Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 26.01.2021

CLASA: a V-a

UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Gheorghe Nicolau” Români

PROFESOR: Țăbărnac Maria

DISCIPLINA: Matematică - Algebră

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Fracții ordinare

TITLUL LECŢIEI : Adunarea și scăderea fracțiilor ordinare

TIPUL LECŢIEI: lecție mixtă

SCOPUL LECȚIEI:

 Transmiterea și fixarea cunoștințelor în legătură cu adunarea și scăderea fracțiilor ordinare.

COMPETENŢE GENERALE:

1. Identificarea unor date, mărimi şi relaţii matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în enunţuri matematice
3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor specifice în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbaj specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situație dată
5. Analiza caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
COMPETENŢE SPECIFICE
1.2. Identificarea fracțiilor ordinare în contexte variate.
2.2. Efectuarea de calcule cu fracții, folosind proprietăți ale operațiilor aritmetice.
3.2. Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operațiilor cu fracții ordinare.
4.2. Utilizarea limbajului specific fracțiilor în situații date.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să:
- Efectueze adunări și scăderi cu fracții ordinare.
- Evidențieze avantajele folosirii proprietăţilor operaţiilor cu fracții ordinare în diferite contexte.
- Scrie o fracție ordinară în moduri diferite.

STRATEGII DIDACTICE:
- METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, exerciţiul, explicaţia.
- MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: fişe de lucru, manualul, laptop, tabletă, telefon.
- FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
- RESURSE
1. umane: elevi;
2. temporale: 45 minute;
- BIBLIOGRAFIE:
o Ion Cicu, Ștefan Smarandache, Ioana Iacob, Răzvan Ceucă, Matematică - manual pentru clasa a V- a, Editura Intuitext, București, 2017.
o Ion Tudor, Matematică- aritmetică, algebră, geometrie, Caiet de lucru , partea a I-a, Ediția a IV-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2020.
o Programa pentru disciplina matematică - clasa a V-a, București, 2017.

Desfășurarea lecției

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode și Forma de Evaluare


procedee organizare
I. Profesorul notează în catalog elevii absenţi Elevii se pregătesc cu cele necesare -conversaţia; -frontal
Moment şi verifică dacă sunt condiţii optime pentru pentru lecţie.
organizatoric desfăsurarea lecţiei.
(2 min)
II. -observaţia; -frontal Aprecieri
Verificarea Se verifică frontal tema, eventual se lucrează Elevii anunță eventualele neclarități -conversaţia; verbale
cunoștințelor la tablă exerciţiile mai dificile pe care n-au pe care le-au întâmpinat în rezolvarea -explicaţia.
anterioare știut să le efectueze elevii acasă. temei.
(5 min) Elevii compară răspunsurile din
caiete şi argumentează răspunsurile
lor, corectând eventualele greşeli.
III. Profesorul partajează ecranul și accesează Elevii sunt atenți la explicații și -explicația -frontal; Aprecieri
Captarea link-ul : https://learningapps.org/5132482 , răspund pe rând la câte un exercițiu. -exercițiul verbale
atenției(5 min) pentru a rezolva împreună cu elevii un -joc didactic -individual
exercițiul online.
III. Se anunţă tema şi obiectivele urmărite: Elevii notează titlul în caiete și -conversaţia; -frontal;
Anunţarea Lecţia de azi se numeşte : „Adunarea și ascultă obiecivele lecției. -explicaţia. -individual.
temei şi a scăderea fracții ordinare ”
obiectivelor Astăzi ne propunem să facem câteva
(1 min) completări și să fixăm regulile de adunare și
scădere a fracțiilor ordinare .
IV. Prezentarea Profesorul expune pe tablă noțiunile Elevii notează în caiete cea ce -expunerea; -frontal Aprecieri
conținutului teoretice urmate de exemple. profesorul expune pe tablă -explicația. verbale
(10min)

V. În continuare, profesorul partajează pe Elevii rezolvă sarcinile primite. - explicația -individual; Aprecieri
Obţinerea ecran elevilor o fișă de lucru sub forma Elevii răspund pe rănd la cerințele - exerciţiul -frontal. verbale.
performanţei şi unui labirint (Anexa 1). Apoi propune spre primite și notează pe caiete - joc didactic Notarea cu
asigurarea rezolvare exercițiile din fișa de lucru clasică rezolvările exercițiilor. puncte bonus
feedback-ului (Anexa 2) ; *FLUTURELE (Anexa 3) Anexa 3 va fi rezolvată de către
(20 min) elevi individual, apoi trimit poze cu
Solicită elevilor să rezolve adunări şi rezolvările pentru a fi evaluați.
scăderi cu fracţii ordinare pentru a rezolva
cerințele din fișele de lucru.
Profesorul oferă indicații și explicații
pentru fiecare exercițiu în parte dacă este
cazul.
VII . Evaluarea Aprecieri generale asupra modului Elevii îşi notează tema. -conversaţia -frontal; Aprecieri
şi tema pentru participării la activitate. -individual. verbale și în
acasă Se anunţă tema pentru acasă: exercițiile catalogul
(2 min) rămase nerezolvate de pe fișele de lucru. profesorului
Profesorul atribuie elvilor tema și atașează cu puncte
toate materialele prezentate pe platforma bonus.
Teams.
ANEXA 1
Rezolvă adunările şi ajută-l pe Mihai să ajungă la final!

AI CÂŞTIGAT!

ANEXA 2
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și