Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Scoala Gimnaziala Nr.10 Satu Mare


Profesor : Erdei Rka Eszter
Data : 06.06.2016
Clasa: A VII-a B
Disciplina: Matematic- Geometrie
Unitatea de invatare: Poligoane regulate ;
Titlui leciei: Lungimea cercului. Aria discului;
Tipul lectiei : dobndire de noi cunotine ;
Competente generale :
1. 1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au
fost definite;
1. 2. Utilizarea algoritmilor i conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a
unei situaii concrete;
1. 3. Analiza i interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem;
Competente specifice:
2.1. Recunoaterea i descrierea elementelor unui cerc, ntr-o configuraie geometric dat;
2.2. Utilizarea informaiilor oferite de o configuraie geometric pentru deducerea unor proprieti
ale cercului;
2.3. Deducerea unor proprieti ale cercului folosind reprezentri geometrice i noiuni studiate;
Competente derivate:
Cognitive:
3.1 : S identifice numrul , prin calcul si s deduc formula de calcul a ariei discului avnd la
dispoziie reprezentri grafice i ndrumri;
3.2 : S aplice formula de calcul a lungimii cercului si ariei discului;
Strategii didactice:
Principii didactice:
- principiul participrii i nvrii active
- principiul asigurrii progresului gradat al performanei
- principiul conexiunii inverse
Metode de nvare:
- metode de comunicare oral: expunere, conversaie, problematizare
- metode de aciune: observarea, exerciiul, nvarea prin descoperire
Procedee de instruire:
- explicaia n etapa de comunicare
- nvarea prin descoperire, prin rezolvarea de probleme
- problematizarea prin crearea situaiilor problem
- conversaia de consolidare n etapa de fixare a cunotinelor
Forme de organizare: frontal i individual, lucru n perechi
Forme de dirijare a nvrii: dirijat de profesor i independent
Resurse materiale:
- trusa geometric
- material bibliografic: Manual pentru clasa aVII-a
- rebus, fie de lucru.
Metode de evaluare: evaluare iniial, observarea sistematic
DURATA : 50 min

Desfurarea activitii
Etapele
leciei

Comp
e
tene

III.Predar
ea
i
nvarea
noilor
cunotine
15 min

Activitatea profesorului
Captarea ateniei clasei:
anunarea subiectului, a
obiectivelor urmrite,
anunarea modului de
desfurare a activitii
Profesorul distribuie fie
explicndu-le ce sarcini au
de ndeplinit.

I.Moment
organizato
ric
2 min

II.
Reactualizarea
cunotinel
or
anterioare
5 min

Coninut i sarcini de nvare

1.1
1.2
1.3

1.1
1.2
1.3
2.1
2.2
2.3

Se realizeaz rebusul cu
definiii conform anexei cu
scopul
de a reaminti
noiunile necesare leciei
noi
Profesorul cere elevilor s
msoare de pe fia 2
lungimea (dezlipind aa
lipit pe cerc) i diametrul
cercului folosind o rigl
gradat, apoi s determine
raportul
dintre
ele.
Rezultatele obinute vor fi
nregistrate n fia de lucru
distribuit de profesor. Se
gsete c raportul dintre
lungimea i diametrul
cercului este aproximativ
acelai
pentru
toate
cercurile,
notat
cu
=3,14
R-Q.
Deci L/d= => L= d =>
L=2r
Profesorul prezint clasei
desenele de la punctul 3.
din fi, unde au fost
reprezentate
poligoane
regulate, cu un numr
diferit de laturi, nscrise n
cercuri de centru O i raz
r. Se analizeaz situaiile
prezentate, iar n urma
observaiilor fcute se

Activitatea elevului

Strategii Didactice
Metode

Mijloace

Ascult cu atenie ce
Conversaia
au de fcut.

Elevii primesc cte un


rebus la banc i l
completeaz n
perechi, dup care
rezolvarea corect a
rebusului va fi
discutat mpreun cu
clasa.
Elevii noteaz pe
caiete
principalele
observaii i notaii.

