Sunteți pe pagina 1din 7

Liceul Tehnologic nr.

1 Dobresti
Scoala Gimnaziala nr. 1 Hidisel
PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V-a
Data: 17.03.2013
Profesor: Nagy Maria
Disciplina : Matematic
Unitatea de nvare: Numere rationale pozitive; fracii zecimale
Subiectul : Ordinea efecturii operaiilor
Tipul leciei : Lectie mixt (fixare i dobndire de cunotine noi)
Locul de desfurare : Sala de clas
Competene generale:
1. Identificarea unor date i relaii matematice i corelarea lor n funcie de contextul n care au fost definite
2. Utilizarea algoritmilor i conceptelor matematice pentru caracterizarea local sau global a unei situaii concrete
3. Analiza i prelucrarea caracteristicilor matematice ale unei situaii problem

Competene specifice:

1. Utilizarea operaiilor aritmetice i a proprietilor acestora n calcule cu numere naturale


2. Alegerea formei de reprezentare a unui numr raional pozitiv i utilizarea de algoritmi pentru optimizarea calculului cu fracii zecimale
3. Interpretarea matematic a unor probleme practice prin utilizarea operaiilor cu fracii zecimale i a ordinii efecturii operaiilor
Obiectivele operaionale ale leciei:

La sfritul leciei, elevii trebuie:


O1. S efectueze calcule (adunri, scderi, nmuliri, ridicri la putere, mpriri ) cu fracii zecimale
O2. S cunoasc si sa aplice proprietile adunrii i nmulirii
O3. S aplice corect ordinea efecturii operaiilor i desfacerea parantezelor

Mijloace i strategii didactice

1. Materiale suport: tabla, caiete, fie de lucru, culegere


2. Metode: conversaia, nvarea prin descoperire, exerciiul, explicatia
3. Forme de evaluare: conversatia oral , observarea sistematica, tema de lucru in clasa
4. Forme de organizare a activitii: frontal, individual
5. Bibliografie:
Matematica editura VALERIU 2008, Virgiliu Schneider
Clubul matematicienilor clasa a V-a, Partea a II-a-Marius Perianu, catalin Stanica, Dumitru Savulescu, 2013
Mate 2000 - Sorin Peligrad, Dan Zaharia, Maria Zaharia-Editura Paralela 45, 2008
www.didactic.ro .

Etapele leciei

1. Momentul organizatoric
2. Captarea ateniei
3. Reactualizarea cunostintelor
4. Anuntarea subiectului si a obiectivelor
5. Predare (asimilarea) noilor cunostinte
6. Fixarea cunostintelor si asigurarea feedback-ului
7. Incheierea leciei
DESFURAREA LECIEI

ETAPA OB. CONINUTUL METODE FORME DE


ORGANIZARE

Momentul Se pun absenele, elevii i pregtesc materialele Conversaia Frontal


organizatoric

(2 min)

Captarea Tema se verific cantitativ i calitativ (prin citirea rezultatelor) Conversaia Frontal
atentiei O1 Sunt efectuate la tabl exerciiile i problemele la care elevii au ntmpinat
dificulti. Individual
(5 min) Elevii sunt ateni i rein explicaiile oferite n vederea soluionrii exerciiilor
i problemelor

Reactualizarea Elevii vor rspunde la ntrebri de tipul:


1. Care sunt operatiile efectuate cu fractii zecimale?
cunostintelor O1 Conversaia Frontal
O2 2. Care sunt proprietatile operatiei de adunare a fractiilor zecimale? Dar a
(5 min) operatiei de inmultire?

3. Care este ordinea efectuarii operatiilor cu numere naturale?

Dar in cazul existentei parantezelor?

Anuntarea Scriu titlul pe tabl: Ordinea efectuarii operatiilor. Exerciii


subiectului si a
Anun obiectivele leciei
obiectivelor
(1 min)
Conversaia Frontal

Predarea Prin analogie cu ordinea efecturii operaiilor numerelor naturale se stabilete, Conversaia
mpreun cu elevii, care este ordinea efecturii operaiilor n exerciii n care
(asimilarea)
apar numere zecimale.
noilor Prin analogie cu ordinea efecturii operaiilor numerelor naturale elevii vor
cunotine enuna i nota ordinea efecturii operaiilor numerelor zecimale: Exerciiul
ntr-un exerciiu fr paranteze se efectueaz mai nti ridicrile la
(10 min) putere, apoi nmulirile i mpririle, apoi adunrile i scderile. nvarea

Exemplu. 0,7+9,2-(0,5)2=9,65 prin


descoperire
ntr-un exerciiu cu paranteze se efectueaz mai nti operaiile dintre
Frontal
parantezele rotunde, apoi cele dintre parantezele ptrate, apoi cele Conversaia

O1 dintre accolade.
O2 Exemplu:
Explicaia
[0,5+0,02-(0,2)2 ].(6+30,5)=
O3 0,5 0,02 0,04 6 1,5 0,48 7,5 Frontal
3.6
Elevii care raspund corect sunt apreciai.

