Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA :
CLASA : a V-a
INSTITUŢIA : Gimnaziul nr.2, o. Drochia
PROFESOR: Trestianu Natalia
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Mulțimea numerelor naturale
TEMA: Scrierea şi citirea numerelor naturale.
TIPUL LECŢIEI : mixtă
DURATA ACTIVITĂŢII : 90’
COMPETENŢE SPECIFICE: CS1, CS2
UNITĂŢI DE COMPETENŢE : 1.1-1.3
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să recunoască semnificaţia unei cifre dintr-un număr natural, după poziţia pe care cifra o ocupă în scrierea
numărului;
O2 - să diferenţieze conceptul de număr şi cifră în diferite exemple;
O3 - să reprezinte cu cifre un număr scris cu litere şi invers;
O4 - să stabilească succesorul şi predecesorul unui număr dat;
O5 - să aplice corect proprietăţile studiate în reyolvarea sarcinilor de lucru ;
TEHNOLOGII DIDACTICE:
 Forme: frontală, individuală
 Metode: brainstorming, turul galeriei, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, ciorchine;
 Mijloace: planşă, prezentare Power Point, fişă de verificare;
STRATEGII DE EVALUARE: evaluare curentă, orală, scrisă.
BIBLIOGRAFIE :
- I.Achiri, A. Braicov, O.Şpuntenco, L.Ursu. Matematică, clasa a V-a. Chişinău, editura Prut
Internaţional.
- Ion Achiri ş.a Matematică. Culegere de exerciţii şi probleme, clasa a V-a. Chişinău, editura Prut
Internaţional.
DEMERSUL DIDACTIC
Momentele

Timp
lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor
op

EVOCAREA (5-10 minute)

1. Căptarea și păstrarea atenției 1’ Se asigură condiţiile optime pentru Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
desfăşurarea activităţii.

2. Verificarea temei de acasă


4’ Se verifică tema scrisă.Se fac observaţii, Prezintă temele.
scurte generalizări
3. Reactualizarea cunoștințelor Se prezintă elevilor o planşă cu cuvântul Numere: pare, impare, consecutive, predecesor, cifre,
și capacităților obținute anterior 15’ „numere” scris în mijlocul ei. Se cere operaţii, şiruri, identice, diferite
O4 elevilor să spună tot ce le vine în minte
despre numere. (anexa 1)

REALIZAREA SENSULUI (20-30 minute)


4. Anunțarea subiectului lecţiei Astăzi vom învăţa să formăm, să scriem şi Ascultă cu atenţie.
şi obiectivelor urmărite 2’ să citim numere naturale.

5. Predarea învățarea materiei În vederea reactualizării cunoştinţelor Fiecare elev primeşte o fişă de lucru cu exerciţii legate de
noi O3 40’ anterioare despre formarea, scrierea şi prezentarea făcută.
citirea numerelor, se face o prezentare în
Power Point – „Numerele naturale”. Rezolvă sarcinile concomitent cu informaţiile primite cu
(anexa 2 ) ajutorul prezentării. Se autocorectează.
După fiecare slide prezentat, elevii au pe
fişă câte un exerciţiu.

O8 Se verifică pe loc corectitudinea


răspunsurilor date de elevi.
I. Numerele naturale de la 0 la
100:
1).Aflaţi cel mai mare număr scris cu o
O4 singură cifră?
2).Care este cel mai mic număr scris cu 2
cifre?
3). a). Scrie numerele pare de pe axa
O2 numerelor:

b). Scrie numerele impare de pe axa


numerelor:

O5 4).Care este cel mai mare număr par scris


cu două cifre?
5).Găseşte cel mai mic număr natural scris
cu trei cifre diferite!
II. Numerele naturale de la 0 la
1000:
6).Află cel mai mare număr natural de trei
cifre, în care:
a).-cifra unităţilor este un număr par;
O8 b).-cifra sutelor este suma numerelor 4 şi
3;
7).Care este cel mai mare număr scris cu
trei cifre distincte?
8).Care sunt numerele:
O5 a).-mai mici cu o unitate:
b).-mai mari cu o unitate, decât: 10, 100,
1000?
REFLECŢIE (5-7 minute)
6. Consolidarea materiei și 15’ I Nr. naturale 0 - 1000000:
formarea capacităților 9). a).Numerele se împart în
O1 trei……………
b).Fiecare clasă are câte trei
…………...
O3 10).Citeşte, apoi scrie în tabel, numărul
reprezentat cu ajutorul bilelor!
11).Găseşte trei numere formate din 6
ordine, folosind cifrele 1, 3, 9 o singură
dată pentru fiecare număr, iar cifra 0 de
O5 câte ori este nevoie.

