Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 21.10.2020

CLASA: a VII-a

PROFESOR: Colța Dionisie

DISCIPLINA: Matematică - Algebră

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Numere reale

TEMA LECŢIEI : Ordinea efectuării operaţiilor cu numere reale

TIPUL LECŢIEI: Însuşire de noi cunoştinţe

SCOPUL LECŢIEI: Formarea şi dezvoltarea deprinderilor de lucru cu operaţii cu numere reale

COMPETENŢE GENERALE:
1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situaţii concrete
4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora
5. Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
6. Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii

COMPETENŢE SPECIFICE
1. Utilizarea proprietăţilor operaţiilor în efectuarea calculelor cu numere reale
2. Determinarea regulilor de calcul eficiente în efectuarea operaţiilor cu numere reale
3. Interpretarea matematică a unor probleme practice prin utilizarea operaţiilor cu numere reale şi a ordinii efectuării operaţiilor
4. Identificarea caracteristicilor numerelor reale şi a formei de scriere a acestora în context variate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
- să efectueze adunări, scăderi, înmulţiri, împărţiri şi ridicări la putere în mulţimea numerelor reale;
- să utilizeze în calcule proprietăţile operaţiilor cu numere reale;
- să respecte ordinea efectuării operaţiilor în mulţimea R;
- să rezolve exerciţii şi probleme cu toate operaţiile învăţate.

STRATEGII DIDACTICE:
- METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, observaţia, exerciţiul, explicaţia, ‘floarea de nufăr’.
- MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, manualul/culegerea de matematică, video-proiector, calculator, fişă de evaluare, tablă, cretă.
- FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual şi pe grupe.
BIBLIOGRAFIE:

- Matematică: Manual pentru clasa a VII-a / Ion Achiri, Andrei Braicov, Olga Şpuntenco; comisia de
evaluare: Dorin Afanas [et al.]; Ministerul Educaţiei, Culturii şi Cercetării al Republicii Moldova. Scenariu didactic
- Matematica cl.7 Culegere de exerciții și probleme. Iavorschi V.

Scenariul didactic

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii Forma de Evaluare


didactice organizare
I. Profesorul notează în catalog elevii absenţi Elevii se pregătesc cu cele necesare -conversaţia; -frontal
Moment şi verifică dacă sunt condiţii optime pentru pentru lecţie.
organizatoric desfăsurarea lecţiei.
(2 min) Se impart elevii în 5 grupe de câte 5-6
elevi.
II. Se verifică frontal tema, eventual se lucrează Elevii compară răspunsurile din -observaţia; -frontal Aprecieri
Verificarea la tablă exerciţiile mai dificile pe care n-au caiete şi argumentează răspunsurile -conversaţia; verbale
temei pentru știut să le efectueze elevii acasă. lor, corectând eventualele greşeli. -explicaţia.
acasă
(2 min)
III. Se realizează jocul didactic “Puzzle”. Elevii participă la joc. -conversaţia -frontal Aprecieri
Captarea Profesorul împarte elevilor bileţele cu câte verbale
atenţiei o operaţie şi în urma efectuării acesteia ei
(3 min) au dreptul să apese butonul cu rezultatul
scris pe calculator. La apăsarea butonului,
în locul rezultatului va apărea o bucăţică
dintr-o imagine. La final, dacă toate
rezultatele au fost corecte, se obţine o
imagine haioasă.
IV. Reactualizarea noţiunilor referitoare la Elevii vor completa cu operaţiile -observaţia; -frontal; Aprecieri
Reactualizarea operaţiile cu numere reale se va realiza prin corespunzătoare: adunarea, -conversaţia; -individual; verbale;
şi fixarea metoda activă “floarea de nufăr”: se scăderea, înmulţirea, împărţirea şi -explicaţia; -pe grupe.
cunoştinţelor prezintă floarea principală care are ca ridicarea la putere şi vor preciza - metoda Se apreciază
(10 min ) noţiune centrală: Operaţii cu numere proprietăţile acestora. “floarea de cunoaşterea
reale, iar fiecare grupă, printr-un nufăr”. terminologiei
reprezentant, are de completat o petală a matematice.
acesteia cu una din operaţiile studiate.

