATA LECŢIEI: 50 min

COMPETENŢE GENERALE:
CG1. Identificarea unor date, mărimi şi relaţii matematice, în contextul în care acestea apar.
CG2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse
informaționale.
CG3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse context matematice.
.

COMPETENŢE SPECIFICE:
CS1. Selectarea şi utilizarea unor modalități adecvate de reprezentare a mulţimilor şi a operaţiilor cu mulţimi.
CS2. Exprimarea în limbaj matematic a unor situaţii concrete ce se pot descrie utilizând mulţimile.
CS3. Transpunerea unei situaţii în limbaj matematic utilizând mulţimi, relaţii şi operaţii cu mulțimi.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

A. Cognitive: Pe parcursul activitatii si la sfârşitul orei, elevii vor fi capabili să:


OC1: să definească noțiunile studiate in capitolul mulțimi;
OC2: să aplice în exerciții operațiile cu mulțimi;
OC3: să determine mulțimi care verifică anumite condiții, date în exerciții;
OC4: să rezolve exerciții utilizând noțiunile si simbolurile studiate

B. Psiho-motorii: Pe parcursul activității și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


OP1: să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei;
OP2: să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse;
OP3: să se poată exprima oral.

C. Afective: Pe parcursul activității și la sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


OA1: sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
OA2: să-și dezvolte atenția, spiritul de observaţie şi concentrarea în timpul orei;
OA3: să își raporteze activitatea la standardele de performanță;
OA4: să stimularea curiozitatea în abordarea diferitelor metode;
OA5: să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic;
OA6: să-și dezvolte perseverența, capacitatea de modelare, atenția, gândirea logică independentă, imaginația,
spiritul de observație, capacitatea de reflecție, capacitatea de deducție, de analiză și sinteză.

1
METODE DE PREDARE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
Resurse: a) materiale: - manual scolar / auxiliar de matematica clasa a VI-a
- tabla, creta/markere, foi de flipchart, laptop, videoproiector
- fișă de lucru
- caietele elevilor
b) umane: - clasă neomogenă
- activităţi frontale, individuale, de grup
c) temporale: 50 minute

FORMA DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontală, individuală.

FORME DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza răspunsurilor

BIBLIOGRAFIE:
o Programa şcolară – matematică – aprobată prin OMEN nr. 3393/28.02.2017
o Metodica predării matematicii – Dan Brânzei
o Manual – EDP, Maria Zaharia, Dan Zaharia
o Culegere cl. a VI-a, Ed. Art
o Culegere cl. a VI-a, Ed. Paralela 45

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

3
Etapele lecţiei OP ACTIVITATEA DE INSTRUIRE SRATEGII DIDACTICE
(durata) Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme de Metode de Resurse Evaluare Obs
organizare predare
1.Moment - asigură condiţiile optime pentru - elevul de serviciu anunţă
organizatoric desfăşurarea lecţiei; elevii care sunt absenţi
- notează absenţii; -pregătesc materialele necesare Conversaţia
( 2’) - verifică dacă există materialele desfăşurării activităţii.
necesare desfăşurării lecţiei şi dacă -elevii se pregătesc pentru
toţi elevii au pe bancă cele necesare. lecţie
2.Verificarea -verifică frontal tema, calitativ şi -elevii comunică rezultatele/ Conversaţia Tabla
cunoştinţelor cantitativ (prin sondaj) şi noţiunile problemele întâmpinate în
anterioare şi predate anterior şi rezolvă eventualele rezolvarea temei;
verificarea neclarităţi/nelămuriri întâlnite. - un elev iese la tablă şi Frontală
temei rezolvă exerciţiul sub Aprecieri
Captarea - verifică tema elevilor prin sondaj îndrumare profesorului; verbale
atenţiei folosind dialogul profesor-elev, elev-elev, - prezintă la control caietele de
prin confruntarea rezultatelor. teme; Explicaţia Cretă albă
-corectează acolo unde este
(5’) cazul;
-verifică nivelul de aprofundare a
-răspund la întrebările
cunoştinţelor asimilate orele anterioare
Profesorului
Profesorul adresează elevilor câteva Individuală
întrebări pentru a-i antrena pentru lecţia
Culegere de
ce urmează.
Verifică frontal următoarele noţiuni: Exerciţiul matematică
Elevii care ştiu răspunsul la
1. Ce este o mulțime? întrebări vor ridica mâna şi vor
2. Cum se numesc obiectele din care este aştepta să fie numiţi de Analiza
formată o mulțime? profesor pentru a răspunde. răspunsuril
3. Cum se numește mulțimea care nu are or
niciun element?
4.Care sunt modurile în care se poate Caiete
reprezenta o mulțime?
5. Ce reprezintă cardinalul unei mulțimi?
3.Anunţarea -Anunţarea şi scrierea pe tablă a titlului -Elevii notează în caiet titlul Conversaţia Tabla
temei şi a lecţiei: lecţiei : Frontală
“ Operații cu mulțimi:intersecția, “ Operații cu
obiectivelor reuniunea, diferența.” mulțimi:intersecția, reuniunea,
( 3’) diferența”
-Informarea elevilor asupra obiectivelor
principale ale lecţiei. - Elevii ascultă cu atenţie Explicaţia
obiectivele care vor fi atinse
pe parcursul orei. Caiete
4
4.Dirijarea I .Definiţie: Conversaţia
Se numește intersecția a două mulțimi A și
învăţării
DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lecţiei Conţinutul informaţional şi aplicativ detaliat Activitatea de învăţare


Activitatea profesorului Activitatea elevului
şi strategiile folosite
1. moment -Notarea absenţelor Conversaţia, profesorul Elevul de serviciu
organizatoric -Asigurarea climatului necesar bunei desfăşurări a lecţiei. solicită informaţii privind informează diferite
-Pregătirea materialului necesar pentru desfăţurarea lecţiei. absenţii, motivul aspecte: absenţii etc.
2 minute; absenţelor, primeşte
motivările de la unii elevi;
2. captarea atenţiei Conversaţia interogativă. Răspund întrebărilor
si verificarea  Ce este un vector? profesorului
cunostintelor  Cum se declarară vectorii?
teoretice  Ce prelucrări am realizat până acum cu elementele unui vector?
5 minute
3. Dirijarea invatarii Conversatia, explicatia Explicaţia
40 minute Demonstraţia
Verificarea
corectitudinii
programului
Propun spre rezolvare problemele prezentate în Fisa de lucru anexata
prezentat la tabla si
pe calculator
Îşi notează în caiete
Editeaza programul
pe calculator
5. Realizarea  Ce fel de prelucrări cu elementele vectorilor am realizat astăzi? Conversaţia de
feedback-ului şi fixare
asigurarea retenţiei
3 minute

S-ar putea să vă placă și