7. Evaluarea Activitate pe 4 variante :


O1 11’ Se împart fişele de lucru variantelor. Se Fiecare variantă
explică sarcinile de lucru. rezolvă împreună sarcina primită.
(anexa 3)
Prezintă fişele.
O4 Liderii variantelor expun fişele realizate şi
8. Bilanţul lecţiei.
Concluzii
O5 le prezintă clasei.
O2

EXTINDERE
7.Temă de acasă Se fac aprecieri asupra activităţii elevilor. Ascultă cu atenţie.
2’

VARIANTA I.
ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU

Scrieţi cu cifre numerele:

optsprezece mii cinci sute douăzeci

…………………...

o mie trei sute şaisprezece

…………………………

nouă sute unsprezece mii şapte sute

…………………….
VARIANTA II.

ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU

Completaţi vecinii :

61 699 ………….61 701

………….. 5 000 ………….


547 872 ……………… 547 870
VARIANTA III.

ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU
(Numerele naturale în concentrul 0-1000000)

Scrieţi numerele impare cuprinse între 6 982 si 6 994.

……………………………………

……………………………………

……………………………………

…………………………..
VARIANTA IV.
ANEXA 3

FIŞĂ DE LUCRU
(Numerele naturale în concentrul 0-1000000)

Continuaţi şirul cu încă trei numere :

a) 7 895 ;7 900 ;

b) 12 345 ;23 456 ;
c) 888 888 ;777 777 ;
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU
I. Numerele naturale de la 0 la 100:
1).Aflaţi cel mai mare număr scris cu o singură cifră?.....................................
2).Care este cel mai mic număr scris cu 2 cifre?..............................................
3). a). Scrie numerele pare de pe axa numerelor:…………………………….
b). Scrie numerele impare de pe axa numerelor:………………………….
4).Care este cel mai mare număr par scris cu două cifre?.................................
5).Găseşte cel mai mic număr natural scris cu trei cifre diferite!......................
II. Numerele naturale de la 0 la 1000:
6).Află cel mai mare număr natural de trei cifre, în care:
a).-cifra unităţilor este un număr par:…………………………………………
b).-cifra sutelor este suma numerelor 4 şi 3:………………………………….
7).Care este cel mai mare număr scris cu trei cifre distincte?...........................
8).Care sunt numerele:
a).-mai mici cu o unitate:……………………………………………………..
b).-mai mari cu o unitate,…………………………………………………….
decât: 10, 100, 1000?
III. Numerele naturale de la 0 la 1000000:
9). a).Numerele se împart în trei………………………………………………
b).Fiecare clasă are câte trei ………….......................................................
10).Citeşte, apoi scrie în tabel, numărul reprezentat cu ajutorul bilelor!
Clasa milioanelor Clasa miilor Clasa unităţilor
S Z U S Z U S Z U
9 8 7 6 5 4 3 2 1
11).Găseşte trei numere formate din 6 ordine, folosind cifrele 1, 3, 9 o singură dată pentru fiecare număr, iar cifra 0
de câte ori este nevoie.
ANEXA 1
NUMERE

FIŞĂ DE LUCRU
1. Scrieţi cu litere numerele:
18 ; 72 ; 103 ; 25 ……………………………………..…………………….

2. Continuaţi şirul cu încă trei numere :


12; 14; 16; ……………………….

3. Scrieţi numerele impare cuprinse între 20 și 30: ...............................................................................

IV. Numerele naturale de la 0 la 100:


1).Aflaţi cel mai mare număr scris cu o singură cifră?.....................................
2).Care este cel mai mic număr scris cu 2 cifre?..............................................
3). a). Scrie numerele pare de pe axa numerelor:…………………………….
b). Scrie numerele impare de pe axa numerelor:………………………….
4).Care este cel mai mare număr par scris cu două cifre?.................................
5).Găseşte cel mai mic număr natural scris cu trei cifre diferite!......................

S-ar putea să vă placă și