V. Se anunţă tema şi obiectivele urmărite: Elevii notează titlul în caiete. -conversaţia; -frontal;
Anunţarea Lecţia de azi se numeşte „Ordinea -explicaţia. -individual.
temei şi a efectuării operaţiilor cu numere reale”. În
obiectivelor cadrul lecţiei ne propunem consolidarea
(1 min) cunoştinţelor dobândite anterior,
recunoaşterea şi utilizarea ordinii efectării
operaţiilor studiate cu numere reale şi
aplicarea lor în rezolvări de exerciţii şi
probleme.
VI. Dirijarea Fiecare elev primeşte câte o fişă de lucru Fiecare elev are la dispoziţie 5 -conversaţia; -individual; Observarea
invatarii formată din diferite exerciţii cu un nivel minute pentru a rezolva toate -explicaţia. -pe grupe. sistematică a
(15 min) mediu de dificultate. exerciţiile de pe fişă. elevilor
După rezolvarea fişei, se vor prezenta oral Fiecare elev urmăreşte cu atenţie
rezultatele. modul în care au fost rezolvate Evaluarea
Profesorul introduce noile noţiuni şi le exerciţiile, modul de exprimare în orală
explică elevilor cu câte un exemplu concret. limbaj matematic. continuă
Se notează pe tablă cele spuse. Elevii notează în caiete lecţia nouă. -conversaţia -frontal
Pe mulţimea numerelor reale se definesc Aprecieri
operaţii de: verbale
- ordinul I: adunarea si scăderea
- ordinul II: înmulţirea si împărţirea
- ordinul III: ridicarea la putere şi
extragerea rădăcinii pătrate
Ordinea efectuării operaţiilor pe
mulţimea numerelor reale este:
I-Dacă într-un exerciţiu de calcul apar
operaţii de acelaşi ordin, acestea se
efectuează în ordinea în care sunt scrise.
Se dă exemplu. Elevii rezolvă, pe rând, la tablă -exerciţiul -individual Aprecieri
48  108  192  243  147 exemplele propuse, sub îndrumarea verbale
profesorului.
3  27 : 162
II- Dacă într-un exerciţiu de calcul apar
operaţii de ordin diferit, atunci se
efectuează în următoarea ordine:
1. operaţii de ordinul III;
2. operaţii de ordinul II;
3. operaţii de ordinul I.
Se dă exemplu. Elevii rezolvă, pe rând, la tablă -exerciţiul -individual Aprecieri
2 35 : 5  4 21 : 3  5  (2 7)3  6 42 : 6 exemplul propus, sub îndrumarea verbale
III-Dacă într-un exerciţiu de calcul apar şi profesorului.
paranteze, atunci se efectuează prima dată
operaţiile din paranteze rotunde, apoi
operaţiile din parantezele drepte (pătrate) şi
în final se efectuează operaţiile din acolade,
dacă există.
Efectuarea operaţiilor din orice tip de
paranteză se face respectând ordinea
efectuării operaţiilor într-un exerciţiu de
calcul (regula II).
Se dă exemple. Elevii rezolvă, pe rând, la tablă -exerciţiul -individual Aprecieri
3  ( 27  75  243)  2 3  48 exemplele propuse, sub îndrumarea verbale
profesorului.
{ 192  2  [ 98  18  ( 50  150)]}  128
VII. În continuare, fiecare elev primeşte o fişă Fiecare elev se va strădui să lucreze - exerciţiul -individual; Evaluarea
Obţinerea de evaluare, pe care trebuie s-o rezolve într- corect şi rapid sarcina proprie scrisă
performanţei şi un timp limitat. pentru a finaliza fişa de evaluare.
asigurarea Elevii vor fi notaţi.
feedback-ului
(15 min)
VIII . Aprecieri generale asupra modului Elevii îşi notează tema. -conversaţia -frontal; Aprecieri
Evaluarea şi participării la activitate. -individual. verbale
tema pentru Se anunţă tema pentru acasă: pagina 97,
acasă exerciţiul 5 şi pagina 98, exerciţiul 13.
(2 min)
Fisă de lucru

OPERAŢII CU NUMERE REALE DE FORMA a b , b  0


Clasa a VII - a

FORMULE APLICAŢII

a2  | a | , a 32  53  24 

ADUNAREA
2 3  5 3  14 2 =
a x  b x  a  b x , x  0.

SCĂDEREA
2 3  5 3  14 2 =
a x  b x  a  b x , x  0.

ÎNMULŢIREA
2 3 5 3 
a x  b x  a  b x  a  b x , x
2
.
a x  b y  a  b x  y , x  0, y  0. 2 3 5 7 

ÎMPĂRŢIREA
16 37 : 2 33 
mn
a x : b x  a : b x , x>0.
m n
15 6 : 5 2 
a x : b y  a : b x : y ,x  0, y>0.

RIDICAREA LA PUTERE
( 2 3 )3 
3 5  
(a x )n  a n x n , a>0, n  . 3
=

a 2b | a | b , b  0 .

RAŢIONALIZAREA NUMITORILOR
x)
1 x 1
 =
a x ax 2 11

x y)
1 x y
 1

x y x y
13  7
x y)
1 x y
 , 1
x y x y 
19  5
x  , y  , x  y.
Numele elev……………………………………
Clasa……………………………………
Data……………………………………

Fişă de evaluare

1. Calculaţi produsul a·b: (1 punct)


a = 48  18  108  128
b = 162  75  32  147

2. Să se calculeze: (3 puncte)
  
a) 2 5  7 5  16 5  5 5  2 5 
b)  288  1250    242  128 
c) 2 216  2 3  ( 48  2 18)

3. Să se efectueze calculele : (5 puncte)


24  1 2 3 
a)   
7  16 2 
 2 5  3 2 1 
b)      2  
3 2 8  3 2 
c) 24  [ 150  8  ( 75  48)]
d) 54  [ 216  27  ( 72  50)]
e) 162 { 90  [ 360  20  (2 18  32)]

Se acordă 1 punct din oficiu.


Total 10 puncte.

SUCCES !
Barem de corectare şi notare:

Exerciţiul 1. a  2 3  5 2 0,25 puncte


0,25 puncte
b  2 3 5 2
0.5 punct
a  b  38
Exerciţiul 2. a) 14 5 1 punct
1 punct
b) 16 2
1 punct
c) 24
Exerciţiul 3. a) 2 1 punct

2 1 punct
b)
4
c) 36 1 punct
d) 54 1 punct
e) 18 5 1 punct

Se acordă 1 punct din oficiu.


Total 10 puncte.
Floarea de nufăr

Operaţii cu
numere
reale

S-ar putea să vă placă și