Fixarea O1
cunostintelor si Pentru asigurarea feetback-ului elevii vor iesi la tabla sa rezolve cateva Exercitiul Individual
asigurarea O2
feedback-ului exercitii sub indrumarea profesorului
(24 min) O3
Incheierea Profesorul evalueaz elevii care au rspuns la lecie i au participat ct mai
lectiei activ.
Conversaia Frontal
Se anun tema pentru ora viitoare: fia de lucru ex. ramase nerezolvate.
(3 min) Elevii sunt ateni la aprecierile fcute de ctre profesor si noteaz tema pentru
ora viitoare.
Schema tablei

12. Ordinea efectuarii operatiilor

! ntr-un exerciiu fr paranteze se efectueaz mai nti ridicrile la putere, apoi


nmulirile i mpririle, apoi adunrile i scderile.

Operatii de ordinul III. Operatii de ordinul II. Operatii de ordinul I.

(ridicare la putere) (inmultire/impartire) (adunare/scadere)

Exemplu. 0,7+9,2-(0,5)2 =9,65

ntr-un exerciiu cu paranteze se efectueaz mai nti operaiile dintre parantezele


rotunde, apoi cele dintre parantezele ptrate, apoi cele dintre accolade.

Paranteze: ( )[ ]{ }

( )[ ]

( )

Exemplu:
[0,5+0,02-(0,2)2 ].(6+30,5)=
0,5 0,02 0,04 6 1,5 0,48 7,5
3.6

! Daca intr-un exercitiu apar doar operatii de aceasi ordine atunci le efectuam in ordinea
succesiuni lor.
Fisa de lucru.

Fractii zecimale

1. Efectuati:
a) 20+1,7-6,3 d) 5,8-2,9+0,37
b) 15,2410:100 e) 8,2410:2
c) 2,320,12+1,024 f) 8,12:8,1+0,9
2. S se efectueze:

a) 3,510 + 27,3 c) 4,35+2,5


b) 4,53100-2,723 d) 20-0,47
3. Efectuati:

a) 2,410+59:10-18:2,5 d) 1,22+2,12-0,00171000

b) 400:200-1,73:10+5,64,5 e) 29:100+3,74-123:100

c) 62:10-0,0210+28,52,2 f) 3,9100+3,9:100-3,92

4. Efectuati:
a) 41,3+15,9-20,7 h) 8,7-3,29+15,2
b) 66,21+3,42-23,5-20,71 i) 44,21-18,5-3,295
c) 0,729-0,521+0,104 j) 48,503-29,0291+18,5053
d) 4,7100:5 k) 3,2910:4
e) 4987,3:10050 l) 2,40,25:0,02
3 0
f) 3,5 :3,53,5 m) 1,22:1,2-1,2
g) 6,7+6,72:6,7-6,7 n) 123,23-3,42:3,4-12,57
5. Efectuati:
a) 4,7110-3,7 d) 29,56-5+14,87,2
b) 81,4-3,110,8 e) 7,8:2+9,63,2
c) 14,49:7-0,02613 f) 41,41:41+222
6. a) 5(11,3-2,43,5)+11
b) [13,4+0,5(147,8-1,25100)] 10-13,41
c) 11(48-123,4)+5[19+4(8,3-5,4)]-20,3
d) [21:(2+0,53:1,25):10+0,5]:1,57,2
e) [0,28(2:0,2-0,520)]:5
f) {3+0,5[2,3-0,2(3,1-5,12:3,2)]}:4
7. Intr-un vas sunt 8,27 l de apa. Se scot din vas 3,49 l de apa. Calculati cantitatea de apa
ramasa in vas.

8. Ma gandesc la un numar, il adun cu patratul numarului 1,2. Din rezultat scad dublul
numarului 3,4 si obtin 6,7. La ce numar m-am gandit?

S-ar putea să vă placă și