Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „ Dr.Ioan Mihalyi de Apsa”


Învăţător: Radu Mirela Rodica
Clasa: a III-a A
Data: 19 februarie 2015
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale
de la 0 la 1000
Subiectul lecţiei: Împarţirea unui număr natural de două cifre la un număr de
o cifră
Tipul lecţiei: predare invatare
Durata:50 min.

Obiective de referinţă:

1.4. – să efectueze operaţii de înmulţire şi împărţire cu numere naturale mai mici


decât 100;
3.1. să exprime clar şi concis semnificaţia calculelor făcute în rezolvarea unei
probleme;
4.1. să manifeste iniţiativă în a transpune diferite situaţii în context
matematic, propunând modalităţi diverse de abordare a unei probleme;

Obiective operaţionale:

O1 - să cunoască terminologia specifică operaţiilor matematice învăţate;


O2 - să efectueze corect împarţirea unui nr. natural de două cifre la un nr.
natural de o cifră , respectând algoritmul de lucru si verbalizand actiunile;
O3 - să rezolve corect probleme prin două operaţii sau mai multe operaţii;
O4 - să calculeze corect

Strategia didactică:
a) Metode şi precedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,
problematizarea,

b) Forme de organizare: frontal. individual, pe grupe.

c) Mijloace de învăţământ: fişe de lucru.

Bibliografie:

* Ion Neacşu – Metododica predarii matematicii la clasele I-IV , Editura


Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2008
* V. Pârâială, D. Pârâială, C.G. Pârâială – Matematica , manual pentru clasa
a III-a , Editura Euristica, Iaşi, 2005
Desfăşurarea lecţiei

SECVENŢELE OB. CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL DOZA STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI OP. LECŢIEI RE
Activitatea Activitatea elevilor Metode şi Forme de Evaluare
învăţătorului procedee organizare
1. 2. 3. 4. 5. 6. 8. 9.
* Se va organiza locul de Elevii îşi pregătesc cele
desfasurare al lectiei pentru necesare pentru lecţie
desfasurarea in conditii
optime a procesului de 1 min. conversatia frontal
1. Moment
predare invatare.
organizatoric * Se vor pregati
materialele necesare lectiei.
* Se va stabili linistea si
disciplina.

2. Verificarea * Verificarea temei calitativ Elevii numiţi citesc exerciţiul frontal


temei pentru şi cantitativ. exerciţiile indicate. 10 min. aprecierea
Ceilalti elevi verifica verbală
acasă
tema in caietele proprii.

3.Calcul mintal Cum se numesc numerele conversaţia


care se inmultesc?(factori) investigatoare
Cum se numeste rezultatul Elevii raspund. 5 min Frontal
O1 impartirii?(cat) Dar al Aprecieri
inmultirii?(produs) Cum se verbale
afla un factor/(impartim
produsul la celalalt factor)
Cum se afla deimpartitul?
(impartitor inmultit cu catul)

Elevii primesc fisa „Roata


inmultirilor” si aleg Joc didactic pe grupe de Verificare
rezultaul corect pentru Asculta explicatiile, cate 3 elevi incrucisata
fiecare inmultire.(anexa1) lucreaza in perechi.

Ghicitoare : estimare frontal


4. Captarea Intr-o oala, la racoare 1 min.
Stau 36 de sarmale. Elevi incearca sa dea
atenţiei O4 Adi, Vali si Andrei raspunsul corect.
Le mananca cat zici :Hei !
Pentru verificare, elevii sunt
provocati sa faca si calculele -rezolva la tabla si in
necesare.
caiete impart irea 36:3=
Se anunta titlul lectiei si se 2 min conversatia frontal
5. Anuntarea spun obiectivele urmarite : Asculta, noteaza in
« Astazi vom invata sa caiete titlul lectiei
titlului si a impartim un numar format
obiectivelor din zeci si unitati la un
numar format dintr-o
cifra. »
« Ma astept ca pana la
sfarsitul lectiei sa efectuati
impartiti, sa rezolvati o
problema, sa raspundeti la
toate intrebarile pe care le
voi formula. Voi acorda
calificative. »
6. Dirijarea Se reface impartirea prin Asculta explicatiilesi scriu 3 min Explicatia Frontal
invatarii descompunerea in caiet exercitiile.
deimpartitului in zeci si
unitati, iar apoi se explica
noul mod de calcul.

Se efectueaza 2-3 exercitiii Cate un elev efectueaza 5min. exercitiul Individual Aprecieri
succesive : cate un exercitiu, verbale
42 :2=
O2 verbalizand actiunile
56 :4=
80 :2=
Elevii vor extrage cate un 18 min exercitiul, Individual Aprecieri
biletel colorat si vor efectua Calculeaza, verbalizand munca verbale,
exercitiile la tabla , operatiunile. independenta verificare in
respectiv in caiete.(anexa2) perechi

„Problema încurcata”
Fiecare grup de 3 elevi
7 min
primeşte câte un plic în care
sunt scrise pe bileţele parti Citesc si selecteaza frontal Aprecieri
O3 din enuntul problemei, dar enunturile potrivite. Conversatia, verbale
si date nerelevante..
- În plic este o problema al
carei enunt s-a cam
incurcat. Citiţi cu atenţie Problematiza-
fiecare bileţel şi rea
recompuneţi problema!
(anexa3)

Se scrie prescurtat problema Scriu problema,


,pe tabla si in caiete,se analizeaza datele
analizeaza, apoi se rezolva problemei, propun un
cu plan de rezolvare. La plan de rezolvare pe cre
final se pune rezolvarea
il scriu la tabla si in
problemei intr-un exercitiu.
caiete.
7. feed back O2 Elevii primesc cate o fisa cu Calculeaza, se verifica. 2min Munca individual Rezultatele se
cate un exercitiu pe care independenta verifica la
trebuie sa-l rezolve(anexa4) tabla.
Se apreciaza cati au reusit sa
invete noul procedeu de
calcul
8.tema si Se noteaza tema pentru Noteaza tema in caiete, 2 min. conversatia frontal Aprecieri
incheierea acasa in caiete. asculta aprecierile verbale,
Se fac aprecierie verbale , se invatatoarei calificative
lectiei dau calificative.
ANEXA NR. 1
ANEXA NR. 2

ALB

96:3= 42:2=

88:4= 39:3=

48:4= 64:2=

PORTOCALIU

60::5= 92:4=

65:5= 76:4=

91:7= 72:6=

ROZ

90:3= 80:4=

60:2= 80:5=
ANEXA NR. 3

Alege bileţelele care pot alcătui o problemă. Rezolv-o!

O florăreasă are 85 de trandafiri şi 51 de


lalele.

Dintre acestea, 36 de ghiocei s-au ofilit.

Cu cât sunt mai multe buchetele de


trandafiri decât buchetele de lalele?

Ea face buchete a câte 5 trandafiri şi


buchete a câte 3 lalele..
ANEXA NR. 4

84:4= 96:3=

62:2= 28:2=

36:3=
92:4=

S-ar putea să vă placă și