Elevii primesc cte o


fi de lucru
i
lucreaz n echip
cte doi, colegi de
banc.
Elevii observ relaia
dintre raza cercului i
lungimea
cercului,
msoar
obiectele,
completeaz i obin
rezultatele ateptate la
exerciiul 1 din fia de
lucru.
Elevii privesc cu
atenie
desenele
prezentate i rspund
ntrebrilor adresate
de
profesor
n

Conversaia
de fixare

Rebus

Observarea
nvarea
prin
descoperire
Problematizarea
Explicaia
Exerciiul

Caietul
de clas
Instrume
nte
geometri
ce
Fia de
lucru

comunic A= n*A = n*l*a/2


= P*a/2, unde n=nr.laturi
polgon, l=latura poligon,
P=apotema
poligon,
a=apotema poligon. Dac
poligonul are un numr
foarte mare de laturi atunci
perimetrul su va fi
aproape egal cu lungimea
cercului, apotema va fi
aproape egal cu raza, iar
aria
poligonului
va
aproxima aria discului.
Putem scrie A=2r *r/2 =
r2
Am nvat
=3,14
R-Q
Lungimea cercului se
calculeaz cu formula
L=2r,
Aria discului se calculeaz
cu formula A= r2
IV.
Obinerea
performan
ei
i
transferul
cunotinel
or
20 min
V.Fixarea
i
sistematiza
rea
cunotinel
or
5min
VI.Preciza
rea i
explicarea
temei
3 min

2.1
2.2
2.3
3.1
3.2

3.1
3.2

Propun spre rezolvare


problemele din fia de
lucru

Profesorul solicit elevilor


rezolvarea cerinei
problemei 4 din fia de
lucru

Problemele rmase din fia


de lucru.

legtura
cu
aria
poligoanelor regulate,
determinnd
aria
discului

Elevii
lucreaz n
echip,
apoi
se
discut
i
se
analizeaz la tabl
rezolvrile corecte ale
problemelor

Conversaia
de
consolidare
Problematizarea
Explicaia
Exerciiul

Caietul
de clas
Fia de
lucru

Elevii gsesc
asocierile potrivite
din tabelul de la
punctul 4 din fia de
lucru

Conversaia
de
consolidare

Fia de
lucru

Noteaz tema

Conversaia

Fi de lucru
Lungimea cercului. Aria discului
1. REBUS
Completai rebusul de mai jos, completnd pe orizontal cuvintele corespunztoare
fiecrei definiii.
Pe vertical a-i obinut cuvntul ...
Orizontal:
1. Segmentul care unete dou puncte de pe cerc se numete ... .
2. Dreapta care are un singur punct comun cu cercul se numete ... .
3. Coarda care trece prin centrul cercului se numete ... .
4. Mulimea punctelor unui cerc reunit cu interiorul cercului se numete... .
5. Perimetrul unui cerc se numete ... .
6. Segmentul care unete centrul cercului cu un punct de pe cerc se numete ... .
7. Msura unei suprafee se numete ... .
1
2
3
4
5
6
7

2. Completai tabelul urmtor:


Raza cercului
Diametrul cercului
Lungimea cercului

3
4 3

18
16

3. n desenul de mai jos avei poligoane regulate nscrise n cer de 4, 8 i 10


laturi.

3. Completai tabelul urmtor:


Raza cercului

Diametrul cercului

10

14

Aria discului

81

4. Gsii perechile potrivite:

1) Lungimea cercului este

A) un numr iraional

2) Aria discului este

B) circumferina cercului

3) Numrul este

C) msura suprafeei discului

4) Adisc=

D) dublul razei cercului

5) Diametrul cercului este egal cu

E) 2r

6) L cerc=

F) r2

5.

Completai tabelul urmtor:

Raza cercului
Lungimea cercului
Aria discului

13 cm

5cm
18 cm

3 cm
49 cm2

25 cm2

6. Ana a plantat n curtea sa un rond de flori circular, cu raza de 2,3 m. De ci


metri de gard are nevoie pentru a nconjura acest rond ?
7. Minutarul ceasului detepttor are lungimea de 9,5 cm, iar orarul are lungimea
de 7,5 cm. Care este lungimea cercului trasat de vrful fiecruia din cele dou
ace ale ceasului la o rotaie complet ?

Msurai lungimea i diametrul cercului iar apoi calculai raportul dintre


lungime i diametru.
D=......cm
L=..cm
L

Msurai lungimea i diametrul cercului iar apoi calculai raportul dintre


lungime i diametru.
D=......cm
L=..cm
L

Msurai lungimea i diametrul cercului iar apoi calculai raportul


dintre lungime i diametru.
D=......cm
L=..cm
L

S-ar putea să vă placă și